O Qatar Airways

Letecká spoločnosť Qatar Airways je národným dopravcom štátu Katar, hlavný hub má na medzinárodnom letisku v Dohe. Jedná sa o veľmi mladú spoločnosť, založenú v novembri roku 1993. Lety začal Qatar Airways prevádzkovať v januári 1994, avšak aj napriek krátkej dobe na trhu sa radí medzi najúspešnejšie letecké spoločnosti. Pravidelne býva cenená v hodnotení Skytrax, získala ocenenie za najlepšiu leteckú spoločnosť v business triede a podľa mienky pasažierov býva veľmi kladne hodnotená aj ekonomická trieda Qatar Airways. Za roky 2018, 2019 a 2021 získala spoločnosť Qatar Airways titul najlepšia letecká spoločnosť sveta. Radí sa do elitnej skupiny desiatich leteckých spoločností celkovo hodnotených ako päťhviezdičkové (najkvalitnejšie letecké spoločnosti sveta).

Letecká flotila spoločnosti Qatar Airways disponuje približne 250 lietadlami, vrátane tých najmodernejších ako je Boeing 777 a Boeing 787 - Dreamliner alebo Airbus A380 a Airbus A350.

qatar-airways-002.jpeg 
 

 

Letecká sieť

Spoločnosť Qatar Airways zaisťuje pravidelné lety z Európy z Mníchova či Frankfurtu v troch triedach – Economy, Business a First, z Prahy a Viedne potom iba Economy a Business triedou. Medzi destinácie patria ako rušné obchodné veľkomestá, tak aj odpočinkové prázdninové letoviská - Singapur, Honk-Kong, Denpasar, Ho Či Minovo Mesto, Maldivy, Seychely, Phuket, Krabi i austrálske mestá Perth a Melbourne.

Z Prahy (3x týždenne) aj Viedne sú operované dva lety denne. Prestup na letisku v Dohe je vďaka kruhovému pôdorysu letiska veľmi jednoduchý a jeho trvanie býva prijateľne dlhé, väčšinou 1 - 3 hodiny v závislosti na vami zvolenej destinácii. Qatar Airways ponúka najdlhší komerčný let čo sa vzdialenosti týka, a to z Dohy do Aucklandu.

 

qatar-airways-085.jpg 

Boeing 787 - Dreamliner

Od 28.10.2018 nasadila letecká spoločnosť Qatar Airways Boeing 787 - Dreamliner na jednom lete denne Praha - Doha. Jedná sa o najmodernejšie lietadlo súčasnosti spoločnosti Boeing, má mnoho inovatívnych prvkov. Vďaka nastaveniu tlaku v kabíne na úroveň zodpovedajúcu nižšej nadmorskej výške môžu cestujúci dýchať viac kyslíka ako v iných bežných lietadlách. Znamená to teda menej bolestí hlavy, závratov a menej únavy z cestovania. Okná lietadla Dreamliner sú výrazne väčšie ako pri porovnateľných lietadlách. Zároveň sú okná elektronicky stmievateľné, takže si sami môžete nastaviť požadované množstvo prepúšťaného svetla. Príručné priestory sú väčšie oproti štandardu. Dreamliner je ekologicky šetrné lietadlo. Má o 20 % nižšiu spotrebu paliva ao 20 % nižšie emisie oxidu uhličitého ako iné podobné lietadlá. Vďaka pokročilej technológii motorov je menej hlučný, čo znamená tichší vzlet aj pristátie.
Interaktívna prehliadka Boeingu 787 - Dreamliner

 

 

qatar-airways-081.jpg 

Airbus A350

Letecká spoločnosť Qatar Airways uviedla ako prvá do prevádzky počas roku 2014 technologicky najvyspelejšie lietadlo súčasnosti spoločnosti Airbus - Airbus A350. Lietadlo má najširšiu kabínu vo všetkých triedach, väčšie úložné priestory a vo všetkých kabínach najširšie sedadlá. V lietadle je výrazne vyššia kvalita vzduchu, ktorý sa obmieňa každé 2 - 3 minúty. V kabíne je nižšia hlučnosť, náladové LED osvetlenie, ktoré sa prispôsobuje dennej dobe, vďaka čomu znižuje dopady pásmovej choroby. Lietadlo má nižšiu spotrebu paliva až o 25 % v porovnaní s lietadlami rovnakej kategórie a nižšie uhlíkové emisie, lepšiu aerodynamiku.

