v pondělí 09.09. od 09:00 do 17:30
Porovnanie destinácií
Porovnanie destinácií pre Vašu dovolenku
v pondělí 09.09. od 09:00 do 17:30
Porovnanie podľa polohy:
- Seychely – ležia uprostred Indického oceánu, tesne pod rovníkom, pri 7´rovnobežke
- Maurícius – nájdete v južnej časti Indického oceánu, na 20´ rovnobežke
- Polynézia – rozprestiera sa v južnom Pacifiku (Tichý oceán), okolo 17´ rovnobežky
- Maldivy – nachádzajú sa v severnej časti Indického oceánu, juhozápadne od Srí Lanky, okolo 5' rovnobežky nad rovníkom
- Thajsko – nachádza sa v juhovýchodnej Ázii a rozprestiera sa severojužným smerom medzi 16° zemepisnej šírky
- Karibik – oblasť Karibského mora v blízkosti Strednej Ameriky, medzi 10´a 20´rovnobežkou severne od rovníka
- Bali – leží v najvýchodnejšej časti Indického oceánu, 8° južne od rovníka
- Fidži – nachádza sa v južnom Tichom oceáne, približne 17´rovnobežka
Porovnanie podľa klímy:
- Seychely – teplota a zrážky sú veľmi vyrovnané v priebehu celého roka, klíma je tu celoročne takmer rovnaká.
- Maurícius – najteplejšie mesiace sú október až apríl, s vyššou teplotou sa spájajú zrážky, ktoré sú najvyššie v januári až marci. Máj a čiastočne jún sú krásne posezónne mesiace, júl a august je „miestna zima" s maximálnymi teplotami 25°C.
- Polynézia – najteplejšie je od januára do apríla, najchladnejšie v auguste a septembri, avšak rozdiel medzi týmito mesiacmi je tak 3°C. V teplejších mesiacoch je vyšší zrážkový úhrn.
- Maldivy – vďaka polohe v rovníkovom pásme sú teploty celoročne stále, medzi 28 – 33°C. Najideálnejšie mesiace sú november až máj, hojnejšie zrážky prichádzajú od júna a trvajú zhruba do začiatku septembra.
- Thajsko – Táto exotická krajina má vlhké, tropické podnebie, ktoré ovplyvňujú monzúny. V severnom, severovýchodnom a strednom Thajsku sú tri monzúnové obdobia a v južnej časti dve obdobia. Zima trvá od novembra do februára. Teploty sa pohybujú pod 30°C a v severnej polovici Thajska bez dažďov. Leto začína vo februári a trvá do júna. Vyznačuje sa vysokými teplotami, v druhej polovici leta sa začínajú objavovať búrky. Monzún trvá od júna do novembra. V tomto období sa ochladzuje a viac prší.
- Karibik – hlavná sezóna je od novembra do mája. Priemerné teploty sa po celý rok pohybujú okolo 27°C. Daždivá sezóna, často spojená s obdobím hurikánov, je v mesiacoch júl – október.
- Bali – po celý rok tu vládne tropické podnebie s priemernými teplotami okolo 30°C. Vlhká sezona spadá medzi mesiace november až marec, kedy sa obdeň zamračí a krátko spŕchne. V noci sú časté búrky z tepla. Vlhkosť vzduchu nezriedka dosiahne 85%. Od apríla do októbra nastáva suchšie obdobie. Vrcholná sezóna spadá medzi jún až začiatok septembra.
- Fidži – za hlavnú sezónu sa považujú mesiace máj – október, kedy je denná teplota o pár stupňov nižšia než v druhej polovici roku. Obdobie od novembra do apríla je teplejšie, vlhšie a s vyšším úhrnom zrážok. Z hľadiska teploty ide o celoročnú destináciu, z hľadiska dažďov sa odporúča cestovať od mája do októbra.
Detailné hodnoty nájdete v tabuľkách vychádzajúcich z dlhodobých štatistík. Prosím berte do úvahy základný vzťah, čím vyššia teplota, tým vyššia pravdepodobnosť zrážok. Vzhľadom k okolitým veľkým plochám oceánu okolo všetkých ostrovov a odparovaniu vody je obloha najčastejšie modrá s obláčikmi, ktoré rýchlo bežia po oblohe. Často tu zažijete rýchle, zhruba desaťminútové prehánky z teplého dažďa. Čas od času, najčastejšie v neskorých popoludňajších hodinách a v noci, môžu prísť búrky z tepla spojené s rýchlym zatiahnutím oblohy a intenzívnymi zrážkami. Seychely sú mimo oblasť cyklónov, Maurícius a Polýnezia sú väčším cyklónom zasiahnuté raz za 5 až 10 rokov. Maldivy ležia v mimo-cyklónovej oblasti, avšak juhozápadný monzún tu pôsobí každoročne na zvýšenú zrážkovitosť v období od júna do septembra. V Karibiku sa predovšetkým v letných mesiacoch júl – október objavujú hurikány.
Vzhľadom k vzdialenosti od epicentra tsunami 2004 zostala Polýnezia aj Maurícius úplne nezasiahnuté, na Seychelách bola mierne zasiahnutá infraštruktúra, niektoré, predovšetkým vonkajšie atoly na východnej časti Maldív boli výraznejšie zasiahnuté.
