Polárna expedícia

Počasie na Polárnej expedícii

 

 polarni-expedice-047.jpg

Počasie na Antarktíde

Antarktída je naozaj právom označovaná za najchladnejší kontinent na Zemi. Teploty sa totiž v antarktickej zime (náš júl) pohybujú okolo -40 až -70 °C. Počas leta (náš január) sa potom na tomto ľadovom kontinente "oteplí" a teplomer ukazuje od -10 do -40 °C.

Nielenže je podnebie na Antarktíde veľmi studené, ale navyše extrémne suché. Na tomto kontinente spadne menej ako 50 mm zrážok ročne, a to aj z toho dôvodu, pretože nad antarktickým svetadielom vládne takmer nepretržitá bezoblačná obloha. Akonáhle sa v tejto oblasti objavia zrážky, jedná sa vo veľkej väčšine prípadov o sneh priviaty vetrom. Výnimkou, čo sa týka zrážok, je Antarktický polostrov – tu spadne ročne 500 až 1 000 mm zrážok (prevažne snehových).

Antarktída je tiež rekordérom, čo sa týka sily vetra. Na jej pobreží a okrajoch vzniká veľmi silné až búrlivé prúdenie vetra, ktorý neraz dosahuje až silu uragánu.

Na polárnu expedíciu na Antarktídu je najlepšie sa vydať počas antarktického leta, teda v období od novembra do februára. Teplota síce v tomto období stúpne maximálne na -20 ° C, ale nemusíte sa obávať žiadneho snehu priviateho silným vetrom.

 polarni-expedice-052.jpg

Počasie v Arktíde

Oblasť Arktídy je ovplyvňovaná morskými prúdmi, ktoré arktickú klímu značne otepľujú, avšak od pevniny je arktické počasie ochladzované (hlavne v zimnom období). V zime sa tak teplota v Arktíde pohybuje od 3 °C do -40 °C, zatiaľ čo v lete tu panujú teploty od 0 °C do 10 °C. V oblasti severného pólu je samozrejme teplota nižšia ako vo zvyšných častiach Arktídy. Na severnom póle tak teplomer v lete nameria 0 °C až 3 °C a v zime tu ortuť teplomera klesá na rozmedzie -30 °C až -40 °C.

Keďže na Arktídu veľmi pôsobí vysoký tlak vzduchu, sú na tomto území zrážky spoločne s oblačnosťou naozaj ojedinelé (100-150 mm za rok). Ak prídu na Arktídu zrážky, jedná sa väčšinou o zrážky snehové.

Arktickú oblasť značne ovplyvňujú aj dve pravidelné tlakové nižšie, ktoré so sebou prinášajú veľmi silný vietor. Tento silný vietor v Arktíde veje hlavne v zime.

Ideálny čas pre polárnu expedíciu na Arktídu je tak počas leta či jesene, kedy sú tu teploty aj zrážky priaznivé.

 

 

Podržením CTRL a posouváním kolečka myši zaostříte mapu (zoomujete).

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.