Zambia

Naše zážitky z putovania Zambiou

 

Pohodlie s Emirates

Afrika ma už dlho lákala, preto som sa konečne odhodla a po prvýkrát sa vydala na tento kontinet. A keď už letieť takú diaľku, tak aspoň na poriadne dlhú dobu. Zvolila som teda síce náročnú, ale úžasnú kombináciu: Juhoafrická republika, Zambia a Botswana.

Leteli sme s leteckou spoločnosťou Emirates, let z Viedne do Dubaja trval 5h40min, z Dubaja do Kapského mesta 9h35min, pri ceste späť sme sa vracali z Johannesburgu, let do Dubaja trval 8h, z Dubaja potom do Viedne 5h50min. Letecká spoločnost Emirates opäť nesklamala, cesta prebiehala hladko a pri ceste späť sme veľmi ocenili váhový limit 30kg na batožinu (29,9kg bolo tak tak).

Časový posun vo všetkých navštívených krajinách je v zimnom čase +1h, v letnom čase nie je žiadny časový posun oproti nášmu stredoeurópskemu času, čo je veľmi príjemné.

emirates-novy-web-001.jpg 
 

 

Na čo nezabudnúť

Dôležitou vecou pred cestou, ktorú nesmieme zabudnúť, je očkovanie, niektoré z nich sú povinné, niektoré len odporúčané. Je dobré myslieť na očkovanie s časovým predstihom a cestovať s medzinárodným očkovacím preukazom, ktorý si môžu úradníci po prílete vyžiadať ku kontrole. Odporúčané očkovanie je proti žltačke typu A a B, brušnému týfusu, povinné očkovanie je proti žltej zimnici, v Zambii a Botswane aj antimalarika proti malárii.

V prvej časti svojho putovanie po južnej časti Afriky som navštívila fascinujúcu Juhoafrickú republiku. O tom, čo všetko som tam zažila, si môžete prečítať v prvej časti môjho cestopisu.

 

Konečne Zambia

Letisko v Livingstone je veľmi malé, po prílete je nutné vyplniť príletovú kartu a uhradiť poplatok za vstupné vízum 80USD. Opäť na nás čakal delegát a hneď nás odviezol do nášho hotela David Livingstone Safari Lodge & Spa, ktorý sa nachádzal na brehu rieky Zambezi len pár kilometrov od Viktoriiných vodopádov.

zambie-novy-web-006.jpg 
 

 

Najkrajšie vodopády sveta

Hotel usporiadáva každý večer plavbu po rieke Zambezi za západom slnka, posádka servíruje ľahké občerstvenie a nápoje podľa Vášho výberu. Nemohli sme sa dočkať rána, ako veľmi sme sa tešili na Viktoriine vodopády. Obzreli sme si ich z obidvoch strán, aj zo strany Zambie, aj zo strany Zimbabwe. Úžasné, geniálne, neuveriteľné čo tu príroda vytvorila. Vodopády merajú cez 100 metrov, šírka vodopádov 1,7km.

Najviac vody preteká od apríla do júla, v období septembra a októbra sú vodopády takmer vyschnuté. V každom období roka sú iné, v období vody môžete pozorovať silu vodného živlu, v období sucha sa je možné kúpať v prírodných bazénoch a pozerať sa cez hranu dole.

Prechádzka okolo vodopádov vyžaduje pršiplášť, no aj tak budete úplne mokrí, ale stojí to za to. Pre vstup do Zimbabwe musíte mať so sebou cestovný pas, 30USD na vstupné vízum, platí sa na hraniciach. Prehliadka vodopádov nám zabrala cca 3 hodiny. Tí odvážnejší môžu skúsiť aj bungee jumping z Viktoriinho mostu.

 zambie-novy-web-005.jpg
 

 

Prelet helikoptérou

Zážitok z vodopádov bol tak skvelý, že sme si ešte zaplatili  135USD za 15 minútový prelet helikoptérou nad vodopádmi, čím sa zážitok ešte umocnil. Z vtáčej perspektívy je to úplne iný pohľad. Livingstone a Viktoriine vodopády ponúkajú plno ďalších aktivít, ako sú rafting po rieke Zambezi (v dobe kedy je málo vody), 1 denné safari do Chobe národného parku, golf, jazdy na štvorkolkách atď. My sme tu strávili síce len 2 noci, ale určite sa vrátime v inom ročnom období, aby sme videli vodopády z iného uhla pohľadu.

Po ohromujúcom zážitku z pohľadu na Viktoriine vodopády a príjemnej regenerácii tela aj ducha v hoteli David Livingstone Safari Lodge & Spa viedli moje ďalšie kroky za hranice Zambie, presnejšie do nemenej krásneho štátu Botswana. O mojich zážitkoch z Botswany si môžete prečítať v ďalšej časti cestopisu.

Petra Melková

 zambie-novy-web-012.jpg
 

 

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.