DELUXEA nabízí výhradně lety na pravidelných linkách s Emirates. Ty poskytují perfektní servis, návaznost při přestupu a hlavně jsou flexibilní s možností odletu několikrát v týdnu (z Prahy i Vídně). Cenově dostupnější alternativou letu s Emirates je nově letové spojení s leteckou společností Smartwings, která létá pravidelně 7x týdně z Prahy a 3x týdně z Bratislavy. Letenky Vám rádi zajistíme.

Dubaj

Dubaj

 

Luxusné mesto Dubaj, v Spojených Arabských Emirátoch, plné kontrastov zaručene patrí medzi miesta, ktoré stoja za videnie. Dubaj je neobyčajným mestom na severe Arabského polostrova. Stretáva sa tu starobylé mesto s romantickými uličkami voňajúcimi korením a blýskajúcim sa zlatom s novým mestom s najmodernejšou architektúrou, výškovými budovami a neprehliadnuteľným luxusom. Luxus skutočne uvidíte na každom kroku, úplne nevídaný a nezabudnuteľný. Právom býva Dubaj označovaná ako "emirát zlata" alebo tiež nákupný raj - nízke dane a stále nové a nové nákupné centrá zaručujú, že si každý vyberie. A to nielen v čase nákupných festivalov (začiatkom roka a v lete), kedy mesto ešte viac ožíva sprievodným programom.

 

Užitočné a základné informácie o Dubaji

Všeobecné geografické údaje

Spojené arabské emiráty sú federáciou siedmich konštitutívnych emirátov na Blízkom východe, rozkladajúce sa v juhozápadnej Ázii vo východnej časti Arabského polostrova pri pobreží Perzského zálivu. Na pevnine susedí s Ománom a Saudskou Arábiou a tiež zdieľa námornú hranicu s Katarom, Iránom a Pakistanom. Celá krajina zaberá približne 83 600 km2, čo je rozloha Rakúska.

 dubaj-novy-web-001.jpg
 

 

dubaj-novy-web-013.jpg

Klíma

Dubaj sa nachádza v tropickej púšti. Letá sú horúce a suché, s priemernými teplotami okolo 40C a nočnými teplotami okolo 30C. Väčšina dní v roku je slnečných. Zimy sú teplé a krátke s priemernými teplotami okolo 23C, ktoré v noci klesajú na 14C. Dažďové prehánky sa zvýšili v posledných desaťročiach. Veľmi časté sú silné piesočné búrky, ktoré sú typické na Blízkom východe. Najviac prehánok je v období od decembra do marca. Počasie je ale v týchto mesiacoch najpriaznivejší z celého roka.

 

 

Vláda

Spojené arabské emiráty boli vytvorené v roku 1971, jedná sa o federácii siedmich konštitutívnych emirátov - Abu Dhabi, Dubai, Sharjah, Ajman, Fujairah, Ras Al Khaimah a Umm Al Qaiwain. Federácia má svojho prezidenta a predsedu vlády, každý emirát má svojho vlastného vládcu, ktorý je pod kontrolou parlamentu.

 dubaj-novy-web-016.jpg
 

 

Náboženstvo

Islam je jediné oficiálne štátne náboženstvo. Vláda Spojených arabských emirátov síce toleruje ostatné náboženstvá, ale šírenie ideí iných náboženstiev, napr. v médiách je nelegálne. Islam sa tu ale nevyskytuje v tak striktnej forme ako v niektorých okolitých krajinách. Je ale doporučované dodržiavať miestne nariadenia a zvyklosti (napr. Zákaz konzumácie alkoholu na verejnosti, zákaz homosexuality, patrične zahalené ženy, zákaz konzumácie jedla v priebehu dňa počas Ramadánu, ...). Napriek tomu je v krajine približne 31 kostolov a jeden hinduistický chrám.
Svätý mesiac Ramadán - Mesiac Ramadán je 9. mesiac moslimského kalendára, a pretože je mesiac v moslimskom kalendári kratšie ako v kresťanskom, každý rok sa posúva o približne desať dní skôr. Turisti navštevujúci krajinu v tomto období kde by mali mimo komplex hotela rešpektovať miestne veriacích a zdržať sa pitia, jedla, žuvanie a fajčenie na verejnosti. Väčšina reštaurácií v turistických oblastiach je otvorená cez deň, ale je spravidla zakrytá paravánmi pred zrakmi okoloidúcich. Hotely môžu v tomto období čiastočne alebo úplne obmedziť servírovanie alkoholu a čiastočne obmedziť servírovanie jedla počas dňa. Tiež oblečenie turistov mimo komplex hotela by malo byť konzervatívnejší. Mali by ste sa vyvarovať plaviek, tielok a krátkych sukní a kraťasov. Cez deň sú ulice väčšinou poloprázdne, zato večer sú živé a rušné.