 

 

Servis na palubách Qatar Airways

First Class Qatar Airways

Lety vo First Class s Qatar Airways sú v znamení preslávenej arabskej pohostinnosti. Luxusné prestieranie a exkluzívny porcelán premieňajú podávanie jedla na päťhviezdičkový kulinársky zážitok. Doprajte si práve to, načo máte chuť z lákavého menu doplneného o exkluzívnu kolekciu výberových vín a sektov. Široké sedadlo so vstavaným masážnym centrom sa behom okamihu dokáže premeniť na mini kanceláriu, pohodlné sedadlo v kine alebo úplne rovné pohodlné lôžko.

qatar-airways-010.jpg 
 

 

Business Class Qatar Airways

Business Class Qatar Airways je synonom pre komfort, priestrannosť a vynikajúci servis palubného personálu. Vyskúšajte si ho na vlastnej koži a spoznáte prečo sa Business Class Qatar Airways každoročne umiestňuje medzi najlepšími produktmi v rebríčku Skytrax. Usaďte sa do pohodlnej sedačky v elegatnej kabíne a vychutnajte si všetko pohodlie - plne rozložiteľnú sedačku so vstavaným masážnym centrom, veľký priestor pre nohy. Vybrať si môžete zo širokej ponuky filmov, hier a hudby. K dispozícii sú cestujúcim aj elektrická zásuvka, USB konektor a osobný telefón. Niektoré lietadlá sú vybavené službou OnAir, ktorá umožňuje používanie smartfónov aj počas letu.

 qatar-airways-003.jpeg
 

 

Economy Class Qatar Airways

Vo všetkých cestovných triedach sa palubný personál Qatar Airways riadi heslom, že úsmev znamená viac ako tisíc slov. Posádka lietadla sa bude aj v ekonomickej triede snažiť, aby ste zažili služby a komfort, ktorý vás presvedčí, že aj budúcu cestu podniknete iba s Qatar Airways. Sedadlá sú v ekonomickej triede jedny z najširších a najpohodlnejších a rešpektujú váš osobný priestor. Počas letu môžete využiť ponúkané filmy, hry alebo TV programy. K dispozícii máte aj prípojku USB, zariadenie na dobitie notebooku alebo osobný telefón. 

 qatar-airways-004.jpeg
 

 

Letisko Doha

Letisko v Dohe (Hamad International Airport) bolo ocenené ako najlepšie na svete pre prestup. Má iba jeden veľký terminál, ktorý je rozdelený na haly A, B, C, D a E.

Po výstupe z lietadla vás autobus dovezie na vstup do budovy terminálu. Po výstupe z autobusu nájdete v budove na pravej strane Transfer Desk Qatar Airways, ktorý funguje 24 hodín denne. Pokiaľ máte palubný lístok na nadväzný let alebo máte nárok na ubytovanie v rámci dlhšieho prestupu, prajete zaistiť výlet do mesta pre skrátenie čakania na ďalší let, prípadne máte zaistený Discover Qatar Stopover za špeciálnu cenu od Qatar Airways, všetko pri tejto prepážke vybavíte. Naľavo potom môžete pokračovať pre prestup na ďalší let podľa ukazovateľa Transfer Screening a cez kontrolu prejdete do hlavnej haly.

Letisko je veľmi prehľadné s výrazným orientačným bodom v strede hlavnej haly v podobe obrovského žltého medveďa od švajčiarskeho umelca Urse Fischera. Odtiaľ jazdí vláčik k 1 km vzdialeným gatom E a D. V hlavnej hale sa nachádzajú ženské a mužské odpočinkové zóny, duty free obchody s luxusným tovarom, kozmetikou a nespočetné množstvo reštaurácií a kaviarní.

Pri prestupe dlhšom ako 5 hodín môžete využiť čas na výlet do centra mesta za cenu cca 30,- USD. Výlety je nutné rezervovať minimálne 72 hodín pred cestou. Počas dňa sa uskutočňuje 8 prehliadok. Výlety trvajú necelé 3 hodiny a navštívite počas nich napríklad Souq Waqif (múzeum islamského umenia), Katarské kultúrne centrum alebo luxusnú štvrť Pearl Qatar s najdrahšími obchodmi.

