Maroko je jednou z prírodne i kultúrne najbohatších krajín Afriky a historicky zakorenená kultúra je situovaná do panoramatickej a dych berúcej exotickej prírody, ktorej dominuje veľkolepé pohorie Veľký Atlas s bielymi vrcholkami a atmosféru dotvára úchvatná scenéria piesčitých dún a datľových oáz v púštnej krajine v Sahare. Preštudujte si základné tipy ohľadom oblastí a aktivít, ktoré by ste si nemali pri návšteve Maroka nechať ujsť.

Hory a púšte

Od saharských dún až k vrcholom Vysokého Atlasu – Maroko je ako šité na mieru pre cestovateľov. Rozprávková krajina pokrýva tento kúsok severnej Afriky ako bohatý, pestrý a vzorovaný koberec, ktorý vo Vás prebudí túžbu po objavovaní a poznávaní. Hory, a to nielen Severný Atlas, ale aj Rif, vedú k saharským oázam a ponúkajú jednoduché a zároveň dych berúce potešenie nielen v podobe pozorovania hviezdnej nočnej oblohy.

Tradičný život

Rozmanitá krajina môže vyzerať ako z Vašich snov, ale v skutočnosti predstavuje životné prostredie pre život marockých Berberov, Arabov a Saharčanov. Napriek trendom modernej doby ako diaľnice, ktoré spájajú mešity a starobylé mestské mediny a predstavujú umelé ľudské výtvory v krajine, marockí obyvatelia aj naďalej zostávajú úzko spojení so životným prostredím a pôvodným spôsobom života, ktorý práve pri návšteve Maroka budete mať príležitosť spoznať.

Starobylé mediny

Často exotické, niekedy ohromujúce a vždy prekvapujúce sú tieto starobylé centrá s rušnou maghrebskou povahou a mystikou – perfektný kontrast k pokojnej prírodnej krajine. Keď dorazíte do mesta a pripojíte sa k davu, pripájate sa vlastne k tradícii nomádov a obchodníkov, ktorá siaha dávno do minulosti. UNESCO udelilo štatút svetového kultúrneho dedičstva medine vo Fáz – najväčšiemu súčasnému stredovekému islamskému mestu, a tiež pouličnému divadlu Djemaa el-Fna v Marakéši, ktoré vás takmer zhypnotizuje svojou úchvatnosťou.

Marocké aktivity

Stretnutie s marockými ľuďmi môže zahŕňať iba posedenie v kaviarni a čakanie na lahodný mätový čaj. Trik je v tom nechať si dostatok času a pozorovať tunajší svet s miestnymi obyvateľmi. Aktívnejší jedinci sa potom môžu tešiť na živšie využitie voľného času v podobe treku na najvyšší vrchol severnej Afriky, prípravy kuskusu, výletu na ťavách, nakupovanie na tradičných trhoch souk, stratenie sa v starobylej medine či relaxácia v kúpeľoch hammam. Medzi aktivitami môžete vyskúšať prespanie v tradičnom marockom dome riad, relaxovať na panoramatických terasách a veľkých námestiach či pochutnať si na tradičných marockých pokrmoch.

Stručný zoznam miest a aktivít, ktoré by ste si nemali nechať ujsť

Chefchaouen - Jednoducho najkrajšie malé mesto s modrými múrmi a horským okolím.
Fáz - Najucelenejšie stredoveké mesto v arabskom svete.
Ťavý trekking - Prežite dobrodružstvo na chrbte ťavy na Sahare s možnosťou prenocovania.
Priesmyky v Atlase – Dych berúci Tizi n'Test a vyšší Tizi n'Tichka Vám ponúkne prekrásne výhľady po ceste.
Vodopády D’Ouzoud – Najdramatickejšie vodopády v krajine so zavesenými kaviarňami a bazénikmi.
Mešita Koutoumbia – Symbol Marakéša s minaretom z 12. storočia.
Mešita Tim Bal - Almohádska budova izolovaná v údolí rieky Atlas.
Remeselné výrobky – Od kobercov a tesárskych výrobkov až po kožené produkty a keramiku – marocká remeselná tradícia predstavuje veľkolepú show na tradičných trhoch.
Čaj – Marocký mätový čaj sprevádza akékoľvek posedenie, rozhovory či obchody.
Bab Oudaïa, Rabat – Jedna z najkrajších stredovekých brán maurského sveta.
Kasbah Telouet - Úchvatné pozostatky z čias, keď klan Glaoui vládol nad oblasťou Atlasu a Marakéša.
Jemaa el Fna, Marrakech – Umelci, hudobníci a rozprávači príbehov sa zhromažďujú na tomto veľkom námestí.
Roklina Todra – Prechádzajte sa alebo lezte v majestátnej rokline s kaňonovými stenami až 300 metrov.
Makakové magot – Skupiny makakov obývajú cédrové lesy stredného Atlasu.
Sidi Ifni – Zachovalé španielske koloniálne mesto sa môže pýšiť autentickým „art deco“.
Asilah - Pokojné prímorské mesto je domovom jedných z najlepších pláží na severozápadnom pobreží.
Essaouira – Relaxujte na pobreží Atlantiku v najpopulárnejšom marockom letovisku so skvelými podmienkami pre windsurfing.
Volubilis - Hlavné mesto bývalého Maroka pod rímskou nadvládou je dnes plné zaujímavých ruín z dávnych čias.
Casablanca – Koloniálna architektúra mesta sa mieša s tradičným marockým dizajnom a francúzskym „art deco“ do štýlu známeho ako „Mauresque“.
Chodník tisíce kasbahs – Južná marocká oáza je posiata drobiacimi sa tradičnými islamskými mestami kasbahs a hlinenými dedinami.
Pozorovanie vtákov – Maroko má nespočet možností na pozorovanie vtáctva od hniezdenia bocianov na minaretoch, dropov v púšti, vĺh, plameniakov a sokolov.
Záhrada Majorelle, Marrakech – Čarovná botanická záhrada udržiavaná samotným Yves Saint-Laurentom a naplnená vtáčím spevom.
Riady – Renovované starobylé sídla s terasovým dvorom a štýlovým dizajnom poskytujú ideálny a komfortný útek od vonkajšieho sveta.

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.