Porovnanie podľa čistoty oceánu:
- Seychely – všetky pláže majú skvelé čisté more, len na juhu Praslinu sa od mája do septembra môže vyskytovať morská tráva
- Maurícius – výborné podmienky
- Polynézia – vynikajúca viditeľnosť pod vodou na všetkých ostrovoch s výnimkou Tahiti
- Maldivy – oceán je nádherne priezračný
- Thajsko – číre tyrkysové more
- Karibik – St. Barth fantastický, St. Martin výborný, Dominikánska sa líši podľa miesta, ale všeobecne je tu vo vode zvírený jemný piesok, ktorý v plytkej vode sťažuje viditeľnosť
- Bali – veľmi dobré podmienky hlavne na plážach Nusa Dua a Sanur. V oblasti veľkých surferských pláží (Kuta, Legian) býva voda zakalená rozvíreným pieskom
- Fidži – ideálna destinácia pre potápačov, čisté more a priezračná voda, výnimkou môže byť len hlavný ostrov Viti Levu s prístavom a letiskom.
Na všetkých ostrovoch platí, že v oblasti hlavných prístavov a väčších miest je lokálne znečistenie.
Porovnanie podľa kľudu:
- Absolútne najdokonalejší je na seychelských mikroostrovoch, ktoré sú pre max. 50 turistov (a napríklad Cousin len pre 8 osôb) či na luxusnom, malom Tahaa v Polynézii. Nasledujú niektoré maldivské ostrovy ako je Island Hidaway či Dhoni Mighili. Ďalej väčšie seychelské ostrovy ako La Digue a Praslin, zvyšok ostrovov na Maldivách a malé ostrovy z Polynézie ako Manihi a Rangiroa, ďalej Rodrigues, sesterský ostrov Maurícia alebo hlavný ostrov Viti Levu na Fidži. Trošku živšie, ale v porovnaní s inými časťami sveta stále veľmi pokojné, sú hlavný ostrov Mahé na Seychelách, Bora Bora a Tahiti v Polynézii a o trochu viac Maurícius. Ostrovy v Karibiku sa od sebe veľmi líšia. Najkľudnejšie je na St. Barthelémy, živšiu atmosféru zažijete na St. Martin a v Dominikánskej republike.
- Thajsko – Bangkok a Pattaya patria medzi veľmi živé časti Thajska. Ko Phi Phi, Krabi, Ko Chang, Ko Samui, Khao Lak a Phuket patria medzi pokojné miesta s nádhernou prírodou, kde si odpočiniete na krásnych bielych plážach pri azúrovej vode.
- Bali – najrušnejšie pláže sa nachádzajú na juhozápade (Kuta, Legian) a vo vrcholnej sezóne sa podobajú mestským plážam. Mimo sezónu je situácia kľudnejšia, najmä na severe (Lovina) a východe ostrova (Padang Bai).
Porovnanie podľa aktívneho vyžitia:
- Seychely – športy sa musia platiť a nie je ich moc na výber, golfové ihrisko (18/par70) nájdete na ostrove Praslin, vynikajúce potápanie (najlepšie je na mikroostrovoch) a šnorchlovanie, turistika, jazda na bicykloch
- Maurícius – zdarma takmer vo všetkých hoteloch vodné lyžovanie, tenis, squash, windsurfing, vodné bicykle, fitness, aquaerobik, za poplatok potápanie, bicykle, golf, padák alebo banán za člnom. Nájdete tu vynikajúce podmienky pre golf, je tu päť skvelých 18 jamkových ihrísk. Úplne najlepšie potápanie je na sesterskom ostrove Rodrigues. Jedinečný je hlbokomorský rybolov na marliny, baracudy, bonito a tuniaky.
- Polynézia – väčšina športov za úhradu, nezabudnuteľné potápanie (vrátane vrakov lodí a lietadiel) a šnorchlovanie, jazda na skútroch, možnosť vodného lyžovania či padáku za člnom.
- Maldivy – ideálne pre milovníkov podmorského života – šnorchlovanie a potápanie. Ponuka suchozemských (tenis, fitness, squash) a vodných športov (šnorchlovanie, plachetnice, loďky) zdarma, väčšina rezortov však neprevádzkuje žiadne motorizované športy kvôli ochrane koralov.
- Thajsko – bohatá škála vodných športov ako je jachting, vodné lyžovanie, windsurfing, potápanie a šnorchlovanie. V Thajsku je možné obdivovať jeden z najúchvatnejších podmorských svetov. Športy sa musia hradiť.
- Karibik – väčšina športov je za úhradu. Niektoré hotely poskytujú svojim hosťom nemotorizované športy zdarma. Ponuka je široká – od šnorchlovania cez kajaky, windsurfing, plachtenie, potápanie, rybolov, tenis, jazdu na koni až po golf (St. Maarten a Dominikánska republika).
