Turecko

Prežite dobrodružstvo ako z Tisíc a jednej noci

Výstupy na snehom pokryté horské masívy, objavovanie nespútanej prírody alebo podmorského sveta, vzrušujúce zjednávanie ceny na korením prevoňanej tržnici, či rušný nočný život v niektorej z obľúbených párty štvrtí. To všetko a oveľa viac je možné zažiť v Turecku!

 

Pešia turistika

Pokiaľ nie ste vyznávači oddychovej dovolenky, ale radšej chcete šliapnuť do topánok a vyraziť poznávať nádhernú krajinu, Turecko Vás rozhodne nesklame. Milovníci horskej turistiky nájdu v Turecku hneď niekoľko cieľov na zdolanie. Či už pohorie Kačkar, rozprestierajúce sa neďaleko hraníc s Gruzínskom, alebo pohorie Taurus ležiace v južnej časti krajiny, či dokonca najvyššia hora Turecka Ararat, týčiaca sa vo východnom cípe krajiny pri arménskych a iránskych hraniciach, na ktorú mala podľa biblickej povesti pristáť po potope sveta Noemova archa.

Za zmienku ale rozhodne stojí aj 509 km dlhý Lýkijský chodník tiahnuci sa po časti južného pobrežia.

Potápanie

Na pozostatky bohatej tureckej histórie nenarazíte iba na súši, ale aj pod vodou. Konkrétne pri polostrove Gallipoli môžete preskúmať morské dno, na ktorom sa nachádzajú vraky lodí, ktoré sa tu potopili v bitkách počas 1. svetovej vojny. Ďalšou obľúbenou potápačskou lokalitou v Turecku je Kas, ktorý sa radí medzi najkrajšie potápačské oblasti v celom Stredozemnom mori. Pozdĺž Bodrumu potom môžete pod hladinou objavovať pozostatky antických stavieb. Vždy si však preverte, či sa v danej oblasti smie potápať.

Nakupovanie

Kto bol v Turecku a nezjednával na tržnici (bazáre), ako by nebol. Na tržnici máte možnosť nasať orientálnu atmosféru prostredníctvom nepreberného množstva korenia, ručne tkaných kobercov, čajov, či špeciálnych nádob na prípravu kávy. Návšteva tržnice prináša skutočne autentický zážitok.

Windsurfing a kitesurfing

Na svoje si v Turecku prídu aj tí, ktorí milujú mať vietor v plachte. Či už plachtenie pozdĺž pobrežia Stredozemného mora, či prvotriedne podmienky pre windsurfing a kitesurfing v oblasti Bodrumu a Alacati, v ktorom sa dokonca jazdí Svetový pohár vo windsurfingu, turecké pobrežie skrátka poskytuje ideálnu príležitosť na prevádzkovanie týchto športov.

 

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.