Letisko Doha má terminálový hotel, kde si môžete zakúpiť izbu v prípade dlhého prestupu. Vstup do hotela je v hlavnej hale kúsok od medveďa - výťah na poschodie. Hotel sa volá Oryx Airport Hotel. V hoteli je zároveň možné si zakúpiť iba vstup do wellness centra Vitality Spa v dĺžke 5 hodín v cene zhruba 50,- USD. Nachádza sa tu 25 metrový krytý bazén, fitness, squash, vírivka a sprchy. Vo Vitality Spa si môžete objednať masáž, ku ktorej je automaticky vstup do wellness zóny zadarmo.

Cestujúci ekonomickej triedy si môžu priplatiť vstup do salónikov Oryx Lounge alebo All Maha Lounge za cenu 65,- USD. Pre cestujúcich v obchodnej triede je využitie týchto salónikov zadarmo. Cestujúci prvej triedy môžu využiť luxusný salónik Al Safwa first lounge.

qatar-airways-035.jpgqatar-airways-073.jpg 
 

 

 

Premium Terminal

Exkluzívne pre cestujúcich First a Business Class je na letisku v Doha k dispozícii unikátny Premium Terminal, ktorý ponúka nezabudnuteľný a neopakovateľný zážitok aj skúseným cestujúcim. Vychutnajte si pobyt v malej oáze luxusu - pohodlné a pokojné posedenie, obchody, duty free, príjemné bary a kaviarne. Od prvého okamihu sa budete cítiť vítanie – ihneď pri východe z lietadla vás vyzdvihne Váš osobný vodič, ktorý vás zavezie až k salóniku a postará sa o vašu batožinu. Užite si pozornú starostlivosť personálu salónika, spríjemnite si čakanie na váš spoj masážou, ľahkým občerstvením, nákupmi alebo sa v kľude venujte vybavovaniu svojich obchodných záležitostí. 

 

Qatar Stopover

Zoznámte sa počas svojej cesty s Qatar Airways aj s hlavným mestom Kataru – Doha. Štát Katar leží na pobreží Perzského zálivu. Ide o bohatú krajinu, predovšetkým vďaka svojim prírodným zásobám ropy a plynu. Katar ponúka vzrušujúci mix západnej a arabskej kultúry. Doha, hlavné mesto Kataru, dominuje širokej a krásnej zátoke v tvare polmesiaca, ktorá sa vyvinula z malej rybárskej osady. Ústredným miestom mesta je Corniche, pobrežná promenáda s nádherným výhľadom na záliv.

Vďaka tomu že Doha je jedno z najrýchlejšie rastúcich miest, mení sa jeho panoráma takmer každý mesiac, ako les mrakodrapov pozdĺž pobrežia rastie. Avšak veľká pozornosť je venovaná aj tradičným stavbám ako bývalý palác, kde sídli Národné múzeum a Doha pevnosť v centre mesta. Doha hladko mieša tradičné s moderným.

Športoví nadšenci sa môžu tešiť na možnosť zhliadnuť golfový šampionát, preteky Formule 1 v Dohe, futbalové stretnutie alebo dostihy. Dlohodobou miestnou športovou tradíciou sú ťavie preteky organizované v priebehu neskorej jesene až koncom zimy.

Občania SR môžu získať tzv. vízum po príchode na hraničnom priechode do štátu Katar (letisko sem patrí tiež). Jedná sa o bezplatné povolenie vstupu do krajiny, podmienkou zostáva cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov od doby plánovaného opustenia Kataru.

 qatar-airways-067.jpg
 

 

V prípade záujmu o kúpu letenky s leteckou spoločnosťou Qatar Airways môžete využiť tlačidlo nižšie pre vstup do formulára alebo nás môžete kontaktovať

  • na emaile rezervace@letenky-na-klic.cz
  • alebo na pevných linkách (+420) 543 524 442 pre Brno a (+420) 224 234 964 – 5 pre Prahu
  • alebo na mobilných telefónoch (+420) 724 730 001 pre Brno a (+420) 724 730 064 pre Prahu

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.