V apríli 2011 som osobne navštívila spomínané destinácie. Vzhľadom k relatívne dlhému letu na Bali, som sa rozhodla pre krátku zastávku v Kuala Lumpur, kde som navštívila druhú najvyššiu budovu sveta – Petronas Towers. Let operovala letecká spoločnosť Emirates a prelet z Kuala Lumpur na Bali letecká spoločnosť Air Asia. Let do Dubaja trval päť a pol hodiny, let do Kuala Lumpur sedem hodín a prelet na Bali tri hodiny.

Ubud: Komaneka Bisma, Viceroy Ubud

Pobyt na Bali som začala vo vnútrozemí v oblasti Ubud, ktorá je ideálna pre všetkých, ktorí radi spoznávajú alebo kombinujú pobyt pri mori s aktívnou dovolenkou. Transfer z letiska trvá približne jednu hodinu.

Ubytovanie bolo zabezpečené v hoteli Maya Ubud, ktorý bol asi najväčším zážitkom! Hotel sa nachádza priamo v srdci tropickej zelene, z jednej strany sa klientom naskytne pohľad na rieku a z druhej na ryžové polia. Vynikajúca reštaurácia s nádherným výhľadom je priam dychvyrážajúca. Počas pobytu v Ubude som videla Goa Gajah – sloniu jaskyňu, opičí prales, miestne trhy, horu Batur s jazerom, chrám Tirta Empul Temple, ryžové políčka v časti Ceking, vtáčí park Bali Bird and Reptile Park s rôznymi druhmi exotických vtákov a plazov.

Nusa Dua: Nikko Bali, St. Regis, The Laguna Resort & Spa Nusa Dua Bali, Aston Bali Beach Resort & Spa, Conrad Bali

Cestou do časti Nusa Dua, ktorá je známa väčšími hotelovými komplexmi, som mala krátku zastávku pri chráme Uluwatu na juhozápade ostrova. Nádherné skalnaté pobrežie v tejto časti Bali bolo zase novým zážitkom, ktorých je na Bali neskutočne veľa. Táto krajina je plná kontrastov a rôznorodých zaujímavostí.

Ubytovanie som mala zabezpečené v hoteli Bali Tropic Resort. Hotel je ideálny pre klientov, ktorí preferujú all inclusive program alebo pre milovníkov vodných športov. Stravovanie som mala zaistené formou raňajok, počas dňa nie je problém so stravovaním, nakoľko hotelová reštaurácia je otvorená 24 hodín denne, navyše, kúsok od hotela sa nachádzajú reštaurácie. V snahe okúsiť čo najviac z Bali, som kombinovala stravovanie v hoteli so stravovaním v miestnych reštauráciách. Jedlá sú ľahšie, pozostávajú najmä z rýb, plodov mora, kuracieho mäsa, pražených rezancov, na svoje si príde určite každý gurmán, nakoľko tu pocítite vplyv viacerých medzinárodných kuchýň. Samozrejmosťou sú čerstvé ovocné šťavy, ktoré tu dostanete za približne 2 USD.

V časti Nusa Dua je veľa možností stravovania, supermarkety, masáže, zmenárne. Odporúčam navštíviť nákupnú zónu Bali Collection, kde nájdete obchody ako Lacoste, Polo, Billabong, Quicksilver a mnoho iných. Ceny v kamenných obchodoch sú pevné, pokiaľ budete nakupovať na ulici, cena sa dá zjednávať, dokonca je tento zvyk priam súčasťou „miestnej kultúry“. Na večer určite zájdite do mesta Kuta na západnom pobreží s pulzujúcim nočným životom, reštauráciami, barmi a nespočetným množstvom obchodov. Suveníry môžete nakúpiť priamo na ulici alebo v obchodnom centre Galleria. Kuta je rajom pre milovníkov surfovania, preto tu nájdete veľké množstvo prevažne mladých ľudí. Romantickú večeru z plodov mora alebo čerstvých rýb odporúčam v mestečku Jimbaran, kúsok od Kuty.

Lombok & Gili Air: Qunci Pool Villas, Qunci Villas, Luxury villas

Z Bali som pokračovala na ostrov Lombok, na ktorý lieta v pravidelných intervaloch niekoľko miestnych leteckých spoločností, prelet trvá 25 minút. Na letisku ma čakal zástupca miestnej cestovnej kancelárie, ktorý ma dopravil v priebehu pol hodiny do hotela Qunci Pool Villas. Ide o malý butik hotel priamo na pláži, v susedstve sa nachádza sesterský hotel Qunci Villas a v kopci tzv. Luxury villas.

