Okruh Srí Lankou

Na Srí Lanku sme sa vybrali aby sme osobne vyskúšali ako sa ostrov zmenil od dôb covidu a po prevrate, ktorý tam bol pred rokom. Ostrov má úžasný potenciál pre cestovateľov, ktorých nebaví iba viac menej sedieť na pláži. My ho radi ponúkame ako okruh v kombinácií s maledivskými plážami, keďže prelet zo Srí Lanky na Maledivy trvá iba hodinu. Na Srí Lanku aktuálne potrebujete len vízum - dá sa vybaviť po prílete alebo online. My sme si obe spravili vízum vopred online, bolo to jednoduché a vyplatilo sa. Nemuseli sme sa po prílete zdržovať a rovno sme iba prešli cez pasovú kontrolu, ktorá bola pomerné rýchlo za nami. Cesta s Emirates bola ako vždy v poslednej dobe pohodlná, s prestupom v Dubaji boli oba lety zvládnuteľné. Na Srí Lanku sa letí podobne ako na Maledivy, 4 hodiny z Dubaja.

 

Po príchode do Colomba nás čakal šofér, ktorý nám pomohol vybaviť miestne e-sim karty. Za 13 USD sme mali 60 GB dát, čo hodnotím ako super nápad, pretože transfery po Srí Lanke sú dlhé a človek sa tak aspoň v aute nenudí.

Prvý deň bol oddychový, iba sme sa presunuli do hotela v Negombo, kde sme ležali pri bazéne a prešli sa po okolí. Pláže v Negombe sú špinavé, takže kúpať sme sa zostali v hotelovom bazéne. Ľudia sú veľmi milí, stretli sme miestnych rybárov, pokecali sme s predavačmi, čašníkom v bare kde sme si dali šťavy z manga a ananásu (tá chuť sa nedá porovnať so žiadnou inou krajinou) a zvyšok dňa sme iba relaxovali. Od ďalšieho dňa nás čakal náročný program, presun každý deň na iné miesto. 

sri-lanka-jana-marica-012.jpg 

Srí Lanka je nádherná krajina, s divokými zvieratami, zelenými horami a prírodnými plážami. Nájdete tu čajovníkové plantáže - nádherné kopce posiate čajovníkovými terasami a miestnymi zberačmi sa tiahnu pozdĺž ciest, lemované vodopádmi a miestnymi dedinkami. Srí Lanka vyváža 80% čajových listov do sveta a 20% najkvalitnejšieho čaju si necháva na domácu spotrebu a na predaj turistom. My sme navštívili fabriku na čaje, kde nás previedli a vysvetlili históriu tohto remesla a ako sa čierny, zelený či ovocný čaj vyrába. Čajové plantáže nájdete v oblasti Ella, ktorá sa nachádza až 1050 metrov nad morom, takže tu bolo o 15 stupňov menej a čerstvý vzduch. Ak by sa niekto chystal do Elly, určite si vezmite teplejšie oblečenie, pretože večery sú tu chladné, okolo 13 stupňov. Navštívili sme tu štýlový hotel Heritance Tea Factory, postavený na stare čajovej fabrike, zasadený nad Ellou v kopcoch s čajovými poliami. Okrem štýlových izieb s výhľadom na okolité kopce a čajové plantáže, môžete navštíviť aj unikátnu reštauráciu v bývalej železničnej vagóne.


sri-lanka-jana-marica-001.jpg
 

V Elle nájdete turistiku pre skúsenejších i menej skúsených, my sme napríklad vyšli na Little Adams Peak, čo je príjemná prechádzka na konci ktorej nájdete najkrajšie výhľady na okolité pohoria. Takisto sme tu navštívili Nine Arches Bridge, po ktorom sa preháńa známy vlak s úžasnou scenériou. Miestni tu hrali na bubny a spievali, môžete si tu dať kokosy a len tak čakať kým prejde vlak či kochať sa nádhernými výhľadmi na most a jeho okolie.

Okrem toho sme cestou navštívili sloniu škôlku, kde viete za poplatok slonov nakŕmiť a podobne - tu by som skôr odporúčala slonie škôlky kde tieto možnosti nie sú, prišlo nám to ako lepšie riešenie, prispieť svojím vstupným organizácii, ktorá sa o opustené alebo zranené slony iba stará a nenúti ich na požiadanie sa kúpať v rieke. 