 dubaj-novy-web-009.jpg
 

 

 dubaj-novy-web-025.jpg

Miestna mena

Miestna mena je emirátsky dirham AED.

 dubaj-novy-web-022.jpg

Jazyk

Úradné rečou je nielen v Dubaji, ale v celých Emirátoch arabčina. Nemusíte sa ale báť, že by ste sa nedohodli, väčšina obyvateľov bez problémov hovorí anglicky a v hoteli je to samozrejmosťou. Tiež nápisy v meste sú v maximálnej väčšine viacjazyčné.

 

 

Obyvateľstvo

Obyvateľstvo sa skladá z iba 20% miestnych obyvateľov a zvyšok tvoria prisťahovalci za prácou, hlavne z ostatných arabských a moslimských krajín v Ázii. Nezamestnanosť je vôbec jednou z najnižších vo svete a to okolo 2,5%. Zato vyššia migrácia je jedna z najvyšších. Najväčšiu skupinu prisťahovalcov tvoria Indovia, ďalej Pakistanci, obyvateľov Bangladéša, Filipín, Srí Lanky, ale aj expatriotov z vyspelých európskych štátov, Ázie, severnej Ameriky a Austrálie. Gramotnosť obyvateľov vzrástla z posledných 20 rokov takmer o 100%.

 

 

Odporúčané oblečenie

V Dubaji je nutné rešpektovať náboženstvo a kultúru krajiny. Ženy by nemali nosiť vyzývavé oblečenie a najmä pri návšteve mešít by mali byť zahalené od ramien po členky.

Časový posun a doba letu z ČR

Časový posun je tu +2 hodiny (v letnom čase) a +3 hodiny (v zimnom čase), doba priameho letu z Prahy či Viedne zaberie približne päť a pol hodiny.

Zdravie a hygiena

Zdravotníctvo je v celej SAE na dobrej úrovni. Prevažujú súkromné ​​kliniky a špecializované privátne zdravotnícke zariadenia. Poplatok za bežné vyšetrenie v súkromných zdravotníckych zariadeniach je od 100, - AED a cena lekárskeho ošetrenia závisí od vykonaných úkonoch a predpísaných liekoch. Žiadne dohody o bezplatnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti občanom SR v SAE nie sú dojednané. Turistom preto odporúčame, aby do SAE necestovali bez medzinárodného zdravotného poistenia na dobu cesty. Väčšina zdravotných rizík plynie z vysokých teplôt, je teda potrebné dodržiavať pitný režim. Kohútiková voda býva väčšinou nezávadná, aj keď väčšina miestnych aj tak preferuje vodu balenú. Pri ceste do Dubaja netreba povinne podstúpiť žiadne očkovanie. Odporúčaných očkovaní je ale niekoľko (brušný týfus, žltačka A i B).

 dubaj-novy-web-011.jpgdubaj-novy-web-014.jpg
 

 

História Spojených Arabských Emirátoch

Počiatky osídlenia

Vôbec prvé osídlenie Spojených Arabských Emirátov sa objavilo už okolo roku 5500 př.n.l. V 2. tis. př.n.l. sa postupne začal rozvíjať medzinárodný obchod uľahčený postupnou domestikáciou tiav. Islam sa usadil na arabskom polostrove po roku 630, kedy poslovia proroka Mohameda (Muhammada) začali šíriť toto náboženstvo a ich cieľom bola konverzia celého regiónu, čo sa im vďaka triumfálnej výhre vo vojne u Dibba podarilo.