Ubytovanie som mala zabezpečené v privátnej vilke s bazénom a terasou. Ideálna voľba pre klientov na svadobnej ceste alebo pre tých, ktorí nechcú byť počas dovolenky ničím rušení.

Hotel je obklopený krásnou záhradou, všade naokolo je veľa zelene. Priamo na pláži sa nachádza reštaurácia, kde sa podávajú raňajky, obedy a večere. Jedlo je ľahké a prevažujú miestne jedlá, kuracie mäso, čínske rezance, ovocie, polievky, čerstvé ovocné šťavy. Počas večerov sa naskytne skvelý pohľad na zapadajúce slnko.

Hotel je situovaný len päť minút jazdy autom od centra Senggigi, v ktorom nájdete viacero reštaurácií, zmenárne, obchody so suvenírmi, miestne agentúry ponúkajúce exkurzie na okolité ostrovy atď. Aj keď ide o jedno z najživších miest na Lomboku, nečakajte ruch ako na Bali v časti Kuta.

Na celom ostrove premávajú taxíky, ktorými sa bezpečne a lacno dostanete kamkoľvek na ostrov. Na Lomboku je neporovnateľne menej turistov ako na Bali (na Bali je ročne cca 3.000.000 turistov, na Lomboku cca 350.000), vierovyznanie je taktiež odlišné, kým na Bali je väčšina ľudí hinduistického vierovyznania, na Lomboku prevládajú moslimova.

Neďaleko Lomboku sa nachádzajú tri menšie ostrovy nazývané Gili – Gili Air, Gili Meno a Gili Trawangan. Ja som sa rozhodla pre výlet na Gili Air, ktorý som si zaistila cez miestnych ľudí, ktorí ponúkajú svoje služby na pláži neďaleko hotela. Transfer privátnou loďkou trval niečo vyše hodiny, plavba je príjemná, z loďky sa naskytne pohľad na pobrežie Lomboku. Gili Air je malý ostrov, na ktorom nenájdete autá, ako dopravný prostriedok slúži konský povoz,ktorý miestny obyvatelia zo žartu volajú ako „miestny mercedes“, prípadne „ferrari“ alebo bicykle.

Celý ostrov sa dá prejsť dokola za hodinku, požičanie bicykla stojí pár dolárov. Gili Air je výbornou voľbou pre milovníkov šnorchlovania, neďaleko prístavu sú korálové útesy s množstvom farebných rýb. Piesok na ostrove je takmer biely, na Lomboku je miestami čierny. Pláže lemujú menšie hotelíky a gueste house, reštaurácie a bary.

Dubaj: Ramada Chelsea Hotel al Barsha

Na spiatočnej ceste som sa rozhodla spraviť si krátku zastávku v Dubaji, ktorý pôsobí trochu kontrastne v porovnaní s Indonéziou. Po prílete na letisko ma čakal zástupca miestnej cestovnej kancelárie Emirates Oasis Tourism, ktorý ma odviezol do hotela v časti Al Barsha. Transfer trval približne 20 minút.

Prvý deň som si spravila štyroch hodinový okruh Dubajom s osobným šoférom a anglicky hovoriacou sprievodkyňou. Prešla som si miesta ako The Palm s hotelom Atlantis, Jumeirah pláž, Madinat Jumeirah, najvyššiu budovu sveta Burj Khalifa a na záver nákupy v obchodnom centre The Mall of Emirates, ktorý bol neďaleko od hotela, kde som bola ubytovaná. Väčšina hotelov, ktoré nie sú na pláži poskytujú zdarma odvoz na Jumeirah pláž. Ja som sa tam vybrala taxíkom na druhý deň.

Odporúčam zájsť do Jumeirach Beach Club, kde sa platí vstupné 1 USD ale na pláži si môžete leňošiť na lehátku a dá sa zapožičať aj slnečník (obe za poplatok). Pláž je verejná, takže môžete vidieť aj miestne ženy oblečené v typických burkách pod slnečníkom.

Pokud jste se po přečtení mé zprávy z cest inspirovali a toužíte po podobných cestovatelských zážitcích, ráda vám připravím dovolenou na klíč. Prosím, kontaktujte mě na tel. čísle + 421 915 647 333 nebo emailem zajezdy@deluxea.cz. Zuzana Zjavková

 

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.