Maroko

Maroko

Marocké kráľovstvo, najbližší bod kontaktu Európy s Afrikou, je domovom početných pozostatkov fenickej, rímskej, kartagínskej, portugalskej a španielskej kultúry. Táto krajina kontrastov a rozmanitosti ponúka nepreberné množstvo zaujímavých miest – od rímskych ruín Volubilis, berberských dedín a domov, vzrušujúceho námestia Jdemaa El Fna v Marakéši, mediny vo Feze (pamiatka UNESCO) až po stanový tábor v púšti. Miestna nádherná krajina predstavuje pestrú kombináciu úchvatného pohoria Atlas, modro-bieleho pobrežia Stredozemného mora a Atlantiku a vzdialenej púšte Sahara.

Základné informácie

Maroko sa nachádza na severozápadnom pobreží Afriky a je obmývané vodami Atlantického oceánu a Stredozemného mora. Pýši sa rozlohou 446 tisíc km2 (takmer desaťkrát väčšia ako SR). V Maroku žije viac ako 34 miliónov obyvateľov a hustota zaľudnenia je 81 ľudí na kilometer štvorcový. Hlavným mestom je Rabat, pričom ale najvýznamnejšie a najväčším je Casablanca. Žijú tu z maximálnej väčšiny Arabi a Berberi, pričom 1 % obyvateľstva tvoria Španieli, Francúzi, Alžírčania a ďalšie menšiny. Zaujímavosťou sú dve autonómne mestá patriace Španielsku, a to Ceuta a Melilla.

Ekonomika Maroka je z najväčšej časti tvorená službami a priemyslom, pričom jedným z najviac rastúcich sektorov je práve cestovný ruch a turizmus. V roku 2013 prilákalo Maroko viac ako 10 miliónov turistov, pričom vláda naďalej hojne investuje do tejto oblasti s vidinou zaradenia medzi 20 najlepších turistických destinácií do roku 2021.

Jazyky

Úradnými jazykmi sú arabčina a berberčina, hoci sa tu vo veľkej miere hovorí po francúzsky. V pobrežných mestách na severe Maroka sa niekde hovorí španielsky a portugalsky, ale vo väčšine marockých miest sa dorozumiete anglicky.

Peniaze

Miestnou menou je marocký dirham (MAD/Dhs), ktorý sa delí na 100 centimov (100 MAD = 10,40 USD, 1 USD = 9,50 MAD). Cudziu menu je možné zameniť vo väčšine bánk, ale neodporúča sa nosiť pri sebe príliš veľké množstvo. Britské libry, americké doláre alebo eurá je možné vymeniť na miestnu menu v každom hoteli, na letisku alebo v zmenárni. Výmenný kurz je pomerne pevný a poplatky sú nízke alebo žiadne. Dovoz a vývoz marockej meny je nezákonný. Uschovajte si potvrdenky o zmene, aby ste si mohli na letisku vymeniť peniaze späť na spiatočnú cestu.

Vo väčšine miest nájdete bankomaty, ktoré poskytujú bezpečný a cenovo výhodný spôsob výberu peňazí z bankového účtu alebo kreditnej karty (obvykle maximálne do výšky 4000 MAD) – informujte sa u svojej banky alebo vydavateľa karty o súvisiacich nákladoch a pokiaľ možno využívajte debetné karty.

Mimo veľké mestá môže byť ťažké nájsť bankomat, ktorý by vašu kartu prijal, preto si zaistite dostatočné množstvo hotovosti, ktoré vám vystačí do ďalšieho veľkého mesta. Nevkladajte kartu do bankomatu, pokiaľ na ňom nevidíte rovnaký symbol ako na vašej karte.

Banky sú spravidla otvorené od pondelka do piatku od 8:30 do 16:00.

Karty MasterCard, Visa a American Express sú bežne prijímané, a to aj v niektorých obchodoch na trhoch, najmä pri nákupe kobercov. Odporúča sa však mať so sebou hotovosť na benzín/naftu.

Cestovné šeky nie sú v Maroku prijímané.

