Thajsko
Thajsko
Thajsko, ktorého oficiálny názov je Thajské kráľovstvo, bývalý Siam, sa nachádza v strednej časti poloostrova Západnej Indie a zasahuje tiež na Malajský poloostrov. Omývaný je vodami Čínskeho a Andamanského mora. Severná časť je hornatá a nájdete tu radu národných parkov. Obľúbeným cieľom turistov je Zlatý trojuholník, Chiang Mai a Chiang Rai. V strednom Thajsku si nenechajte ujsť návštevu Kanchanaburi, Ayutthaya a Bangkoku. Medzi najkrásnejšie miesta v južnom Thajsku patrí Phi Phi, Krabi, Koh Samui a mnoho ďalších miest. Thajsko môžete navštevovať znova a znova a stále budete mať čo objavovať.
Tvar Thajska na mape pripomína hlavu slona, ktorého chobot tvorí výbežok Malajského poloostrova. Hoci sa v severojužnom smere rozprestiera medzi 16 stupňami zemepisnej šírky, je v tejto krajine najviac klimatických pásiem s najrôznejšími typmi podnebia v celej juhovýchodnej Ázii. Hlavné mesto Bangkok je stredom krajiny.
Základné údaje o Thajsku
- Oficiálny názov: Thajské kráľovstvo
- Hlavné mesto: Bangkok (Krung Thep – Mesto anjelov)
- Rozloha: 513 115 km2
Thajsko je konštitučnou monarchiou a v jej čele stojí kráľ Bhumiphol Adulyadej. Jedná sa o podobný systém ako v Spojenom kráľovstve, aj keď v Thajsku má monarchia väčší vplyv. Má ďaleko väčšiu dozornú úlohu v štáte a predkladá radu projektov na rozvoj krajiny. Kráľ a jeho rodina sú chránení zákonom o urážke majestátu, na ktorého základe sa ukladá aj viacročný trest odňatia slobody. Kráľ nastúpil na trón v roku 1946 a je najdlhšie vládnucim panovníkom.
Theravádový buddhizmus je hlavným aspektom súčasného thajského sebauvedomenia. Napriek tomu v najjužnejších oblastiach Thajska prevažuje islam. Ako vo väčšine ázijských kultúr, kľúčová v thajskom spirituálnom učení je úcta k predkom.
Poloha a geografia
Tvar Thajska na mape pripomína hlavu slona, ktorého chobot tvorí výbežok Malajského poloostrova. Hoci sa v severojužnom smere rozprestiera medzi 16 stupňami zemepisnej šírky, je v tejto krajine najviac klimatických pásiem s najrôznejšími typmi podnebia v celej juhovýchodnej Ázii. Hlavné mesto Bangkok je stredom krajiny a vo svojej zemepisnej šírke je na rovnakej úrovni ako Manila či Guatemala.
Krajinu je možné rozdeliť do štyroch hlavných oblastí:
úrodná stredná časť krajiny, ktorej dominuje rieka Mae Nam Chao Phraya
najchudobnejší severovýchod, ktorý má podobu rozľahlej roviny
oblasť vysokých hôr aj úrodných údolí severného Thajska
južný poloostrov, rozkladajúci sa až k hranici s Malajziou, tvorený prevažne dažďovým pralesom.
Fakty o Thajsku
Mena
Základnou menovou jednotkou v Thajsku je 1 Bath (THB), ktorý sa delí na 100 satangov. 100THB je približne 2,30 eur. Ceny v Thajsku sú zhruba rovnaké ako v SR, veľakrát aj nižšie. Najbežnejšou menou pre zmenu v Thajsku sú americké doláre. Pri výmene peňazí sú najistejšie a najvýhodnejšie banky, najmenej výhodné kurzy ponúkajú hotely. Používanie kreditných kariet a vyberanie peňazí z bankomatov je úplne bežné vo väčších mestách, ale pokiaľ plánujete cestu do odľahlejších miest, je nevyhnutné mať pri sebe peniaze v hotovosti. Najrozšírenejšie kreditné karty sú MasterCard a VISA.
Čas
V Thajsku je oproti stredoeurópskemu času v našom zimnom období o 6 hodín viac, v našom letnom období o 5 hodín viac. Thajci nepoužívajú rozdelenie na zimný a letný čas.