Kolonizácia

Počas 16. storočia sa tu vystriedala nadvláda Portugalcov, vplyv Ottomanskej ríše a nakoniec podpísali miestnu Šejch dohodu s Veľkou Britániou. Tá zaisťovala Britom kontrolu nad tzv. Pirátskym pobrežím pri podnikaní námorných ciest do Indie. Výmenou im Briti prisľúbili ochranu a pomoc pri napadnutí.
Počas 19. a začiatkom 20. storočia sa životná úroveň beduínov výrazne zvýšila a to vďaka novému odvetví lovu perál. Bohužiaľ prvá a druhá svetová vojna, po ktorej vláda Indie uvalila na vývoz perál z Perzského zálivu vysoké dane, viedli k úplnému úpadku nového odvetvia.

Obdobie ropy

Emiráty zbohatli na ťažbe ropy, ktorá začala už okolo roku 1930, kedy vznikla prvá ropná spoločnosť v Abu Dhabí a jej vývoz sa začal roku 1962. Dubaj začala vývoz ropy o pár rokov neskôr a to v roku 1969. Vďaka vývozu ropy mohli vtedajší vládcovia, ktorými boli Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan pre Abu Dhabí a Sheikh Rashid bin Saeed Al Maktoum pre Dubaj, začať novú éru tejto oblasti a to masívnou výstavbou budov, škôl, nemocníc, infraštruktúry a celkovo tak zlepšiť úroveň života.
V roku 1971 bola zrušená dohoda s Veľkou Britániou o závislosti a sedem arabských emirátov spolu s Bahrain a Qatar sa stalo nezávislými. Šejkovia šiestich emirátov sa ešte toho istého roka dohodli a vytvorili spoločenstvo nazývané Spojené Arabské Emiráty. Ras al-Khaimah sa pridal až nasledujúci rok.

Súčasnosť

Po útokoch z 11. septembra boli SAE identifikované ako hlavné finančné centrum pre Al Káidu, pre transfer peňazí teroristom (dvaja z útočníkov mali národnosť SAE). SAE ihneď začali spolupracovať so Spojenými štátmi americkými a všetky účty zmrazili. V roku 1994 podpísali SAE s USA zmluvu o spoločnej vojnové obrane, v roku 1995 potom zmluvu s Francúzskom. SAE podporovali inváziu do Afganistanu (2001), do Iraku (2003) a tak aj globálnu vojnu proti terorizmu.
Súčasným vládcom je Sheikh Khalifa bin Zayed Al Nahyan, ktorý sa stal vládcom 2. 11. 2004 po smrti svojho otca Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan, prvým vládcom a zakladateľom Spojených Arabských Emirátov. Druhým najvýznamnejším mužom krajiny je vládca Dubaja Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, ktorý je korunným princom Sheikh Maktoum bin Rashid Al Maktoum, ktorý zosnul v januári 2006.

 dubaj-novy-web-003.jpgdubaj-novy-web-005.jpgdubaj-novy-web-010.jpg
 

 