- Bali – veľká časť športových aktivít býva pre hotelových hostí zdarma. V ponuke štandardne nájdete aerobik, jógu, windsurfing, rybárčenie alebo napríklad aj lukostreľbu. Potápanie alebo šnorchlovací výlet vám za poplatok zaistí Activity Desk priamo pri hotelovej recepcii. Na Bali sa najväčšej popularite teší surfovanie (podmienky sú vhodné pre začiatočníkov a pokročilých) a potápanie. Na ostrove nájdete dve 18-jamkové ihriská.
- Fidži – destinácia je považovaná za miesto ideálne na oddych. Hlavný ostrov Viti Levu ponúka 18 jamkové golfové ihrisko, okolité menšie ostrovy majú v ponuke vodné športy ako kajaky, parasailing, surfovanie, jazdu na koni, šnorchlovanie a číslom jedna je určite potápanie. Ostrov Taveuni je preslávený svojou úžasnou prírodou, odporúčajú sa pešie túry k vodopádom či do dažďového pralesa.
Porovnanie podľa zábavy po večeroch:
- Seychely – dokonale pokojná destinácia s len niekoľko málo živšími hotelmi (Plantation, Berjaya Beau Vallon, prípadne Paradise Sun). Ubytovanie je prevažne v prírode (bez promenád atď.) a pokoj začína po 21hod., len cca 2× týždenne býva v hoteli nejaké menšie spestrenie vo forme barbecue večere spojenej s miestnou hudbou
- Maurícius – večerná zábava (sega dance, módne prehliadky, hudobné kapely, varietné show) vo väčšine hotelov takmer každý deň, ale len do max. 23hod. Niektoré hotely majú malé diskotéky či kasíno, v oblasti Grand Bay je možné ísť aj na miestne „disco".
- Polynézia – opäť prevažuje kľud (veľa hotelov stojí osamotene na malých ostrovoch), ktorý je spestrený 2× až 3× týždenne večernou zábavou (miestne tance, prehĺtači ohňa atď.)
- Maldivy – po večeroch tu v bare hrá živá alebo reprodukovaná hudba pri ktorej si máte možnosť zatancovať či vychutnať exotický koktejl. Niektoré väčšie a živšie rezorty majú vlastný klub/diskotéku a väčšina rezortov aj spoločenskú miestnosť s knižnicou, požičovňou CD a DVD, internetom a možnosťou spoločenských hier.
- Thajsko – V Bangkoku môžete zájsť do mnohých nočných klubov, salónov thajskej masáže, barov alebo reštaurácií. V prímorskom letovisku Pattaya Vám zaručujeme pulzujúci nočný život, na ktorý budete dlho spomínať. Na svoje si však prídu aj milovníci kľudu a opustených pláží.
- Karibik – pobyty vo väčšine hotelov na St. Maarten a St.Barth sú na báze raňajok, je skvelé si požičať auto a večer si vybrať z množstva vynikajúcich reštaurácií. Niektoré hotely pre svojich hostí usporiadávajú spoločenské akcie. Holandská časť St. Maarten je preslávená svojimi kasínami a nočnými klubmi. Naopak v Dominikánskej sú pobyty na báze all inclusive, v hoteli býva aj 10 reštaurácií, každá iného kulinárskeho zamerania.
- Bali – hotelové rezorty usporiadávajú pre svojich hostí každý večer kultúrny program, spravidla vystúpenie tradičných balijských tanečníc alebo koncerty živej hudby. Okrem toho je možnosť navštíviť tradičné tieňové bábkové divadlo, pridať sa k verejnej náboženskej slávnosti alebo zájsť do klubu. Nočnými klubmi a diskotékami je preslavána oblasť Kuta (Jl. Legian). Nočný život sa tu začína až o polnoci a trvá pokojne do siedmej rána.
- Fidži – väčšie hotelové reťazce na hlavnom ostrove ako Sheraton a Sofitel organizujú večerné vystúpenia so živou hudbou, na menších okolitých ostrovoch sa obvykle 2–3 x týždenne spestruje večerný program vystúpením miestnej kapely po dobu večere, prípadne spoločenskými hrami.
Porovnanie podľa kvality služieb a pohostinnosti:
- Pri porovnaní úslužnosti miestnych obyvateľov je najlepší Maurícius, nasledujú Maldivy, Fidži, Polynézia, Karibik a posledné sú Seychely. Avšak na každom ostrove je možné nájsť hotely s exkluzívnym servisom.
Špeciálnu kapitolu o úslužnosti hotelového personálu tvoria cesty do regiónu juhovýchodnej Ázie napr. Thajsko, kde dominuje typická ázijská úcta a pohostinnosť.
- Bali – ľudia na Bali sú veľmi milí a priateľskí, servis v hoteloch je skvelý. Nestalo sa nám, že by sme niekedy mali problém dohovoriť sa anglicky.
Porovnanie podľa poznania:
- Seychely – odporúčame kombináciu niekoľkých ostrovov s preletmi a prejazdmi loďou. Na ostrove Mahé hory s plantážami čaju, kávy, vanilky, škorice alebo hlavné mesto Victoria s replikou Big Benu a prírodopisnými múzeami či podmorský nár. park St. Anne. Svetové prírodné dedičstvo UNESCO vo Vallee de Mai na ostrove Praslin s najväčšími kokosmi Coco de Mer. Obrovské korytnačky, pirátsky cintorín, fotogenické pláže so žulovými kameňmi na La Digue.
