zajtra 15.10. od 08:00 do 16:30
Juhoafrická republika
Naše zážitky z cestovania po JAR
zajtra 15.10. od 08:00 do 16:30
Pohodlie s Emirates
Leteli sme s leteckou spoločnosťou Emirates, let z Viedne do Dubaja trval 5h40min, z Dubaja do Kapského mesta 9h35min, pri ceste späť sme sa vracali z Johannesburgu, let do Dubaja trval 8h, z Dubaja potom do Viedne 5h50min. Letecká spoločnost Emirates opäť nesklamala, cesta prebiehala hladko a pri ceste späť sme veľmi ocenili váhový limit 30kg na batožinu (29,9kg bolo tak tak).
Časový posun vo všetkých navštívených krajinách je v zimnom čase +1h, v letnom čase nie je žiadny časový posun oproti nášmu stredoeurópskemu času, čo je veľmi príjemné.
Na čo nezabudnúť
Dôležitou vecou pred cestou, na ktorú nesmieme zabudnúť, je očkovanie, niektoré z nich sú povinné, niektoré len odporúčané. Je dobré myslieť na očkovanie s časovým predstihom a cestovať s medzinárodným očkovacím preukazom, ktorý si môžu úradníci po prílete vyžiadať ku kontrole. Odporúčané očkovanie je proti žltačke typu A a B, brušnému týfusu, povinné očkovanie je proti žltej zimnici, v Zambii a Botswane aj antimalariká proti malárii.
Juhoafrická republika
Milo nás prekvapilo nové a moderné letisko v Kapskom meste, ktoré bolo vybudované kvôli Majstrovstvám vo futbale v roku 2010. Pasová kontrola prebiehala rýchlo, žiadne víza nie sú do JAR potrebné. V príletovej hale nás čakal delegát z partnerskej cestovnej kancelárie a odviezol nás do hotelu, cesta trvala necelých 25 minút. Kapské mesto je rozvíjajúce sa mesto, obklopené je však chudobnými štvrťami, ktorým sa hovorí „town ship“.
Náš hotel Portswood Hotel sa nachádzal len pár minút chôdze od prístavnej promenády V&A Waterfront, ktorá je plná obchodov, reštaurácií a atrakcií pre turistov. Večer sme sem vyrazili na prechádzku a nemohli si vybrať z nespočetného množstva reštaurácií, ktoré ponúkajú kuchyne z celého sveta. No ako správni stredoeurópania sme samozrejme zamierili do reštaurácie so špecialitami mora.
Mys Dobrej nádeje
Druhý deň nás čakal celodenný výlet k Mysu Dobrej nádeje. Cesta prebiehala najprv po pobreží Atlantického oceánu, prešli sme luxusnú prímorskú štvrť Camps Bay (kde býva smotánka), v Hout Bay sme vyrazili na cca hodinový výlet loďou za delfínmi a uškatcami, po ceste sme ďalej stretli množstvo paviánov a pštrosov. Mys Dobrej nadeje je úžasné miesto, kde sa stretávajú Indický a Atlantický oceán (aj keď geograficky je miesto viac na východ), ale turisticky je to práve tu. Mys Dobrej nadeje a „Cape point“ je úžasne romantické miesto, kam musí vyraziť každý, kto navštívi Kapské mesto.
Úžasnou skúsenosťou bolo osobné stretnutie s paviánom, ktorý nám zjedol obed, nemali sme žiadnu šancu v tomto boji vyhrať, sú neuveriteľne drzí, rýchli a je lepšie sa nebrániť. Nabudúce sme si už dávali pozor. Pri spiatočnej ceste sme v Simon´s Town videli kolóniu tučniakov, ktorí si v pokoji na plážach sedeli na vajíčkach. Poslednou zastávkou tohto výletu bola botanická záhrada Kirstenbosch, ktorá sa rozprestiera na úpätí Stolovej hory, milovníci flóry tu nájdu prehľadne popísané všetky rastliny a stromy.
Posledný deň sme mali v pláne Stolovú horu, bohužiaľ príroda si s nami zahrala a silný vietor uzatvoril lanovku na vrchol. Aspoň máme neodkladný dôvod, prečo sa sem musíme vrátiť. Z úpätí hory je ale aj tak krásny výhľad na mesto, pozorovať môžete nový futbalový štadión (kde sa hralo semifinále MS), moderná časť vrátane V&A Waterfront promenády, Boo Kap štvrť s krásne farebnými holandskými domami aj okolité hory Lion´s Head a Signal Hill. Kapské mesto je veľmi bezpečné, nemali sme tu jediný problém a určite stojí za zastávku na pár dní.