Hospodárstvo

Hospodárstvo krajiny je založené, a to z 85%, na ťažbe a spracovaní ropy a zemného plynu. Celkom má krajiny asi 10% svetových zásob ropy a vo vývoze je na 7. mieste. SAE majú jeden z najvyšších HDP / obyv. Dokonca je Abu Dhabi považované z hľadiska priemerného výšky príjmu za jedno z najbohatších miest na svete. Z poľnohospodárstva, ktoré je zanedbateľné, je najvýznamnejšie pestovanie datľovej palmy. Krajina má veľmi kvalitnú infraštruktúru, zahŕňajúcu významné prístavy, napr. Jebel Ali, Port Rashid, Medzinárodné letisko v Dubaji, ktoré je významným prestupným uzlom v leteckej preprave, a tiež najnovší projekt Dubajského metra, ktoré bolo otvorené v septembri 2009.
Hospodárstvo krajiny bolo zasiahnuté v rokoch 2007-2010 finančnou krízou, ktorá spomalila stavebný boom. Najviac zasiahla kríza Dubaj. Aj napriek tomu došlo v januári 2010 k otvoreniu najvyššej budovy sveta Burj Khalifa. Medzi ďalšie veľkolepé projekty patrí napr. Výstavba troch palmových ostrovov, z ktorých je zatiaľ postavený len jeden, Dubailand, zábavný park mnohokrát väčší ako Disneyland a veľa ďalších naj, ktoré budú priťahovať stále nových návštevníkov tejto unikátnej oázy luxusu.

 dubaj-novy-web-008.jpeg
 

 

Kultúra

Kultúra je v Dubaji veľmi rôznorodá a dynamická. Popri tradičnej arabskej pôvodnej kultúry tu existujú kultúry menšín, ktoré ovplyvňujú nádych mesta. Mesto má veľmi kozmopolitný ráz vďaka radu pracujúcich expatriotov a zatraktívneniu z hľadiska expandujúceho turistického ruchu. Vďaka nálezu ropy z malej púštnej dedinky, osídlenej pár beduínmi, živiacimi sa obchodom s perlami, ťavami a pestovaním datľovej palmy, vyrástlo v priebehu pár desiatok rokov ultramoderné pulzujúce veľkomesto.

 dubaj-novy-web-021.jpg
 

 

Jedlo a pitie

K ochutnaniu pravej arabskej kultúry by ste nemali vynechať posedenie pri arabskej káve, s jedením datlí alebo datľových sušienok, a pofajčievaním vodnej fajky (šišy). Z tradičných arabských pokrmov by ste nemali vynechať ochutnanie šavarmy alebo šiš kebab sprevádzaný tzv. humus, hnedou nevzhľadnou, ale veľmi dobrou omáčkou.
Konzumácia bravčového mäsa je z hľadiska islamu moslimom zakázaná. Jeho predaj a konzumácia nie je v Dubaji zakázaná, ale je regulovaná a to tak, že ho možno kúpiť len v určitých supermarketoch. Podobne je tomu aj s alkoholom, na ulici ho bežne nie je možné kúpiť. Existujú len špecializované obchody a k jeho kúpe je potrebné mať alkoholovú licenciu. Turisti môžu alkohol bez problému zakúpiť v bare alebo v hoteloch aj bez licencie, pretože licenciu vlastní daný bar. Alkoholová licencia nesmie byť vystavená žiadnemu muslimovi.

dubaj-novy-web-009.jpg 
 

 

Hudba a tanec

Nezabudnuteľným zážitkom, ktorý odporúčame absolvovať je počúvanie arabskej hudby a predstavenie ladne sa vlniacej brušnej tanečnice. Okrem tradičnej kultúry sa tu buduje kultúra pomerne nová, napr. v podobe Dubajského medzinárodného filmového festivalu (Dubai International Film Festival) od roku 2004 alebo od toho istého roku Dubajského púštneho rokového festivalu (Dubai Desert Rock Festival).