- Maurícius – v horách na juhu vodopády a vulkanické vyvreliny, hl. mesto s trhoviskom a múzeom známok, historická botanická záhrada, výlety katamaránom resp. škunerom okolo ostrova či jeepom do hôr, prípadne v kombinácii s ostrovom Rodrigues (1:40 min. lietadlom), ktorý je skanzenom minulosti a skvelým miestom pre potápanie
- Polynézia – odporúčame kombináciu niekoľkých ostrovov. Na Tahiti navštívte múzeum maliara Gauguina, prípravy periel či histórie osídlovania Polynézie. Na Moorea a hlavne Bora Bora sú krásne hory, kde nájdete aj fortifikáciu z druhej svetovej vojny.
- Maldivy – za videnie stojí hl. mesto Malé s miestnou tržnicou v prístave, návšteva domorodých ostrovov s tradičnou výrobou, výlety na opustené ostrovy s nedotknutou prírodou na spôsob Robinsona Crusoe, pozorovanie delfínov, plavba na jachtách a všetky dalšie atrakcie, ktoré ponúkajú úchvatné more okolo atolov.
- Thajsko – ponúka mnohé poznania. Od histórie a kultúry cez modernú architektúru až k nedotknutej prírode.
- Karibik – v prípade voľby dovolenky na St. Martin a St. Barthelémy odporúčame kombináciu oboch ostrovov, nakoľko sú oba menšieho rozmeru a na ich spoznanie a prebádanie stačí pár dní. Na St. Barths sú nádherné pláže a vynikajúce potápanie. St. Martin zaujme vyhliadkou z Pic Paradis, pevnosťami aj motýliou farmou a tiež jedinečnou možnosťou vyraziť na jednej z regat American Cup Regatty. V Dominikánskej republike nevynechajte Altos de Chavón, dedinku postavenú v stredozemnom štýle miestnym milionárom ako darček svojej dcére, ďalej hlavné mesto Santo Domingo, nádherné pláže a plantáže cukrovej trstiny.
- Bali – nájdete tu nespočetné množstvo chrámov, tých veľkých, ako aj súkromných v predzáhradkách obytných domov. Miesi sa tu islám s hinduizmom a čínskymi náboženstvami a priestor je venovaný každému z nich. Umeleckým centrom na Bali je Ubud, na Lomboku si nenechajte ujsť ukážky tradičného tkania v dedine Sukarara.
- Fidži – odporúčame kombináciu viacerých ostrovov. Na hlavnom ostrove Viti Levu navštívte miestne trhy či obchodíky so suvenírmi, múzeum v meste Suva a hinduistický chrám. Počas plavby loďou Captain Cruise navštívte miestne dedinky a nenechajte si ujsť vystúpenie detí v škole, prípadne tradičný fidžijský večer v miestnej dedinke sprevádzaný hrou na gitaru a popíjanie tradičného nápoja kava. Na ostrove Taveuni si obujte pevnejšiu obuv a vyrazte spoznávať miestny dažďový prales a úžasné vodopády.
Porovnanie podľa doby letu z Európy (pre porovanie z Paríža):
Seychely: doba letu 9:15 hod. Maurícius: doba letu 11:15 hod. Polynézia: doba letu 22:30 hod. (+ 3hod na medzipristátie v Los Angeles). Maldivy: doba letu 10 hod. Thajsko doba letu 12:15 hod do Bangkoku. Karibik: približná doba letu 10 hodín (podľa zvoleného ostrova). Bali: doba letu z Európy do Singapuru 12 hod + 2.5 hod do Denpasaru na Bali. Fidži: dĺžka letu z Viedne cez Zurich a Soul je približne 20 hodín a 30 minút + medzipristátie cca 4 hodiny.
Porovnanie podľa časového posunu:
Seychely: +3 hod. v zime, +2 hod v lete. Maurícius: +3 hod. v zime, +2 hod v lete. Polynézia: –11 hod. v zime, –12 hod. v lete. Maldivy: +4 hod. v zime, +3 hod v lete (niektoré ostrovy majú ešte o ďalšiu pol hodinu posunutý čas). Thajsko + 6 hod. v zime, + 5 hod. v lete Karibik: – 5 hod. v zime, – 6 hod. v lete. Bali: +7 hod. v zime, +6 hod. v lete. Fidži: +11 hodín
Porovnanie podľa vstupných víz:
- Seychely – nie sú potrebné, ale pasová služba striktne trvá na vouchery na ubytovanie, ktoré musia mať turisti zaistené pred príletom
- Maurícius – nie sú potrebné (nad 30 dní pobytu je potrebné krátko navštíviť miestne úrady)
- Polynézia – pre vstup nie sú potrebné, ale lety z Európy majú stop v Los Angeles (kvôli čerpaniu paliva) a sú nutné víza do USA (z dôvodov kontroly všetkých pasažierov, ktorí štartujú v lietadle z územia USA)
- Maldivy – nie sú potrebné (nad 30 dní nutné požiadať o výnimku imigračný úrad ešte pred vypršaním tejto doby)
- Thajsko – vízová povinnosť bola zrušená. Je potrebný len platný pas a to ešte pol roka po návrate.