Populácia
V Thajsku žije takmer 70 miliónov obyvateľov, z ktorých 3/4 tvorí jedno etnikum. Väčšina obyvateľov žije v Bangkoku a centrálnej nížinnej časti, ktorá je úrodná a preteká tu veľké množstvo vodných tokov. Väčšinu populácie tvoria Thajci (75 %). Dôležitá je tu väzba na čínskych predkov, ktorá je zhruba u 15 % ľudí. Ostatné národnosti tvoria 10 %. Čo sa týka náboženstiev, z 95 % sú tu budhisti, 4 % predstavujú moslimovia.
Kuchyňa
Pestrosť, rozmanitosť a pálivosť sú najdominantnejšie znaky thajskej kuchyne. Thajské špeciality vynikajú rafinovanou kombináciou chutí. Dominuje tu ryža, ryžové rezance, čerstvá zelenina, tropické ovocie, korenie, prevažne kuracie a bravčové mäso, ryby a dary mora. Neboja sa ani pre nás úplne neobvyklých potravín, ako sú rôzne druhy hmyzu. Thajci si veľmi potrpia nielen na chuť, ale aj na úpravu a ceľkový vzhľad jedla, ktorý býva často umeleckým dielom. Ceny v luxusných reštauráciách a stánkoch sú pevné – tu sa nevyjednáva, vzhľadom k veľmi nízkym cenám by to bolo nevhodné. Jedlo je tu veľmi lacné a v stánkov sa je možné dobre najesť už od 15 bathov. Jedlo na ulici vyzerá nedôveryhodne, ale nemusíte sa báť ho vyskúšať, u skúsených cestovateľov si už získalo dôveru. Thajci sa držia hesla, že všetko, čo nájdete, je k jedlu a všetko, čo lieta a nie je to lietadlo, je k jedlu.
Elektrické napätie
V Thajsku je zavedený striedavý prúd s napätím 225V/50Hz, takže s Vašimi vlastnými elektrickými spotrebičmi nebude problém. Je však nutné mať adaptér, pretože sú tu používané zástrčky „amerického typu“ (s plochými kolíkmi). Vo väčšine hotelov nájdete univerzálne zásuvky.
Reč
Úradným jazykom je thajčina. V hoteloch a väčších nákupných strediskách sa dohovoríte anglicky.
Zdravotná starostlivosť
V Thajsku sú dobré hygienické podmienky. Aj napriek tomu, že sa jedná o exotickú krajinu, žiadne špeciálne očkovanie nie je potrebné. Nebezpečie tropických chorôb, ako je malária, je v turistických centrách prakticky mizivé, profylaxe antimalariká, pokiaľ nepobývate v malarických oblastiach (džungľa pozdĺž hranice s Malajziou), nie je teda všeobecne odporúčaná. Očkovanie síce do Thajska nie je povinné, ale pred cestou je vždy lepšie sa informovať na aktuálnu situáciu v krajine na hygienickej stanici, alebo v centre cestovnej medicíny v Prahe. Odporúčame očkovanie aspoň proti hepatitíde A, B, brušnému týfusu a možno aj encefalitíde.
Telefonovanie
Mobilné telefóny v Thajsku fungujú rovnako ako u nás, pokrytie siete je pomerne husté. Pokiaľ budete bývať v luxusnejších hoteloch, budete mať na izbe telefón, s ktorým môžete volať priamo do zahraničia. Hotely si však účtujú za túto službu cenu navyše. Využiť môžete napríklad telefonovanie cez Skype, ktoré je zadarmo.
Predvoľba pre volanie do Čech: +420
Predvoľba pre volanie do Thajska: 0066
Doprava
V Thajsku sa jazdí vľavo. Pravidlá premávky sú veľmi benevolentné. Ak si budete si chcieť prenajať automobil alebo motocykel, musíte v požičovni predložiť medzinárodný vodičský preukaz. V Thajsku neexistuje povinné ručenie, pri dopravnej nehode to väčšinou odnesie cudzinec, preto sa neodporúča prenajímať si autá od malých prevádzkovateľov, ktorí autá nemajú často poistené. Vzhľadom k zložitejšej orientácii a štýlu jazdy miestnych však odporúčame využívať taxíky alebo si prenajať auto s vodičom, ktorý Vám zároveň bude aj dobrým sprievodcom. Cenu je však nutné si vždy dohodnúť vopred. Prenájom auta Vás vyjde na 1000 – 1500 THB za deň, za šoféra je príplatok 500 – 700 THB. Prenájom motocykla v letoviskách a na ostrovoch je veľmi obľúbený, na deň Vás vyjde na 150 THB.