 dubaj-novy-web-023.jpg
 

Niektoré ďalšie emiráty

Emirát Abu Dhabi

Jedná sa o najväčšie a najbohatšie zo siedmich emirátov a zároveň zakladajúci emirát Spojených arabských emirátov v roku 1971. Tvorí 86,7% celkovej rozlohy Spojených arabských emirátov vrátane priľahlých 200 ostrovov, na jednom z nich nájdete aj hlavné mesto Abu Dhabí. Zvyšok pôdy tvorí nekonečná púšť. Emirát je situovaný na juhozápadnom pobreží Perzského zálivu.
Mesto má za sebou pestrú minulosť zahŕňa obdobia, kedy bolo útočiskom pirátov. Od 60. rokov 20. storočia prešlo mesto závratnou premenou do moderného strediska sa širokými bulvármi a vysokými budovami. Zo starého mesta do dnešných dní prežilo len pramálo, výnimku tvoria Starý palác, ktorý reprezentuje jednu z najstarších budov postavenú nad prameňom.
Ako hlavné mesto Spojených Arabských Emirátov je centrom vlády a obchodného života. H.H. Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan sa so svojím mimoriadnym vedením a oddanosťou podieľal na celkovom rozvoji Abu Dhabí. Bol vládcom a prezidentom od roku 1971. Po jeho smrti v novembri 2004 sa stal prezidentom a jeho nástupcom Sheikh Khalifa bin Zayed Al Nahyan. Sú tu umiestnené všetky ambasády, vládne budovy, ministerstvá a štátne rozhlasové a vysielacie prostriedky. Je najobľúbenejším zo v
Tento emirát je tretí najväčší zo siedmich emirátov, ktoré tvoria Spojené arabské emiráty. Je približne 2600 km² veľký a nájdete ho severovýchodne od Dubaja, od ktorého je vzdialený 15 minút. Jedná sa o jediný emirát, ktorý zasahuje ako do Perzského zálivu, tak i Indického oceánu. Emirát má tri provincie na východnom pobreží: Hisn Dibba, Khor Fakkan a Kalba. K Sharjah patria tiež dva ostrovy Abu Mousa a Sir Abu Nu'air.

Osídlenie Sharjah sa datuje do doby pred 6000 rokmi. V 19. storočí bolo mesto Sharjah hlavným prístavom na juhu zálivu. Soľné bane sú dôležitou súčasťou exportu, rovnako ako vývoz perál. Dnes, pod vládou Sheikha Sultan bin Mohammed Al Qasim je Sharjah kultúrnym a vzdelávacím centrom a je hrdá na udržiavanie miestnych tradícií, rovnako ako ich dodržiavanie.
Avšak ešte pred 50 rokmi bolo mesto Sharjah malé a nerozvinuté, elektrina bola dodávaná generátorom a voda zásobená zo studne. Dalo by sa povedať, že sa jedná o lacnejší variant ubytovania v blízkosti pláže ako v Dubaji. Je to jediný emirát, kde je zakázaná akákoľvek konzumácia alkoholu.

Emirát Sharjah je dobrou voľbou, ak hľadáte veľké množstvo atrakcií, pláže a dostupnosť do metropoly.

dubaj-novy-web-026.jpg 
 

 

Emirát Ras Al Khaimah

Ras al Khaimah (RAK) je najsevernejší zo Spojených arabských emirátov. Nachádza sa medzi pohorím Hajjar Mountains na východe a Arabským zálivom na západe. Svojimi hranicami susedí so sultanátom Omán. Zaberá územie o rozlohe 1680 km². H.H. Sheikh Saqr bin Mohammed Al Qasimi bol vládcom emirátu Ras Al Khaimah od roku 1948. Jeho syn H.H. Sheikh Saud bin Saqr Al Qasimi bol menovaný korunným princom a zastupujúcim vládcom v júni 2003.
Medzi turistami je veľmi obľúbený. Je pokojnejšií, než Dubaj, je lacnejší, než Dubaj a pritom sa do Dubaja dostanete za hodinu po diaľnici (cca 100 km).
Mesto Ras Al Khaimah je rozdelené zátokou na dve časti. V západnej časti známej ako "Stará Ras Al Khaimah" nájdete úrady vlády, vzdelávacie inštitúcie, nákupné centrá, hotely, obytné oblasti a novo budované projekty (umelé polostrovy). Východná časť mesta známa ako "Al Nakheel" je sídlom budov súdu, niekoľkých úradov a trhov. Ďalej je tu Ras Al Khaimah Exhibition Center, nemocnice a osídlená časť väčšiny obyvateľov mesta. Obe časti mesta sú spojené mostom a sietí moderných ciest.
Za nákupmi môžete vyraziť do nového centra mesta, ktorého pomyselným stredom je hypermarket Carrefour. Tiež sa môžete vypraviť do starého mesta s uličkami a malými obchodíkmi. Ras al Khaimah je dobrou alternatívou príjemného kúpania, lacnejšieho ubytovania s dobrou dostupnosťou do Dubaja.