Víno z Franschoek
Ďalej naša cesta smerovala do vinárskej oblasti Stellenbosch a Franschoek vzdialenej len 50km od Kapského mesta. Malé rodinné vinárstva sú tu na každom rohu, ochutnávku vína Vám radi pripravia. Nemohli sme sa tu nabažiť, špeciálne červené vína sú tu plné slnka, verím, že ich ocení každý znalec dobrého vína. Bývali sme v nádhernom malom hoteli Franschoek Country House & Villas, kde som po prvýkrát ochutnala steak z antilopy, úplne úžasný kulinársky zážitok, reštauráciu majú dokonca ocenenú Michelinovou hviezdou.
Všeobecne kuchyňa v Juhoafrickej republike ponúka len same dobré jedlá, či už ryby a dary mora alebo skvelé steaky, doplnené o úžasné miestne vína. No komu by sa odtiaľ chcelo? Pokiaľ hráte golf, tak v dosahu do 30min od Franschoek je 5 golfových ihrísk skvelej kvality, jazdia sem trénovať golfisti z celej Juhoafrickej republiky (Emirates Vám navyše prepraví golf bag zdarma). Bohužiaľ náš pobyt tu trval len dva dni a plno ďalších dobrodružstiev na nás ďalej čakalo. Cesta na letisko do Kapského mesta trvala necelú hodinu. Let z Kapského mesta do Nelspruit na hranicu Krugerovho národného parku trval 2h35min.
Safari v rezervácii Thornybush
Cesta z letiska do súkromnej rezervácie Thornybush Game Lodge trvala 2hodiny jazdy autom. Táto súkromná rezervácia sa nachádza na 5000 hektároch a nájdete v nej 8 luxusných kempov. My sme zvolili hlavný Thornybush Main Lodge, ktorý má 20 luxusných viliek, vlastné kúpele a skvelú kuchyňu. Samozrejmosťou sú terénne autá na safari jazdy, kde Vás vždy sprevádza skúsený stopár a ranger. Výhodou tejto súkromnej rezervácie je „Big Five = Veľká päťka“ do ktorej patrí byvol, lev, leopard, slon a nosorožec, možnosti jazdiť off road a stopovať tak jednotlivé zvieratá (čo v Kruger parku nie je možné).
Na ranné safari sa vyráža skoro ráno, budíček je v 5:00, v 5:30 ranný čaj a v 5:45 odjazd na safari, návrat do kempu medzi 9 a 10h, popoludné safari v 16:00 popoludný čaj, odjazd na safari v 16:30, návrat medzi 19 a 20h, večera. My sme mali šťastie a počas 3 denného pobytu sme Veľkú päťku videli, dokonca v jednom popoludní sme stretli gepardicu so štyrmi mláďatami, leoparda a zlatou čerešničkou bol lev, ktorého sme stretli priamo na ceste oproti nám. Safari jazdy sú úplne bezpečné, musíte dbať na pokyny rangera, nestúpať si v aute, hovoriť potichu.
Hoci je tento kemp v malarickej oblasti, malária sa tu nevyskytuje, stačí mať so sebou repelent, antimalariká nie sú potrebné, cesta je tak vhodná aj pre rodinu s deťmi. Okrem už spomínanej veľkej päťky uvidíte stáda zebier, žiráf, antilop, pakoní, kudu, divokých prasiat atď. Rangeri z jednotlivých lodge sa dohovárajú vysielačkami, máte tak veľkú šancu uvidieť veľké množstvo zvierat. Nie je nič lepšie než stopovať niektorú z veľkých mačiek. Ten pocit vzrušenia a očakávania Vám zostane dlho v pamäti.
Počas dňa môžete odpočívať, dospávať skoré ranné vstávanie, zájsť si do kúpeľov alebo na prechádzku s rangerom, ktorý Vám rád podá výklad k jednotlivým rastlinám. Safari v Juhoafrickej republike je organizované, pokiaľ túžite po skutočnej prírode a dobrodružstve, odporúčam Botswanu, kde sa zvieratá pohybujú vo voľnej prírode a nie v rezerváciách.
Z Nelspruit sme leteli 55min do Johannesburgu, odkiaľ sme nasledujúci deň pokračovali do Zambie, letiska Livingstone let trval 1h50min. Pokiaľ nechcete navštíviť Johannesburg, existujú aj priame lety z Nelspruit (nie sú ale každý deň).
Z Juhoafrickej republiky som pokračovala ďalej po čiernom kontinente. Prečítajte si v mojom cestopise aj o tom, aké to je v Zambii a Botswane.