- Karibik – na väčšinu ostrovov nie sú potrebné (v Dominikánskej republike sa po prílete platí tzv. turistická karta za 15 USD)
- Bali – Občania ČR nemusia mať po novom pre vstup na Bali vízum (platí pre cesty od 1.4.2015 a dĺžke pobytu do 30 dní). Vízová povinnosť platí aj naďalej pre držiteľov slovenských pasov. Turistické víza na maximálnu dĺžku pobytu 30 dní je možné za poplatok 25USD vybaviť na letisku v Jakarte/Denpasaru priamo po prílete alebo ešte pred odletom. Vybavenie víz po prílete je ľahké a jedná sa skôr o formalitu.
- Fidži – pre vstup na Fidži sa vyžaduje pas s minimálnou platnosťou dlhšou ako 3 mesiace, pri pobytoch do 4 mesiacov víza nie sú potrebné.
Porovnanie podľa očkovania:
- nie je nevyhnutne potrebné na žiadne miesto v turistickej oblasti, ale pre aktuálne informácie vzhľadom k Vášmu zdravotnému stavu kontaktujte svojho lekára alebo hygienickú stanicu
Porovnanie podľa zdravotného servisu:
- Seychely – väčšia nemocnica na Mahé, menšia na Prasline
- Maurícius – niekoľko privátnych kliník a štátnych nemocníc
- Polynézia – porovnateľné s menšími mestami z regiónov vo Francúzsku
- Maldivy – každý rezort má vlastnú ordináciu s doktorom/sestrou, ktorí sú hosťom ostrova k dispozícii, v hl. meste Malé je potom nemocnica
- Thajsko – lekárska starostlivosť je v Thajsku na veľmi vysokej úrovni
- Karibik – dobre vybavené nemocnice, zdravotné strediská a súkromné kliniky
- Bali – základnú pomoc je možné pri väčšine hotelov vyžiadať priamo na recepcii (doctor on call). Z recepcie je tiež možné kontaktovať miestnu odbornú zdravotnú strarostlivosť. Štátna nemocnica sa nachádza len v hlavnom meste Denpasaru, avšak turistom sa odporúča kontaktovať súkromné kliniky pre lepší štandard starostlivosti.
- Fidži – väčšie nemocnice a privátne kliniky na hlavnom ostrove, platí pravidlo – čím ďalej od hlavného ostrova, tým jednoduchšie zdravotnícke zariadenie.
Porovnanie podľa potápania:
- Seychely – pestrosť mnohých miest a ostrovov, čím ďalej ste od hlavnej ostrovnej skupiny, tým viac nájdete koralov a rýb, odporúčame ostrovy Desroches a Alphonse. Krásne miesta nájdete aj pri ponoroch z Praslinu. Na šnorchlovanie je ideálny malinký Ile Coco medzi Praslinom a La Digue.
- ** Maurícius** – na západnom pobreží sú umelo potopené vraky dvoch lodí, najlepší podmorský svet je pri ostrovčeku Flat Island na severnom cípe. Ďaleko najlepšie miesta objavíte na sesterskom ostrove Rodrigues, kde sú masívne koralové útesy, ale ponory sú pre skúsených, lebo morské prúdy sú veľmi silné.
- Polynézia – každý ostrov je jedinečný, podmorský svet na Rangiroa a Bora Bora je skvelý obrovskými mantami, aj Huahine je jedinečný. Na Tahiti zase nájdete v blízkosti letiskovej pristávacej dráhy vraky dvoch lietadiel a kúsok ďalej aj lodí.
- Maldivy – sú vychýrenou destináciou pre potápačov. Každý rezort ponúka úžasné šnorchlovanie, len pár krokov od brehu. Koralové útesy sú tu obzvlášť hojné a zachovalé vrátane obrovského množstva farebných koralových rybičiek, ponúka sa tu pozorovanie veľrybích žralokov a delfínov.
- Karibik – všetky ostrovy sú ideálne. Na St. Maarten je najobľúbenejším miestom Proselyte Reef, kde je potopená britská fregata z roku 1802. V rovnakej oblasti je ďalších 10 potápačských miest s nádhernými koralmi a jaskyňami. V St. Barths odporúčame potápanie z lode a takmer všetky miesta sú pod vedením Marine Reserve. Najlepšími lokalitami v Dominikánskej republike sú Cabo Cabrón, Piedra Bonita a Cathedral.
- Bali – najlepšie potápanie je na severe Bali (Lovina), na východe (Padangbai) a v okolí ostrovov Nusa (Nusa Lembongan, Nusa Penida). Vraky lodí z druhej svetovej vojny sú v blízkosti Aas a Tulambenu.
- Fidži – najlepšie podmienky na potápanie sú od apríla do októbra. Takmer všetky rezorty majú vlastné potápačské centrá s plným vybavením. Pre začiatočníkov sa odporúča potápanie na Mamanuca Group, Vanua Levu, Kadavu a v Yasawa Group. Pre skúsených potápačov ostrov Taveuni, Viti Levu a tiež Vanua Levi či Kadavu.
