Vo februári 2010 sa mi naskytla jedinečná príležitosť navštíviť úžasné súostrovie v južnom Pacifiku – Fidži. Z Viedne som letela s dvoma prestupmi – Zurich (Švajčiarsko) a Soul (Kórea).

Celková dĺžka letov bola približne 23 hodín bez prestupov, navyše na Fidži je obrovský časový posun (+ 12 hodín). Let z Viedne do Zurichu trval jednu hodinu a dvadsať minút, let z Zurichu do Korei trval približne desať hodín a tridsať minút a následne let na Fidži zo Soulu niečo vyše desať hodín.

Všetky úseky operovala letecká spoločnosť Korean Air, na jednotlivých letiskách bolo na prestup približne 120 minút, vyhla som sa preto veľkým čakaniam na jednotlivých letiskách. Navyše, už vo Viedni dostanete palubenky na všetky úseky pretože celý let absolvujete rovnakým lietadlom a jednou leteckou spoločnosťou. Personál na palube lietadla bol veľmi ochotný a úslužný, strava chutná.

Fidži, Matamanoa Island: Mamanuca Group, Tokoriki Island Rezort

Po prílete na Fidži (hlavný ostrov Viti Levu) nás na letisku čakal reprezentant našej partnerskej cestovnej kancelárie Rosie Fiji, ktorý nám odovzdal vouchery a zaistil odvoz do prístavu v časti zvanej Denarau, odkiaľ sme sa presunuli rýchločlnom na ostrov Matamanoa Island, ktorý patrí do súostrovia Mamanuca Group.

Súostrovie Mamanuca sa nachádza na východ od Viti Levu a ide o suchšiu oblasť s menším úhrnom zrážok, preto ak cestujete v období vyššieho rizika zrážok (november až apríl), odporúčam zostávať buď v tejto skupine alebo v súostroví Yasawa (severne od Mamanuca). Ubytovanie sme mali zabezpečené v plážovej „bure“ (miestny názov pre bungalovy), len pár krokov od nádhernej pláže.

Na celom ostrove boli úžasné pláže a napriek tomu, že na ostrove bolo asi 40 klientov, pláže boli celkom prázdne. Prvé dva dni sme vďaka časovému posunu nestihli večeru, chodievali sme spávať po obede a zobúdzali sme sa o polnoci miestneho času. Každé ráno sme si preto nenechali ujsť krásne východy slnka. Absolvovali sme teda len bufetové raňajky a servírované obedy (výber z menu).

Strava je na Fidži ľahká, pozostáva najmä z rýb, plodov mora, ovocia, cestovín ale nájdu sa aj burgery s hranolčekmi. Reštaurácia s barom sa nachádza priamo pri bazéne a poskytuje nádherný výhľad na more. Súčasťou hotela bolo aj potápačské centrum, spa, tenisové kurty, centrum vodných športov.

Zvykom v tomto hoteli bolo, že každý večer počas večere hrala živá hudba a hotelový animátor privítal nových klientov, ktorý v ten deň prišli na ostrov a naopak, s týmu, ktorí odchádzali, sa rozlúčili a zahrali im pieseň podľa vlastného želania. Na ostrove nie sú akceptované deti do 12 rokov, odporúčam ho preto všetkým klientom, ktorí chcú stráviť kľudnú dovolenku, ideálny je aj pre mladomanželov.

Len pár minút cestou loďkou sa nachádza ostrov Monuriki, ktorý je vidieť priamo z strova Matamanoa. Prečo spomínam tento ostrov? Natáčal sa tu film Stroskotanec s Tomom Hanksom. Väčšina okolitých rezortov organizuje výlety spojené s piknikom na tento ostrov. My sme navštívili iný susedný ostrov, na ktorom sa nachádzal rezort Tokoriki Island Rezort. Nádherná architektúra s prvkami z Ázie, chutná kuchyňa, veľmi pekné ubytovanie radia tento rezort k jednému z mojich naobľúbenejších.

Pre zhliadnutie kompletnej fotogalérie z mojej cesty na Fiji kliknite sem.