Etika
Thajci sú veľmi tolerantní ľudia, no v závislosti od kultúrnych odlišností sa našinec môže nevedomky dopustiť nepekného faux-pas alebo dokonca urážky. Nikdy sa nesnažte dotknúť nikoho na hlave, Thajci považujú hlavu za sídlo duše a hlava je im teda posvätná. Thajci si nikdy nepodávajú ruky. Miesto toho ruky zopnú, ľahko sa uklonia hlavou a povedia „wai“. Ak podávate veci, podávajte ich výhradne pravou rukou alebo oboma rukama. Ľavá ruka sa v regióne používa k osobnej hygiene a je považovaná za nečistú. Nič pokazíte, keď za všetko budete ďakovať. V Thajsku nič nedosiahnete pokiaľ budete výrazne a hlasito dávať najavo svoju nespokojnosť. Nedostatok sebeovládania sa považuje za najhoršiu charakterovú vlastnosť. Pred vstupom do chrámu, mešity alebo niečieho domu si vyzujte topánky. Keď s niekym hovoríte, nedávajte si ruky v bok. Tradičný výraz tohto gesta je agresia a útok. Ak mávate na taxík, nezdvíhajte ruku, skôr len naznačte miesto pred Vami, kde má taxikár zastaviť. Ak začnete rozhovor s miestnymi, ktorí sa Vás budú pýtať na Vašu rodinu, aspoň zo slušnosti sa spýtajte tiež. Vo všeobecnosti platí, že miestni sa radi rozprávajú, ale len aby sa uistili, že sa cítite príjemne a nič Vám nechýba. Ak Vám budú ponúkať služby, o ktoré nemáte záujem, stačí slušne a podľa potreby rázne odmietnuť. V Thajsku je ilegálne kúpať sa a opaľovať sa bez plaviek. Opaľovanie "hore bez" je tolerované pri bazéne.
Dôležité čísla a kontakty
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Thajsku
YWCA Building, 9-th Floor, South Sathorn Road 25, Bangkok 10 120
tel.: +66 26773445, +66816174611 e-mail: emb.bangkok@mzv.sk, cons.bangkok@mzv.sk, fax: +66 26773447
Veľvyslanectvo Thajska v Slovenskej republike
Viedenská cesta 3 - 7, 851 01 Bratislava
Tel: +421 2 6727 2124
Fax: +421 2 6241 1838
E-mail: info@thaiconsulate.sk
Prepitné
V reštauráciách sa dáva prepitné tzv. Service Charge 10 % z Vašej útraty. Niektoré reštaurácie si prepitné účtujú rovno. Ďalšie prepitné môžete dať, ak ste nadmieru spokojní. Service Charge si účtujú aj hotely. Prepitné sa nedáva taxikárom, v stánkoch s jedlom alebo v krčmách. Nosičovi kufrov alebo poslíčkovi v hoteli však prepitné spraví radosť.
Víza
Pri vstupe do Thajska musíte mať platný pas ešte najmenej pol roka dopredu. Od 11.8.2011 nepotrebujú občania ČR pre vstup a pobyt na území Thajského kráľovstva do 30 dní za účelom turistiky víza. Pokiaľ k vstupu na územie Thajska bude použitý pozemný prechod, je maximálna povolená doba pobytu len 15 dní. K vstupu do krajiny je nutné predložiť platný cestovný doklad, ktorého platnosť je v dobe vstupu viac ako 6 mesiacov a preukázať finančné prostriedky vo výške 10.000 THB na osobu alebo 20.000 THB na rodinu. Povolenú dobu pobytu nie je možné až na výnimočné prípady (napr. hospitalizácia alebo iné závažné dôvody) predĺžiť.