Porovnanie podľa stravy:
Na všetkých miestach platí, že vzhľadom k teplu a vlhkosti nebudete mať bežnú potrebu obeda, ale skôr potrebu intenzívne piť. Aj keď v Dominikánskej republike je ponuka jedla po celý deň veľmi lákavá.
- Seychely – pestrosť a rozsah stravy je menší, ale samozrejme všetko sa líši podľa hotelov. Najmä lacnejšie typy ubytovania ponúkajú skromnejšiu stravu. Jednoznačne prevažujú ryby s ryžou alebo zemiaky, občas doplnené hydinou, pripravovanou na kreolský spôsob. Pri mnohých hoteloch či guesthouse sa môžete rozhodnúť medzi raňajkami alebo polpenziou. Pokiaľ zvolíte len raňajky, nebudete mať po zotmení šancu prísť do nejakej vzdialenejšej reštaurácie na večeru. Väčšina hotelov sa nachádza doslova na samote a nie je tu pouličné osvetlenie.
- Maurícius – destinácia pre gurmánov. Strava je absolútne dokonalá, zahŕňa všemožné ovocie a zeleninu v neobmedzenom množstve, ryby, dary mora, hydinu, zverinu (v horách je veľa jeleňov) na indický, čínsky alebo európsky spôsob. Jedlá sú doplnené množstvom sladkostí a zmrzlín na báze trstinového cukru. Všetky hotely majú min. 2 reštaurácie, väčšina 3 a tie najlepšie 4 reštaurácie. Vždy jedna z nich je bufetová a tie ďalšie sú s výberom z menu v odlišnom štýle (čínska/japonská, ryby & seafood, pizza & pasta, mediterranea atď.).
- Polynézia – na hlavnom ostrove Tahiti je silný vplyv francúzskej kuchyne, na menších je pestrý výber prevažne rýb, darov mora a hydiny doplnený výborným ovocím a zeleninou.
- Maldivy – obdobne ako na Mauríciu sú tu raňajky a večere podávané formou bufetov, v luxusnejších rezortoch formou à la carte. Pestrý výber ovocia, zeleniny, rýb, darov mora, jahňacieho či hydiny. Každý rezort ponúka jednu hlavnú reštauráciu (bufetovú) a ďalej niekoľko ďalších ako indická, arabská, talianska, francúzska. Počas dňa sú k dispozícii aj plážové bary, grily, ktoré pripravujú ľahké pokrmy. V miestnej kuchyni je značne silný vplyv indickej kuchyne, užívanie najrôznejších korení ako napr. niekoľko druhov kari.
- Thajsko – thajská kuchyňa je uznávaná po celom svete. Známa je svojou pálivosťou a rôznym spojením chutí. Pokiaľ dávate prednosť jemnejším jedlám, nájdete tu aj také.
- Karibik – karibské ostrovy sú známe nielen vďaka prekrásnym plážam, ale aj početnými reštauráciami, ktoré sú pre akúkoľvek chuť a peňaženku. Väčšina hotelov ponúka možnosť pobytu bez stravy či s raňajkami. Klientom, ktorí majú záujem o polpenziu odporúčame, aby túto variantu zvážili, nakoľko sa im ponúka obrovská pestrosť miestnych reštaurácií.
- Bali – Indonézia je preslávená svojou kuchyňou, ktorá odráža vplyv tradičných miestnych kultúr: moslimskej a hinduistickej. Základom miestnych jedál je ryža, ktorú miestni konzumujú ako súčasť všetkých jedál dňa vrátane raňajok. Samostatnou kapitolou jedálnička sú ryby a morské plody, ktoré sú na Bali vždy čerstvé a delikátne. Pôda na Bali je mimoriadne úrodná a je to poznať aj na miestnej kuchyni – výber je široký a jedlá neskutočne delikátne. Menší je výber mliečnych produktov, pečivo a chlieb hľadajte v hoteloch.
- Fidži – na hlavnom ostrove Viti Levu vo veľkých hoteloch je strava podávaná formou bufetu a je veľmi pestrá. Na menších okolitých ostrovoch je stravovanie po dobu obedov a večerí väčšinou formou á la carte, kde prevažuje ľahká kuchyňa skladajúca sa z rýb, ovocia, zeleniny a cestovín. Nájdete tu aj menej zdravé jedlá typu hranolky a hamburgery.
Porovnanie podľa cien:
- Seychely – hneď za krásnymi plážami s palmovým hájom stúpajú kopce, takže priestoru na plantáže je veľmi málo. Ceny sú tu dosť vysoké,orientačne v obchode chlieb cca 40 Kč, voda 40 Kč, 0,25l pivo 60 Kč, jogurt 25 Kč, sendvič 50–100 Kč, take away 125–250 Kč, zmrzlina 125 Kč, v reštaurácii 1l vody od 80 Kč, pivo 100 Kč, káva 60 Kč, obed 300 – 600 Kč
- Maurícius – ceny sú pre našich klientov prijateľné, pretože na ostrove sa pestuje všetko ovocie aj zelenina. Nájdete tu sieť predajní Spar, kde sú ceny takmer rovnaké ako v Česku. Pri zakúpení pobytu s polpenziou a jej výdatnosťou nie je väčšinou potrebné utrácať za obed. Cena ľahkého obeda v reštaurácii sa pohybuje od 150 do 400 Kč, morské špeciality sú drahšie.