 

Za zmienku stojí Dambulla Cave Temple, kde nájdete sochy budhov z rôznych období, vytesaných v skalách. Miestni tu odovzdávajú rôzne ovocie, kvety a dary z vďaky Budhovi a každé toto miesto malo špecifické čaro. Návštevníci tu musia mať dlhé oblečenie, minimálne mať zakryté ramená a kolená. My sme si preto kúpili u miestnych veľké šatky, ktoré nám slúžili na návštevy týchto chrámov. Všade nás sprevádzali miestne opice, veľké i malé, z ktorých sme mali vždy zážitok. Na rozdiel od iných destinácií, tieto opice boli pomerne plaché a nesnažili sa nás okradnúť :).

V rámci nášho okruhu sme sa zastavili aj v najznámejšom budhistickom chráme, Temple of the Tooth Relic Kandy. Mesto Kandy je plné obchodíkov, je tu krásne jazero a impozantná stavba zasvätená Budhovi. Raz ročne sa tu organizuje známy festival, kde vyjdú stovky ľudí do ulíc s miskami plnými kvetov a darov pre Budhu a pochodujú spolu so slonmi na znak vďaky za tak dôležitý každoročný dážď. 

sri-lanka-jana-marica-008.jpg
 

V Kandy sme skončili v krásnom hoteli Jetwing Kandy Gallery. Hotel má úžasný výhľad na dolinu a rieku, je to butikový hotel s pár izbami a dobrým servisom. V rámci okruhu po vnútrozemí nesmela chýbať najznámejšia skala Lions Rock v Sigiryi. Celú túto oblasť by som určite zaradila do každého itineráru, pretože okrem ikonickej skaly, kam sa dostanete po 1200 schodoch s najkrajšími výhľadmi, tu nájdete divokú prírodu so slonmi, opicami a rôznymi inými zvieratami. My sme spali v eco-hoteli Jetwing Vil Uyana. Vilkový hotel ponúka vily nad vodou kde ráno napr môžete stretnúť miestneho krokodýla, lemúrov a iné divoké zvieratá. Hotel je špecifický drevenou architektúrou, naozaj pre niekoho kto má rád prírodu a nevadia mu rôzne zvieratá a chrobáky, ktoré tu nájdete na každom kroku.

 

 

V druhej časti nášho pobytu sme sa dostali až na juh ostrova, do národného parku Yala kde sme aj spali. Náš hotel Jetwing Yala sa nachádza na krásnej divokej pláži a zároveň kúsok od vstupu do parku, takže ideálne miesto pre milovníkov plážovej dovolenky, ktorí chcú okúsiť aj kúzlo safari. Cez hotel sa premávajú niekedy rôzne zvieratá, opice, slony či iné. Večer sme sa vybrali do národného parku na safari. Videli divoké slony, byvoly, diviaky, rôzne druhy vtákov, krokodílov, obrovské jelene a iné zvieratá. Jediné čo sa nám nepodarilo bol leopard. Toto safari je ideálne pre začiatočníkov alebo pre rodiny s deťmi, je to menej náročné na presuny ako v Afrike a zážitok z obrovských divokých slonov vedľa Vášho jeepu je vždy na nezaplatenie.

 

 

Z Yala sme sa vybrali do malebného mesta Galle. Tu sme sa zastavili v nádhernom hoteli Anantara Peace Haven. Hotel je nádherný, má výborné služby, krásne izby a vily a je určite na zozname našich top hotelov na Srí Lanke. Okrem ajurvédskych procedúr tu nájdete nádhernú divokú pláž, najkrajšie výhľady a výborný servis.

Okolie Tangalle a Galle je ideálne pre turistov, nie je také preplnené ako vnútrozemie, nájdete tu malé domčeky, uličky na motanie sa a nákupy a rôzne dobré reštaurácie s jedlom aj pre európanov. Za zmienku určite stojí aj spice garden, kde sme sa zastavili a milý sprievodca nám ukázal rôzne rastliny, pravú škoricu, korenia, vanilku a skončili sme prednášku perfektnou ajurvédskou masážou (a nákupmi v ajurvédskom obchode). 

sri-lanka-jana-marica-010.jpg

 

Bezpečnosť na Srí Lanke bola úplne v poriadku, necítili sme sa že by sme si museli nejak extra dávať pozor na veci, miestni nás skôr vítali, deti nám kývali a všetci sa tešili že opäť vidia na tomto krásnom ostrove turistov. Srí Lanka je pestrofarebná, s krásnou prírodou, bizarnými cestami (na rýchlostnej ceste bežne prebiehajú opice, slony či byvoly) a úžasnými ľuďmi. Cenovo je veľmi dostupná a ponúka pre každého to, čo hľadá. 

 

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.