V júni 2012 som sa po troch rokoch vrátila do raja zvaného Seychely. Letecká spoločnosť Emirates opätovne poskytla skvelý servis či už počas letu ale i počas čakania na prístup v Dubaji. Na Seychely som doletela o 13:10 miestneho času a vcelku rýchlo prešla pasovou kontrolou.

Na letisku ma už čakal osobný šofér, ktorý mi bol k dispozícii vždy, keď som sa ocitla na hlavnom ostrove Mahé. Len 10 minút jazdy ma delilo od prístavu, z ktorého vyplávala o dve hodiny loď na ostrov Praslin. Rozhodla som sa tento čas využiť na návštevu hlavného mesta Victoria. Pešou prechádzkou mi cesta trvala približne 10 minút.

Po dlhom lete dobre padla čerstvá šťava z pomarančov a grilovaná čerstvá ryba red snapper. Vybrala som si reštauráciu priamo oproti kruhovému objazdu, ktorému dominuje napodobenina londýnskeho Big Bena. Po krátkom oddychu som sa vrátila do prístavu a nalodila sa na loď smer Praslin. Približne od mája do októbra je more na Seychelách viac rozbúrené, takže som počítala každú minútu cesty.

Praslin: Lemuria Resort

Hneď ako sme dorazili na ostrov Praslin (približne jedna hodina), ma šofér, ktorý čakal na letisku, odviezol do hotela Lemuria Resort. Dovolím si povedať, že ide stále o najlepší hotel na ostrove, ktorý síce nie je najnovší, avšak prešiel rekoštrukciou, takže na ňom nie je badať zub času. Ubytovanie bolo v junior suite, ktorá je od pláže len na skok.

Hotel má k dispozícii tri pláže – Anse Kerlan Grand, Anse Kerlan Petit a Anse Georgette, na ktorú klientov odvezie zdarma golfová bugina. Pláž je skutočne prenádherná, po jej okrajoch sú typické žulové balvany, ktoré dotvárajú typickú seychelskú scenériu. Na pláži nie sú ležadlá ani slnečníky, avšak dostatočné množstvo paliem, ktoré posytujú príjemný chládok. Pláž je známa aj tým, že na ňu chodia klásť vajíčka korytnačky. Súčasťou hotela je osemnástich jamkové golfové ihrisko, ktoré je jediným na Seychelách.

Strava v hoteli bola veľmi chutná a dovolím si tvrdiť, že hotel zvýšil kvalitu služieb a preto určite uspokojí aj náročných klientov. Počas pobytu na tomto ostrove som navštívila hotely Raffles, Dhevatara Beach Hotel.

La Digue: La Digue Island Lodge

Po troch dňoch strávených na Prasline som sa loďou presunula na susedný ostrov La Digue (10 minút). Ide o najmenší z troch hlavných ostrovov a najčastejším dopravným prostriedkom je bicykel. Na La Digue budete mať pocit, že zastal čas a aj domorodci sú milší ako na ostatných ostrovoch. Nie sú tu žiadne veľké hotelové komplexy, skôr lacnejšie guest house a zopár hotelov kategórie 4*. Ja som bývala v hoteli La Digue Island Lodge, konkrétne v bungalove v záhrade, ktorý poskytoval dostatok súkromia. Hotel je situovaný priamo na peknej pláži, jeho súčasťou je i bazén, reštaurácia, potápačské centrum či spa.

Na druhý deň som sa rozhodla prejsť si ostrov na bicykli, ktorý som si požičala hneď vedľa hotela za 8 EUR na deň. Po asi 15 minútach som dorazila na pláž Grand Anse na východnom pobreží. Keďže som vyrazila hneď po raňajkách, mala som asi na hodinku celú pláž len pre seba. Nádherná azúrová voda, jemný biely piesok a božský kľud! Jediným hendikepom pre slabších plavcov sú väčšie vlny. Na pláži je aj reštaurácia, ktorá sa otvára v čase obeda a servíruje prevažne miestne špeciality, grilované ryby a plody mora.

Na druhý deň som si išla pozrieť pláž zaradenú do TOP 10 sveta – Anse Source d ´Argent, ktorá sa nachádza na juhovýchodnom pobreží a je súčasťou tzv. L ´Union (bývalý pozemok prezidenta). Do dnešnej doby sa tu pestuje vanilka a zhliadnuť sa tu dajú aj korytnačky vo voliére. Odporúčam vybrať sa na toto miesto skoro ráno, pred obedom sa pláž začína zapĺňať turistami a výletníkmi z iných ostrovov. Pláž má pozvoľný vstup do vody, čo ocenia najmä slabší plavci. Čo ale uchváti všetkých, sú jedinečné balvany, ktoré dominujú pláži v rôznych formách, tvaroch a veľkostiach. Pri vstupe na pláž je menšia reštaurácia, ktorá ponúka kreolskú kuchyňu, najmä ryby, plody mora a karí.

Cestou do hotela som si ešte spravila zastávku v menšom „centre“ zvanom La Passe, kúsok od prístavu, ktorý je najživším miestom ostrova. Nájdete tú zopár reštaurácií, banky, supermarket a zopár stánkov so suvenírmi. Počas pobytu na tomto ostrove som navštívila tieto hotely: Le Domaine De L ´Orangeraie a Villa Creole.