Castaway Fiji: Liku Liku, Malolo

Po troch dňoch sme sa presunuli loďku na ostrov Castaway Fiji, transfer trval približne tridsať minút. Ubytovanie bolo zabezpečené v plážovej bure, len pár krokov od mora v kľudnej časti rezortu. Rezort akceptuje deti, takže je skvelou voľbou pre rodiny s deťmi. Samotné bure boli veľmi priestranné, pozostávali z dvch miestností, v jednej sú samostatné dve lôžka, v spálni je veľká dvojposteľ. Izby sú oddelené posuvnou rolldor stenou. Súčasťou bure je aj kúpeľňa so sprchovacím kútom a samostatná toaleta.

Stravovať sa dá v dvoch reštauráciách – jedna ponúka pizzu a cestoviny, druhá medzinárodnú kuchyňu a servírujú sa v nej raňajky formou bufetu, taktiež obedy a večere formou á la carte. Strava bola vynikajúca, raňajky veľmi pestré, reštaurácia je priamo na pláži, poskytuje veľmi pekný výhľad.

Tento rezort má asi ako jediný na Fidži web kameru orientovanú na pláž, takže stačí poslať svojim známym web stránku hotela a tí sa môžu aspoň na chvíľu ocitnúť na Fidži spolu s vami Určite tento výmysel ocenia najmä páry, ktoré sa rozhodnú pre svadbu na pláži.

Z Castaway Fiji sme navštívili rezorty Liku Liku a Malolo. Liku Liku je jediný rezort, ktorý poskytuje ubytovanie v nadvodných bungalovoch ale i plážové bure s vonkajšou jacuzzi poskytujú maximálne súkromie a nefalšovaný luxus. Rezort je oázou kľudu a taktiež neakceptuje deti.

Yasawa Islands

Z Castaway Fiji sme pokračovali naspäť na hlavný ostrov Viti Levu, kde na nás čakala plavba loďou Captain Cook Cruise okolo súostrovia Yasawa. Plavba trvala štyri dni a môžem ju vrelo odporučiť všetkým cestovateľom, ktorí okrem vylihovania na pláži a kúpania ocenia aj trochu typickej fidžijskej atmosféry.

Loď sa presúvala najmä v noci a počas dňa sme mali zorganizované výlety na okolité ostrovy, na ktorých neboli hotely, len miestne dediny. Absolvovali sme omšu v miestnom kostole, návštevu miestnej školy, kde nám deti pripravili skvelé vystúpenie.

Na druhý deň sme zase mali možnosť zažiť typické miestne trhy a domorodý rituál pitia nápoja „kava“. Ide o nápoj pripravený z vody a rozdrvených koreňov miestnej rastliny, ktorý nevyzerá veľmi lákavo, pripomína mútnu blatovú vodu a po jeho vypití jemne stŕpnu pery a jazyk. Keďže sa ale hovorí, že kto nepil kavu, nebol na Fidži, zúčastnila som sa tohto rituálu a musím povedať, že kava bola vcelku pitná. Po vypití niekoľkých dávok (pije sa z misiek vyrobených z kokosových orechov) má nápoj jemne halucinogénne a omamné účinky. Miestny ho ale pijú preto, aby mali dôvod sa stretnúť s rodinou a priateľmi, pri kave sa rozprávajú a utužujú svoje vzťahy. Súčasťou večera bolo aj vystúpenie miestnych tanečníkov a tanečníc, ktorý vyzvali do tanca aj nás.

Pobyt na lodi bol skvelým zážitkom, vždy po raňajkách nás loďkou s preskleným dnom previezli na neobývaný ostrov, kde sme mali možnosť potápať, šnorchlovať, kúpať sa, na obed sme sa vrátili na veľkú loď kde sa podával obed (bufetový) a poobede bol opäť podobný program. Večery na lodi boli skvelé, sedeli sme pri veľkých gulatých stoloch a pri každom stole sedel niekto z personálu, napríklad kapitán, lodný technik atď. Spoznali sme mnoho ľudí z Austrálie, Nového Zélandu či z USA, ktorý veľmi radi cestujú na Fidži.

Taveuni: Taveuni Garden Resort, Taveuni Island Resort

Ďalšia časť nášho pobytu bola naplánovaná na severe, na ostrove Taveuni. Prelet z hlavného ostrova trval 90 minút malým vrtuľovým lietadlom, výhľad z lietadla bol výnimočný, samotný prelet nezabudnuteľný.