Časový posun

V Maroku platí v lete časové pásmo UTC+1, teda oproti Českej republike je v Maroku o jednu hodinu menej. V Maroku nedochádza k striedaniu letného a zimného času, preto v zimnom období je tu rovnaký čas ako u nás. V dobe Ramadánu sa však čas mení a je tu o dve hodiny menej ako v Českej republike.

Cestovanie do Maroka

Upozorňujeme, že ide len o orientačné údaje – aktuálne informácie získate na najbližšom marockom veľvyslanectve.

Všetci návštevníci musia mať pri sebe cestovný pas, ktorého platnosť nekončí skôr ako šesť mesiacov po skončení plánovaného pobytu. V pase by mal byť dostatok prázdnych stránok pre vstupné pečiatky.

Návštevníci zo Spojených štátov a EÚ nepotrebujú k ceste do Maroka víza. Po príchode do Maroka vám bude pridelené vstupné číslo. Majte ho po ruke, pretože ho od vás budú vyžadovať pri príchode v každom hoteli, kde sa počas cesty ubytujete. Pre informáciu, či potrebujete marocké vízum, kontaktujte prosím miestne marocké veľvyslanectvo.

Zdravotné odporúčania v Maroku

Do Maroka nie je vyžadované žiadne očkovanie. Hoci v niektorých vidieckych častiach Maroka (odľahlej oblasti subsaharskej púšte) existuje obmedzené riziko nákazy maláriou, cestovateľom, ktorí sa vydávajú po štandardných trasách do miest, sa neodporúča užívať antimalariká.

Vysoké teploty a suchý vzduch sú príčinou rýchleho odparovania telesných tekutín. Krátkodobá dehydratácia môže spôsobiť rôzne nepríjemné príznaky vrátane horúčky, bolesti hlavy a nevoľnosti. Tie našťastie pomerne rýchlo miznú po riadnom doplnení tekutín. Odporúčame, aby ste počas cesty pili čo najviac vody. V Maroku by ste nemali piť vodu z kohútika a radšej sa vyhnite nápojom s ľadom, pokiaľ nie je vytvorený z minerálnej vody. Dbajte na zvýšenú opatrnosť pri konzumácii jedla a pitia mimo overené hotely a prvotriedne reštaurácie a vyhnite sa konzumácii už olúpaného ovocia a zeleniny.

Niektoré turistické miesta v Maroku nie sú ľahko dostupné autom. Prehliadka pamiatok môže vyžadovať minimálne schopnosť ujsť miernym tempom jeden alebo dva kilometre, rovnováhu a obratnosť potrebnú pre chôdzu po schodoch, nastupovanie a vystupovanie z vozidiel a pohyb po nerovných cestách. Niektoré turistické atrakcie nie sú vybavené výťahmi ani bezbariérovým prístupom. Do úvahy treba tiež vziať vysokú nadmorskú výšku. Ak trpíte vy alebo niektorý z členov vašej skupiny vysokým krvným tlakom alebo srdcovým ochorením, mali by ste dbať na zvýšenú opatrnosť a starostlivo zvážiť svoju účasť na aktivitách vo vysokých nadmorských výškach.

Ak sa necítite na to zúčastniť sa niektorých aktivít, ako je jazda na ťavách alebo na koni, informujte o tom svojho sprievodcu alebo asistenta. Odporúčame tiež, aby ste si so sebou vzali menšiu cestovnú sadu s liekmi na drobné žalúdočné problémy alebo kinetózu. Mali by ste pri sebe tiež mať dostatočnú zásobu (v príručnej batožine) všetkých predpísaných liekov, ktoré môžete počas cesty potrebovať.

Odporúčame vám uzatvoriť komplexné cestovné poistenie, ktoré pokryje prípadné naliehavé zdravotné problémy.

Miestne jedlo a pitie

Marocká kuchyňa je uznávaná ako jedna z najlepších na svete a je veľmi rozmanitá. Najznámejším pokrmom je tažín, hustý dusený pokrm zo zeleniny a mäsa. Tajnou ingredienciou marockej kuchyne je najrôznejšie korenie ako škorica, korenie, kurkuma, koriander, rasca a petržlen, ktoré sa hojne používa po celej krajine.