Očkovanie
Pri vstupe do krajiny nie je vyžadované žiadne očkovanie. Pokiaľ ste rozhodnutí cestovať po Thajsku sami a chcete vyhľadávať dobrodružstvo, je predsa len lepšie sa nechať očkovať ako podstupovať riziko nákazy. Najčastejšie by sa mohla v Thajsku vyskytnúť cholera, besnota, japonská encefalitída, horúčka dengue a hepatitída A (proti tejto žltačke je vhodné sa očkovať pri akejkoľvek ceste do iného podnebného pásma). Pri cestovaní do malarickej zóny ako je džungľa pozdĺž hranice s Malajziou sa odporúča užívanie antimalarík. Nebezpečie tropických chorôb, ako je malária, je v turistických centrách prakticky mizivé, profylaxe antimalariky nie je teda všeobecne odporúčaná (len pre vyššie zmienené oblasti). Záleží na mnohých faktoroch (vek turistov, ročné obdobie, miesto pobytu, typ dovolenky), ktoré musí každý individuálne pred cestou zvážiť. Lekárska starostlivosť je v Thajsku na veľmi vysokej úrovni. Viac informácií získate u vášho lekára či hygienickej stanice.
Ochorenia
Aj keď sa nenecháte očkovať, aj tak si dávajte pozor na výskyt nasledujúcich ochorení či problémov, ktoré vám môžu zbytočne znepríjemniť pobyt v tejto nádhernej krajine.
Úpal – veľmi častý jav v týchto podnebných pásmach, znamená zlú funkciu nášho termoregulačného systému a vzniká z prehriatia organizmu, človek sa necíti dobre, pokiaľ sa začne potiť, pokožka väčšinou sčervenie, malo by postačiť uchrániť postihnutého pred ďalším slnkom, dávať mokré zábaly na celé telo a vypiť väčšie množstvo tekutín.
Vyčerpanie z horúčav, dehydratácia – mali by sme zvýšiť príjem minerálov, prejavuje sa únavou, ochabnutím svalstva či bolesťami hlavy.
Svrbivá vyrážka – spôsobená tiež horúcou klímou, preto by sme si mali pomaly zvykať na slnko alebo pred cestou navštíviť solárium, chrániť sa vhodnými prostriedkami - krémami s vysokým UV filtrom.
Malária – ochorenie šírené komármi, nevyskytuje sa v Thajsku často, ale aj tak by sme mali byť na pozore obzvlášť v zalesnených oblastiach. Jedna z najviac nebezpečných oblastí je provincia Kanchanaburi. Použitý by mal byť aspoň sprej proti komárom a vhodné oblečenie pokrývajúce celé telo, pokiaľ zrovna neužívate antimalarické tabletky. Moskyti väčšinou útočia v noci, takže by sme ako prevenciu mali používať moskytiéru a byť v klimatizovanej miestnosti, nakoľko moskyti neznášajú vietor.
Besnota – najlepšou prevenciou je nepribližovať, nehladiť a nekŕmiť neznáme, hoci prítulné zvieratá. Pokiaľ Vás ale predsa zraní zviera, vyhľadajte lekársku pomoc.
Hepatitída – zápal pečene, existujú rôzne druhy, hepatitída A je prenášaná kontaminovanou vodou a jedlom, prejavy sú podobné ako pri bežných ochoreniach, pomáha odpočinok, veľké množstvo tekutín a vyvarovať sa tučných jedál. Hepatitída E je nebezpečná pre tehotné ženy. Hepatitída B je rozširovaná krvou a telesnými tekutinami, táto hepatitída B má rovnaké symptómy ako A, ale väčšinou trvalo poškodzuje pečeň alebo vedie k pečeňovej rakovine. Ďalej je to hepatitída C a D, ktoré vedú k vôbec najvážnejším ochoreniam.
Hnačka – spôsobuje ju viac faktorov – odlišné klíma aj potraviny, na ktoré nie je Európan zvyknutý, preto je nutné si dávať pozor hlavne na vodu, ktorú pijeme. Pomôže nám čierny čaj s cukrom a hlavne diéta. Pite len balenú vodu, nikdy nie z vodovodu. Rovnako tak si nedávajte v reštaurácii do nápojov ľad, ktorý je vyrábaný z obyčajnej vody.
HIV – pokiaľ v Thajsku plánujete sexuálne radovánky, určite viete, že je tým táto krajina preslávená a preto používajte ochranu – kondóm, v nemocniciach je pri transfúziách samozrejmosťou sterilná ihla.