Mahé: Ephelia Resort,

Aj napriek tomu, že som písala, že na ostrove La Digue zastal čas, päť dní, ktoré som tu strávila, ubehlo až príliš rýchlo a nastal čas presunúť sa katamaránom na hlavný ostrov Mahé.

Ako všade, aj tu nás čakal v prístave náš šofér, ktorý nás zaviezol do hotela Ephelia Resort. Ide o jeden z najnovších hotelov s dvoma plážami. Južná, ktorá je dlhšia a má pozvoľný vstup do vody a severná, ktorá je síce kratšia, avšak má lepšie podmienky na plávanie. Ubytovanie som mala zabezpečené v junior suite, ktorá bola len na skok od bazéna a od pláže. Jednotlivé junior suity sú rozmiestnené ako keby do tvaru podkovy a v každej z nich je bazén, takže hotelová pláž nie je preplnená. Severná pláž, ktorá je na opačnom konci hotela je zase v blízkosti senior suites a víl.

Mala som možnosť zhliadnuť Hillside vilu, ktorá okrem nádherného interiéru ponúka aj jedinečný výhľad na severnú pláž. Pokiaľ sa chcete dostať z jedného konca hotela na druhý, požičajte si bicykel v športovom centre alebo využite golfovú buginu, ktorá pravidelne premáva v rámci rezortu. Aj napriek tomu, že na Seychelách nie je nadbytok stravy, nakoľko takmer všetky suroviny sa dovážajú najmä z Dubaja, boli bufetové stoly v hlavnej reštaurácii Helios vždy priam preplnené. Pestrá ponuka šalátov, polievky, ryby, pizza, cestoviny, dezerty a kopec čerstvého ovocia boli k dispozícii každý deň.

Obed som vyskúšala v plážovej reštaurácii Adam & Eve, ktorá funguj formou á la carte. Súčasťou hotela je i „korytnačie centrum“, kam odporúčam zájsť popoludní, keď team ošetrovateľov umožňuje priamy vstup medzi korytnačky s možnosťou fotografovania i kŕmenia. Musím priznať, že tento hotel mi prirástol k srdcu, aj keď patril k väčším, čo nie je pre Seychely veľmi typické, avšak podmanila si ma skvelá atmosféra a neskutočne milý, ochotný a usmievavý personál, ktorý sa dokonale staral o pohodlie svojich klientov.

Sainte Anne: Saint Anne hotel

Ďaľšou našou zastávkou bol ostrov Sainte Anne, kam som sa presunula loďkou z hlavného ostrova Mahé (10 minút). Ešte počas krátkeho čakania na Mahé v tzv. Sainte Anne jetty som spravila check in, čím sa skrátil čas po príchode do hotela.

Priamo na móle čakala golfová bugina, ktorá ma odviezla priamo do mojej privátnej vilky s bazénom. Rezort je vcelku rozľahlý, preto ako dopravný prostriedok slúžia bicykle, ktoré sú pre hostí pripravené priamo pred vilou. Ak by ste chceli ísť na večeru golfovým vozíkom, stačí zavolať na recepciu a vyžiadať si zdarma odvoz. V hoteli odporúčam večeru v reštaurácii Le Mont Fleuri, ktorá je postavená na koloch na pláži, servírované jedlá sú pastvou nielen pre oči ale aj pre žalúdok, personál ja skutočne profesionálny a veľmi pozorný.

Hotel Sainte Anne funguje na báze all inclusive ako jeden z mála na celých Seychelách. Raňajky a večere sú podávané formou bufetu v hlavnej reštaurácii. Môže sa stať, že v období, ak nie je hotel plne obsadený, sú výnimočne večere servírované formou á la carte. Jedlo je výborné, počas večerí tematicky obmieňané. Ozaj, vedeli ste, že jedinečná palma Coco de Mer, nerastie len na ostrove Praslin? Mne to prezradil samotný riaditeľ hotela, ktorý bol natoľko milý, že mi osobne spravil túru po ostrove.

Mnoho endemických rastlín je ukrytých vo vnútrozemí ostrova, preto určite počas návštevy treba využiť túto možnosť a spoznať nielen pláže a hotelové služby, ale i jedinečnú faunu ostrova. Takisto odporúčam aj krátky výstup na vyhliadku, pri ktorom sa možno trošku zapotíte, avšak panoramatický výhľad na celý ostrov Sainte Anne plus ostrov Mahé bude zaslúženou odmenou. Na tomto ostrove som strávila 6 nezabudnuteľných dní a nebyť faktu, že nebolo možné zmeniť deň môjho odletu, pobyt by som si celkom iste predĺžila aj o niekoľko ďaľších dní.

Osobne som za 15 dní / 14 nocí navštívila tieto ostrovy a hotely: Mahé: Kempinski Resort Seychelles, Coral Strand, Ephelia Resort, Sainte Anne Praslin: Lemuria Resort, Raffles, Dhevatara Beach Hotel La Digue: La Digue Island Lodge, Le Domaine De L ´Orangeraie, Villa Creolle

Pokud jste se po přečtení mé zprávy z cest inspirovali a toužíte po podobných cestovatelských zážitcích, ráda Vám připravím dovolenou na klíč. Prosím, kontaktujte mě na tel. čísle + 421 915 647 333, nebo emailem na travel@tabc.cz. Zuzana Zjavková

 

 

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.