Marocká kuchyňa je zmesou chutí a často zahŕňa sladkokyslé pokrmy, ako je pastilla, koláč plnený mäsom z holúbät a mandľami, pripravený z cesta zvaného filo posypaného cukrom a škoricou. Niektoré regióny majú svoje špeciality. Marakéš je známy pokrmom tanjia, čo je hovädzie alebo jahňacie mäso v džbáne, ktoré sa veľmi pomaly varí v žiare pece hammam.

Maročania milujú sladké pečivo z mandlí, datlí a sušeného ovocia. Jedným z najobľúbenejších dezertov je Kaab el Ghazal, ktorý sa skladá z cesta plneného mandľovou hmotou. Ďalším populárnym dezertom je Halwa Shebakia, čo sú kúsky vyprážaného glazovaného a osoleného cesta, ktoré sa namáčajú do medu a posypávajú sezamovými semienkami.

Národným nápojom je mätový čaj, ktorý miestni prezývajú Whisky Marocain. Pitie zeleného čaju s lístkami mäty je dôležitým rituálom, ktorý sa praktizuje v kruhu rodiny a priateľov. Miestni obyvatelia milujú čaj s bublinkami, preto pri nalievaní čaju do pohárov držia kanvičky vysoko. Príprava čaju vyžaduje veľkú precíznosť a správnu techniku, ktorá má veľký vplyv na kvalitu čaju.

Prepitné

Taxi: Taxikári neočakávajú prepitné, ale je slušné zaokrúhliť cestovné hore.

Reštaurácie: K účtu sa často pripočítava poplatok za obsluhu. Ak tomu tak nie je, obvykle sa dáva prepitné vo výške 10 % z celkového účtu.

Nakupovanie

Souky (vonkajšie trhovisko) a tržnica sú významnou súčasťou marockého života a patria k najväčším atrakciám krajiny. V Maroku nájdete množstvo jedinečného tovaru. Medzi vyhľadávané predmety patria miestne vyšívané odevy a berberské šperky zo striebra, prírodných kameňov a korálikov. Marocké remeselné predmety sa vyrábajú z mnohých rôznych materiálov, väčšinou podľa tradičných postupov odovzdávaných po stáročia. Mesto Fes je známe modrobielou keramikou a farebnými mozaikami. Maroko je preslávené svojimi koženými výrobkami a najmä pestrofarebnou tradičnou obuvou babouche. V obchodoch sú tiež bežne dostupné marocké koberce alebo berberské rohože kilim. Kováči pomocou tradičných techník vyrábajú krásne a rôznorodé svietidlá. Jedným z obľúbených suvenírov je aj tradičná kanvička na čaj s maľovanými pohármi.

Nájdete tu celý rad potravín, napríklad chutné olivy a lahodný sladký arganový olej. Vo všetkých marockých receptoch sa používa korenie, vďaka ktorému táto kuchyňa patrí medzi najlepšie na svete. Odporúčame sa poobzerať najmä po šafrane a Ras el-Hanout, zmesi toho najlepšieho korenia obsahujúce až 25 rôznych prísad, ktorá sa obvykle používa na prípravu tažínov. Nájdete tu aj autentické starožitnosti ako maľované drevené dvere, keramické vázy alebo sochy staré niekoľko storočí. Kvalita tovaru sa rôzni. Vyjednávanie o cene je neoddeliteľnou súčasťou marockého obchodovania a kultúry.

Náboženstvo a etiketa

Maroko je islamská krajina. Náboženstvo je neoddeliteľnou súčasťou miestnej kultúry. Svätou knihou je Korán založený na učení proroka Mohameda. Každý praktizujúci moslim dodržiava päť zásad, ktorým sa hovorí piliere islamu. Tie vyžadujú, aby veriaci vyznávali svoju vieru, päťkrát denne sa modlili, praktizovali dobročinnosť, postili sa počas ramadánu a vykonali púť do Mekky. Maroko je tolerantnou krajinou, kde spolu v mieri žijú židia, kresťania a moslimovia.

