dnes 08.10. od 08:00 do 16:30
Omán
Omán
dnes 08.10. od 08:00 do 16:30
V rámci premenlivých oblastí Perzského zálivu ponúka Omán milú pripomienku zdanlivo dávnych čias. Súčasný rozvoj tu neponičil skutočne veľkolepú krajinu či pobrežie s plážami a kultúrne tradície zostali taktiež takmer nedotknuté. Také charakteristiky robia zo Sultanátu Omán jedno z najpríjemnejších miest na dovolenku v Perzskom zálive s autentickým arabským nádychom.
Pokojné úseky pobrežia sú tienené kývajúcimi sa palmami. Dediny vystavané z hlinených tehál sú usadené medzi datľovými plantážami alebo na svahoch rozľahlých údolí. Skalnaté pohoria potom ponúkajú strmé kaňony aj skalnaté korytá občasných vodných tokov, zatiaľ čo vetrom tvarované piesočné duny a štrkové pláne sa tiahnu do diaľok, kam až oko dohliadne.
Samozrejme nie všetko je divoko krásne a riedko osídlené. Omán je tiež súčasťou moderného sveta a niektoré jeho časti to sebavedome dokazujú. Najmä je možné hovoriť o lesku a zhone hlavného mesta Muscat a rastových tendenciách Salalahu a Soharu. Napriek mnohým prvkom modernej doby si zvyšok krajiny stále drží silné spojenie s miestnym prostredím a históriou. Známe sú rušné trhy „souk“, kde je zjednávanie pri nakupovaní najrôznejších produktov od šperkov až po jedlo na dennom poriadku. Nad mestami často stoja pevnosti alebo viac či menej rúcajúce sa strážne veže, ktoré mali predtým ochrannú funkciu a narazíte aj na kozy potulujúce sa okolo okrovo sfarbených domčekov alebo miestnych obyvateľov bezstarostne sa prechádzajúcich medzi palmami. V tomto kúte Arábie si každý nájde to svoje!
Geografia a administratívne členenie
Sultanát Omán je krajinou plnou krásnych kontrastov. Jeho pobrežie sa tiahne 1700 km od juhovýchodného cípu Arabského polostrova v podobe Hormuzského prielivu až po hranice s Jemenom na juhu. Krajina sa rozprestiera na 309 500 km2 a zahŕňa púšť, hory, zelené lúky a štrkové pláne susediace so Saudskou Arábiou na západe a Spojenými Arabskými Emirátmi na severozápade. Omán je obmývaný vodami Ománskeho zálivu, Arabského mora a Indického oceánu a jeho história je silne spätá s námornými a obchodnými aktivitami.
Administratívne sa Omán člení na 11 governorátov, z ktorých najväčšie sú južne položené Dofar a Al Wusta.
Podnebie
Klíma pri hlavnom meste Muscat sa vyznačuje horúcim a suchým rázom s dlhými letami s vysokými teplotami a teplými zimami. Ročný úhrn zrážok sa pohybuje okolo 100 mm, väčšina z toho v období od decembra do apríla. Celkovo sú zrážky vzácnym úkazom v Muscate, kde sa počas roka vyskytnú len letmé náznaky dažďa. Iba v oblasti okolo mesta Salalah (región Dhofar) počas monzúnového obdobia charíf spadne viac zrážok. Viac informácií o podnebí v Ománe nájdete tu.
Hospodárstvo a rozvoj
Omán má v súčasnej dobe najväčší príjem z ropného priemyslu, rybolovu a poľnohospodárstva. Hoci je táto krajina menej bohatá ako susedné Spojené Arabské Emiráty, úroveň života sa značne zlepšuje a nové prístavy, letecké spojenia a cesty otvárajú prístup do ešte donedávna neprístupných oblastí. V záujme podpory cestovného ruchu boli tiež zmiernené vízové povinnosti pre občanov Európskej únie.
Jazyk
Arabčina je miestnym oficiálnym jazykom, ale angličtina a ázijské jazyky ako baluchi, urdu a hindčina sú tiež používané. Angličtina sa používa hojne v obchodných aktivitách a deti sa ju učia už od raného veku. Aj turistické oblasti sa vyznačujú zdatným používaním angličtiny, preto by turisti ovládajúci anglický jazyk nemali mať pri svojich cestách do Ománu žiadne významné jazykové problémy..
Čas
Časový posun oproti Slovenskej republike je +3 hod v zimnom období a +2 hod v letnom období.
Mena a peniaze
Oficiálnou menou používanou v Ománe je Ománsky riál (OMR), ktorý je delený na 1000 baiz. Bankovky majú nominálnu hodnotu 100, 200 a 500 baiz a ďalej 1, 5, 10, 20 a 50 riálov a v obehu sú tiež mince o 5, 10, 25 a 50 baiz. Odporúča sa skontrolovať aktuálny výmenný kurz pred Vašou cestou. Zmenárne sú situované v každom väčšom meste a najlepšie kurzy nájdete väčšinou vo veľkých nákupných centrách. Vyberať peniaze je možné aj z bankomatov. Tie sa vyskytujú po celej krajine v každom meste. Akceptované sú najbežnejšie karty Visa, MasterCard alebo American Express.
Zdravie a bezpečnosť
V krajine sa nevyskytujú žiadne vážne zdravotné riziká. Všetky veľké mestá disponujú modernými nemocnicami a dobre vybavenými lekárňami. Voda z kohútika je zdravotne nezávadná, napriek tomu ju neodporúčame piť. Problémy so zdravím tak môžu najčastejšie spôsobiť vysoké teploty, a to najmä v lete, keď teploty siahajú až k 40 °C. Môžete si tak privodiť úpal, úpal či dehydratáciu. Samozrejme ako pri návsteve každej krajiny, odporúčame dojednať kvalitné cestovné poistenie, liečebné náklady sa môžu vyšplhať veľmi vysoko.
Omán je veľmi bezpečnou destináciou. Aj vreckárstvo je menej bežné ako v západných krajinách. Napriek tomu je ale lepšie dávať si pozor na svoje veci v miestach s mnohými ľuďmi (trhovisko a pod.). Je vhodné sa mať na pozore s dopravou, hlavne pri prechádzaní cez cestu, pretože tunajší vodiči nie sú zvyknutí pred chodcami zastavovať či brzdiť. Ale aj keď sa rozhodnete vozidlo riadiť, je potrebné byť obozretný, pretože návyky lokálnych vodičov môžu spôsobiť problémy.
Internet
Vo veľkých mestách (Muscat, Salalah, Nizwa, Khasab,…) sa nachádza slušné množstvo internetových kaviarní. Na druhú stranu v iných oblastiach môže byť problém naraziť na internetové pripojenie. Avšak prístup k internetu je samozrejmosťou v hoteloch vysokej aj strednej kvality, a to ako v podobe WiFi, tak aj prostredníctvom pevného pripojenia. Väčšina hotelov ho poskytuje zadarmo.