- Polynézia – ceny sú tu vyššie, lebo potraviny sa musia na väčšinu ostrovov dovážať. Za jednoduchšie občerstvenie (obložená bageta) zaplatíte od 80 Kč. V lacnejších reštauráciách sa môžete najesť od 500 Kč, pre najnáročnejších sú v ponuke luxusné pokrmy a dary mora s cenou nad 2.000 Kč. Na hlavnom ostrove Tahiti nájdete tzv. rulots, miesto, kde sa v desiatkách dodávok pripravujú rôzne jedlá za skvelé ceny.
- Maldivy – cena obeda v hotelovej reštaurácii činí cca 200 až 500 Kč. Cena večere v rezortoch sa líši podľa kategórie rezortu cca od 800 do 2.000 Kč. V hl. meste Malé je cenová úroveň asi o niečo nižšia ako v ČR. Suveníry si kúpite priamo vo Vašom rezorte, kde je vlastný obchodík s tradičnými výrobkami, plážovým oblečením, kozmetikou a ceny sú rovnako na úrovni českých. Taxík v Malé Vás bude stáť okolo 2 USD za cestu.
- Karibik – pri každom ostrove je to trochu inak, ale celkovo sú ceny pre našich klientov prijateľné. Pozor si dávajte na ostrove St. Martin, na ktorom sú ceny buď v EURO alebo USD – na francúzskej časti Vám menu prepočítajú z jednej na druhú daným kurzom, kdežto v holandskom St. Maarten sa 1 EURO = 1 USD a zbytočne by ste tratili.
- Bali – región juhovýchodnej Ázie patrí celosvetovo k cenovo najdostupnejším. V samoobsluhe si zaobstaráte potraviny lacnejšie než v ČR, ceny zeleniny a ovocia na verejných trhoviskách sú v hodnote korunových položiek. V obyčajnej reštaurácii vás jedlo vyjde na 100–200 korín vrátane nápoja, luxusnejšie reštaurácie účtujú ceny podobné tým českým. K cenám v jedálničku sa pripočítava ca. 20% prepitné a daň, pokiaľ nie je uvedené inak.
- Fidži – ceny na Fidži sú prijateľné, líšia sa podľa kategórie hotelov. V hoteloch kategórie 4* stojí obed približne 8–15 EUR, večera približne 15–20 EUR. Na hlavnom ostrove Viti Levu sa nachádza množstvo pouličných občerstvení, kde sa dá najesť už od 3 EUR, v bežnej reštaurácii stojí jedlo od cca 5 EUR na osobu.
Porovnanie podľa jazykov k dohovereniu sa:
- Seychely – všade sa dohovoríte anglicky a francúzsky, oba jazyky sa učia už od základnej školy. Len výnimočne taliansky a nemecky, na žiadosť je možné zaistiť reprezentanta v ruštine. Za príplatok je možné zaistiť asistenciu v češtine pri svadobnom obrade (podľa voľných termínov česky hovoriacej osoby)
- Maurícius – všade sa dohovoríte anglicky a francúzsky, oba jazyky sa učia už od základnej školy. Len výnimočne taliansky a nemecky, na žiadosť je možné zaistiť asistenciu v ruštine alebo v niektorom období v češtine.
- Polynézia – prevažujúcim jazykom je francúzština, avšak vzhľadom k veľkému množstvu turistov z USA a Japonska sa na letiskách a v hoteloch dohovoríte aj anglicky. S inými jazykmi je to tu vylúčené.
- Maldivy – bez problému sa s kýmkoľvek dohovoríte anglicky, je tu však aj česky hovoriaci delegát.
- Thajsko – úradným jazykom je thajčina. V hoteloch a väčších obchodných centrách sa dohovoríte anglicky.
- Karibik – všade sa dohovoríte anglicky, na St. Barth navyše francúzsky a v Dominikánskej republike ešte španielsky.
- Bali – všade sa dohovoríte anglicky. Nezriedka sa hovorí aj japonsky a kórejsky. V oblastiach mimo Bali je dohovorenie sa komplikovanejšie.
- Fidži – bez problémov sa dohovoríte anglicky a to aj na menších ostrovoch. Personál v hoteloch, ale aj miestni obyvatelia ovládajú angličtinu plynule.