 dubaj-novy-web-028.jpg
 

 

Emirát Fujairah

Emirát Fujairah leží na východnej strane Spojených arabských emirátov, je jediným emirátom umiestneným pri Indickom oceáne. Na rozdiel od ostatných púštnych emirátov je Fujairah výnimočný svojim úzkym pobrežným pásom na okraji horského terénu. To tvorí emirát plný jedinečných prírodných scenérií. Pohorie Hajar, ktoré rozdeľuje Spojené Arabské Emiráty na dve časti, udržuje Fujairah oddelený od zvyšku krajiny. Vďaka tomu sú vzdialenosti do Dubaja alebo Abu Dhabi dlhšie.
Fujairah sa v minulosti zaoberal hlavne rybárčením a poľnohospodárstvom. Drsný a starodávny vzhľad Fujairah je odrazom života tamojších ľudí, ktorí sú hrdí na svoje historické dedičstvo a želajú si zdieľať svoje zážitky so zvyškom sveta. More v emiráte Fujairah je pestrejšie a zaujímavejšie, než plytký Perzský záliv emirátu Dubaj.
Pozor na zimné mesiace, vďaka horám a trochu odlišnejšej klíme tu v zime často a vytrvalo prší. Toto ale prebúdza hory, vznikajú vodopády a jazierka, všetko ožíva a zelená sa. Hotely v emiráte Fujairah sú veľmi kvalitné a luxusné. Samotný emirát nie je ale turistikou príliš zasiahnutý. Možno tu vyraziť na netradičné výlety, napr. Jeepmi do hôr alebo na ománsky polostrov Mousandam za potápaním alebo len na prehliadku skalnatých útesov a delfínov.
Emirát Fujairah je dobrou voľbou, ak hľadáte na dovolenke pokoj a netúžite po častých návštevách Dubaja a nakupovaní.

 dubaj-novy-web-027.jpg
 

 

Emirát Umm Al Quwain

Nájdete ho pozdĺž pobrežia Perzského zálivu, medzi emirátom Ajman na západe a Ras Al Khaimah na východe. Jeho územie sa rozprestiera do vnútrozemia vo vzdialenosti približne 32 kilometrov. Celková rozloha je 800 štvorcových kilometrov. Vládca emirátu Umm Al Quwain je H.H. Sheikh Rashid bin Ahmed Al Mu'alla. Je následníkom po svojom otcovi od roku 1981. Meno "Umm Al Quwain" je odvodené od "Umm AI Quwatain", čo znamená 'Matka dvoch síl', odkaz na silné námornícke tradície tunajšieho emirátu.
Tradičná činnosť miestnych obyvateľov bolo rybárčenie a pestovanie datlí. Dnešná ekonomika, založená na love perál, rybárčení, poľnohospodárstve a chove dobytka, je rôznorodá a rýchlo sa rozvíjajúca, so zameraním na rozvoj emirátu. Staré mesto Umm Al Quwain, scénicky umiestnené na severnom výbežku si ponecháva mierumilovný, pôvabný a svojrázny charakter. Stojí medzi morom a hlbokým zálivom, obklopený mangrovovými lagúnami a príťažlivými piesočnými ostrovmi a zátokami.
Pobrežie na juhu je nedotknuté, čisté, s priezračnou vodou a bielymi piesočnými plážami. Očarujúce mangóvie oproti mestu ponúkajú útočisko miestnym rybárom, divokej zveri a rozmanitým druhom vtáctva. Turistickým centrom v Umm Al Quwain je lagúna plná prírodných ostrovov s niekoľkými štvorcovými kilometrami jasnej a neznečistenej vody bez nebezpečenstva otvoreného mora, čo sa ponúka ako ideálne pre vodné športy a prechádzky na malých člnoch.

dubaj-novy-web-029.jpg 
 

 

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.