Hlavným obmedzením, s ktorým sa turista stretne, je zákaz návštevy mešít pre nemoslimov. Existujú však určité historické mešity, ktoré povoľujú vstup turistom. Odporúčame ich vyhľadať na mieste, kam cestujete. Zákaz vstupu nemoslimov do mešít zaviedol už francúzsky generálny rezident Hubert Lyautey v roku 1912 z obavy, že francúzski kolonisti nebudú rešpektovať poriadok týchto miest.

Rovnako ako vo všetkých cudzích krajinách sa aj tu považuje za slušné dodržiavať a rešpektovať miestne zvyky. Mestá sú značne ovplyvnené západnou kultúrou, ale na vidieku pretrvávajú tradičné hodnoty a remeslá. Pred fotografovaním miestnych ľudí by ste mali vždy požiadať o povolenie, inak by to mohlo byť považované za urážlivé.

Pokiaľ navštívite krajinu počas mesiaca ramadán, kedy sa väčšina ľudí postí každý deň až do západu slnka, budete mať pravdepodobne trochu odlišný zážitok ako pri návšteve v iných častiach roka. Neočakáva sa však od vás, že sa budete postiť, a takmer všade nájdete miesta, kde sa môžete počas dňa najesť. Je tiež prejavom úcty vyhnúť sa fajčeniu, pitiu a konzumácii jedla na uliciach počas pôstnych hodín ramadánu.

 

Čo si vziať so sebou

V prvom rade odporúčame si so sebou vziať viac vrstiev oblečenia, ktoré môžete pridávať či uberať podľa meniacich sa teplôt
blúzky/košele s dlhým rukávom (aj v lete, ochráni vás pred slnkom)
bavlnené tričká a topy
fleecovú mikinu / sveter na večer, v noci teploty v púšti výrazne klesajú
dlhé nohavice na večer z rovnakého dôvodu
ľahkú vychádzkovú obuv / pohorky, ak budete chcieť podnikať nejaké aktivity v púšti alebo v horách
klobúk proti slnku, slnečné okuliare, opaľovací krém
ženy by si mali vziať šatku, aby si pri vstupe do moslimských pamiatok zakryli hlavu a ramená
redukciu zásuvky: v Maroku sa používajú zásuvky s napätím 127/220 V o 50 Hz (dva okrúhle kolíky)

 

Na čo si dávať pozor

Maroko je moslimskú krajina a tunajšie zvyky a správanie ľudí sa v určitých ohľadoch líšia. Toto je potrebné ako turista ctiť a prispôsobiť oblečenie aj správanie.
Bezpečnostná situácia je v hlavných turistických oblastiach dobrá a nie je sa čoho obávať, avšak je potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť a sledovať aktuálne dianie, ak sa do Maroka chystáte.
Najlepším variantom vycestovania je pobyt organizovaný cestovnou kanceláriou, ktorá sa postará o všetky formality a zariadi aj schopných sprievodcov.
Ako v každej väčšej turistickej lokalite treba si tu tiež dávať pozor na kriminalitu v podobe vreckových krádeží, krádeží batohov a kabeliek, vykrádania automobilov a podobne.
Je potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť pri samostatnom výbere sprievodcu, pretože niektorí si účtujú vysoké poplatky a v skutočnosti nie sú skutočnými sprievodcami s preukazmi a kvalifikáciou.
Z bezpečnostných dôvodov sa neodporúča turistom v Maroku stopovať cudzie automobily.
Pre turistov je takmer neprístupná iba oblasť Západnej Sahary, ktorá sa vyznačuje politickou nestabilitou a neodporúča sa jej návšteva.
Držanie a preprava akýchkoľvek drog sa v Maroku trestá väzením pokutou a inými spôsobmi.
Zjednávanie v Maroku je bežné, a preto sa netreba báť. Niekedy môžete vyjednať až 1/3 ceny.

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.