Porovnanie podľa svadieb:
- Seychely – lehota na zariadenie svadby je 4 týždne, najmenej 2 týždne pred samotným odletom. Svadobný obrad je jednoduchší, nie je potrebná návšteva miestnych úradov. Aj po jazykovej stránke nie je svadba náročná, za príplatok zaistíme prekladateľa do nemčiny, ruštiny, taliančiny atď. Môžete využiť napríklad jedinečný volský povoz na ostrove La Digue, ktorý Vás odvezie na miesto konania svadby. Svadby sú právne platné a konajú sa v priebehu celého týždňa (cez víkendy za príplatok), obyčajne od 14 do 17 hod. Svadba sa dá zaistiť na pláži pred hotelom, pod palmami a pre páry hľadajúce tichšie miesto odporúčame pláž hotela La Digue (Anse Source d ´Argent, Anse Severe). Vystavenie sobášneho listu trvá minimálne 3 pracovné dni.
- Maurícius – lehota na zaistenie svadby je 6 týždňov, najmenej však 4 týždne. Deň pred samotným svadobným obradom je nutné absolvovať formality v hlavnom meste.. Je potrebná znalosť anglického jazyka oboch partnerov (za príplatok zaistíme prekladateľa). Maurícius poskytuje zo všetkých destinácií najvyššie percentuálne zľavy a výhody pre novomanželov (zľavy pre nevestu na ubytovanie vo výške od 30% do 100%, zľavy na all inclusive 50%, košík s ovocím, fľašu šampanského, tričko, pareo, či masáž. Svadba má právnu platnosť a obrady sa konajú v pracovných dňoch, obvykle od 14 do 17 hod. Obrady sa konajú na pláži, pod palmami, v hotelovej záhrade, prípadne v altánku, v prípade zlého počasia aj v hotelovej reštaurácii. Klientom sme zaistili aj svadbu na katamaráne, ktorú mali vysnívanú. Väčšina hotelov pripraví novomanželom špeciálnu večeru pri sviečkach priamo na pláži. Sobášny list novomanželia dostanú najskôr 3 pracovné dni od konania svadby.
- Polynézia – krásna symbolická svadba na pláži alebo v typickej polynézskej dedinke Tiki Village na ostrove Moorea, kde je sobášiacim miestny náčelník, prípadne svadba s právnou platnosťou na ostrovoch Tahiti, Moorea či Bora Bora priamo v budove miestnej matriky. Pri svadbe bez právnej platnosti sa nevyžaduje doloženie akýchkoľvek dokumentov, pri právne platných svadbách je postup rovnaký ako v iných destináciách, dokumenty je potrebné dodať v časovom predstihu 6 mesiacov. Obrad prebieha v anglickom jazyku, je potrebná znalosť jazyka u oboch snúbencov. Svadby sa konajú od pondelka do piatku v popoludňajších hodinách. V prípade, že sa klienti rozhodnú pre svadbu v Tiki Village, obradu predchádza masáž partnerov, tetovanie henou a večer špeciálnej večere pri sviečkach, prípadne dekorácia izby.
- Maldivy – nezabudnuteľná symbolická svadba na Maldivách bude zážitkom na celý život. Obrad sa môže konať na pláži, pod palmami a dokonca aj pod morskou hladinou. Svadby sa konajú v priebehu pracovného týždňa a znalosť anglického jazyka je vítaná. Nakoľko je obrad bez právnej platnosti, nie je potrebné dokladať žiadne dokumenty. Svadba na Maldivách je ideálna aj pre klientov, ktorí si po niekoľkých rokoch chcú obnoviť manželský sľub. Vzhľadom k intimite Maldív, je táto destinácia ideálna na cestovanie v páre.
- Srí Lanka – všetky potrebné dokumenty je nutné dodať 6 týždňov pred odletom. Svadbe predchádza návšteva miestneho úradníka vo Vašom hoteli deň pred svadbou na doladenie formalít. Svadby sa organizujú v priebehu celého týždňa v dopoludňajších hodinách a majú právnu platnosť. Podmienkou je priletieť na ostrov minimálne 4 dni pred konaním svadby. Znalosť angličtiny je potrebná, na ostrove však máme česky alebo slovensky hovoriaceho delegáta, ktorý môže byť nápomocný pre tlmočenie. Obrad ale nie je jazykovo náročný. Príjemným spestrením je sprievod kandijskými tanečnicami a bubeníkom k obradnému miestu. Samotný obrad je exotický a prebieha podľa miestnych tradícií. Súčasťou je krájanie torty, fotenie a spoločný obed, prípadne návšteva Chrámu Budhovho zubu. Sobášny list je vystavený sobášiacim po obrade, je ešte potrebný previesť do angličtiny a legalizácie v Dílí, čo môže trvať niekoľko mesiacov.
- Fidži – svadby s právnou platnosťou sa organizujú od pondelka do piatku v popoludňajších hodinách, najčastejšie na pláži či pod palmami hotela. Dokumenty od snúbencov sa požadujú 6 týždňov pred odletom. Na úvod pobytu odporúčame zostať prvé dva dni na hlavnom ostrove Viti Levu kvôli vybaveniu potrebných formalít. Od oboch snúbencov sa vyžaduje znalosť anglického jazyka, aj napriek tomu, že svadobný obrad nie je náročný, no obaja snúbenci opakujú prísahu v angličtine. Väčšina hotelov pripraví novomanželom špeciálnu večeru pri sviečkach, prípadne zaistí romantickú dekoráciu izby. Sobášny list je k dispozícii približne 3–5 pracovných dní po termíne svadby.