Po prílete na miestne letisko nás čakal reprezentant z hotela, ktorý nás dopravil v priebehu pol hodinky do rezortu Taveuni Garden Resort. Taveuni je ostrov, ktorý obľubujú najmä potápači. Podmorský svet je neskutočne bohatý, o čom sme sa presvedčili keď sme šnorchlovali na malom ostrovčeku vzdialenom od hotela asi desať minút. Zdarma nás tam odviezla loďka priamo z nášho hotela a my sme štyri hodiny obdivovali podmorský svet.

Ostrov Taveuni ponúka nádhernú prírodu, je tu dažďový prales, vodopády, bohatá fauna i flóra. Máte pocit, že ste sa ocitli v tropickej džungli. Kráčate popri ceste a všade naokolo vás samá zeleň, banánovníky, takže ak vás prepadne hlad, stačí sa načiahnuť a máte chutný olovrant.

Ubytovanie v hoteli Taveuni Island Resort bolo veľmi pekné, priestranná izba s veľkou kúpeľňou, terasa s veľkou jacuzzi. Súčasťou hotela je reštaurácia, kde sa podávali raňajky formou bufetu, obedy a večere si zajednajte už počas raňajok, na výber je menu a jedálny lístok pozostáva najmä z rýb, plodov mora, zeleniny a ovocia.

Na ostrove lietajú netopiere, ktorých domorodci nazývajú ako „fruit bat“ a nakoľko ich považujú za jedno z najzdravších druhov mäsa (netopiere sa živia ovocím), konzumujú ich. V hoteloch som ale na jedlá pripravené z netopierov nenarazila, preto ak by ste chceli vyskúšať túto miestnu delikatesu, musíte navštíviť miestne reštaurácie. Ak sa spálite na slniečku ako ja, odporúčam vyskúšať špeciálnu masáž s tzv. sugar rub, čiže s peelingom ktorý sa robí z hnedého cukru, kokosového mlieka a výťažkov z voňavých kvetov frangipani.

Vitu Levu: Sheraton

Predposledný deň pobytu sme preleteli opäť vrtuľovým lietadlom na hlavný ostrov, kde nás čakal šofér z Rosie Fiji. Cestou do hotela Sheraton sme sa zastavili v centre mesta Nadi na nákupy miestnych suvenírov (odporúčam obchodný dom Jack´s , kde nájdete všetko od oblečenia, drevených sošiek, pohľadníc, skrátka, nemusíte chodiť nikde inde).

Čakala nás večera v miestnej japonskej tepaniaki reštaurácii, kde sedíte za veľkým stolom, v strede ktorého je veľká grilovacia platňa, takže jedlo sa pripravuje priamo pred vašimi očami. Sami si vyberiete, či si objednáte steak, plody mora alebo rybu. Skvelá show spolu s výborným jedlom ulahodili našim očiam ale i žalúdkom. Po výdatnej večeri nás čakala posledná noc v hoteli Sheraton. Ide o rozsiahly hotelový komplex s takmer 300 izbami.

Hotel je priamo na pláži, ktorá ma navezený svetlý piesok (väčšina pláži na tomto ostrove je čiernej farby vďaka sopečnému pôvodu). Hotelu dominoval obrovský a zaujímavý bazén a hlavná reštaurácia, kde sme mali asi najbohatší výber jedla na raňajky. Kúsok od hotela sa nachádza golfové ihrisko, priamo v hoteli je množstvo hotelov, butikov či barov.

Pobyt na Fidži patril k jedným z najbohatších na zážitky. Nádherná príroda, kryštálovo čisté more, neskutočne milí domorodci (ktorí nečakajú na sprepitné, asi jediná krajina, kde za každú službu nevidíte pred sebou ruku čakajúcu na „odmenu“), i keď občas trošku pomalší ako sme zvyknutí z Európy. Na Fidži sa používa slovné spojenie „Fiji time“, ktoré znamená v prenesenom význame niečo ako „kam sa ponáhľať“. Po pár dňoch zistíte, že sa skutočne nemáte kam ponáhľať a spomalíte svoje tempo. A práve vtedy sa začína vaša zaslúžená dovolenka.

Pokud jste se po přečtení mé zprávy z cesty inspirovali a toužíte po podobných cestovatelských zážitcích, ráda vám připravím dovolenou na klíč. Prosím, kontaktujte mě na tel. čísle +421 915 647 333 nebo emailem zajezdy@deluxea.cz. Zuzana Zjavková

 

 

 

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.