Namíbia

Namíbia

Dovolenka v Namíbii – relax v prírode aj adrenalínové zážitky

Veľmi silným zážitkom je pozorovanie voľne žijúcich zvierat, ktorých počet je skutočne značný. Pri cestovaní tu stretnete početné stáda oryxov a antilop, výnimkou nie sú ani zebryžirafy a pštrosy. Pokiaľ sa vydáte do severnej Namíbie, môžete uvidieť aj slonynosorožcekrokodíly a hrochy, na pobreží Atlantiku zase žijú početné populácie delfínov, uškatcovpelikánov a plameniakov. Žije tu veľa druhov vtákov, zo šeliem sa tu vyskytujú hyenygepardi a samozrejme aj králi zvierat, levy. Fauna a flóra sú pravým pokladom tejto krajiny.

Namíbia je druhou najriedkejšie osídlenou krajinou sveta, no napriek tomu tu v harmónii žije hneď niekoľko kultúr: pôvodní obyvatelia, krováci, tu žijú vedľa niekoľkých černošských kmeňov a vedľa potomkov bielych obyvateľov, Afrikáncov. Či už na vás prehovorí ktorýkoľvek obyvateľ akýmkoľvek z mnohých jazykov, ktoré sa tu používajú, vždy si môžete byť istí jedným: Namíbijci sú veľmi pohostinní a turistov si vážia.

Okrem prírody sa môžete nechať rozmaznávať v tunajších hoteloch. Pripraví pre vás masáž, večeru v púšti pri úchvatnom západe slnka či degustáciu miestnych druhov zveriny. Pokiaľ máte radi aktívnejšiu dovolenku, môžete skúsiť snowboarding na piesočných dunách, jazdu na štvorkolkách alebo výlet offroadom do púšte. Paleta vyžitia je v Namíbii skutočne veľká. Dojmy, ktoré si priveziete z Namíbie, vo vás navždy zostanú. Pocity pokoja a absolútnej spätosti s prírodou, ktoré by ste v Európe len ťažko zažili. Užitočné informácie k zájazdu do Namíbie

Nižšie nájdete niektoré základné turistické informácie, ktoré vám uľahčia cestovanie.

Namíbia je relatívne rozvinutý štát v južnej Afrike, lemovaný Atlantikým oceánom zo západu a púšťou Kalahari z východu. Hlavným mestom je Windhoek. Úradným jazykom je angličtina, okrem nej sa tu hovorí ešte afrikánsky, nemecky a celou radou kmeňových jazykov.

Peniaze

Platí sa namíbijským dolárom (1 N$/NAD = cca 2,5 Kč, delí sa na 100 centov.) Okrem tejto meny sa prijímajú aj juhoafrické randy (ZAR), kurz medzi nimi je daný ako 1:1 a je nemenný. Peniaze je možné zameniť z eur či amerických dolárov buď na letisku vo Windhoeku, alebo na pobočke jednej zo štyroch namíbijských bánk (First National Bank, Bank of Windhoek, Nedbank, Standard Bank). Vo všedné dni mávajú otvorené od 8:00 do 15:30, v sobotu od 8:00 do 11:00. Pozor, pri zmene je potrebné predložiť pas s vízami. Môže sa meniť len raz za deň a platí sa provízia vo výške cca 5 %.

Hoci banky nájdete len vo väčších mestách, bankomaty sú rozmiestnené po celej Namíbii. Vo väčšine hotelov je možné platiť kreditnou kartou. Na čerpacích staniciach sa vyžaduje hotovosť.

Zdravie a bezpečnosť

Turista prichádzajúci do Namíbie sa určite nemusí báť. Krajina má relatívne nízku kriminalitu. Je samozrejme vhodné dávať pozor na svoje osobné veci a tak ako všade na svete, je treba hlavne vo väčších mestách dávať pozor na vreckárov. Na cestách sú na niektorých miestach policajné stanoviská, kde sa prevádzkujú preventívne kontroly proti pašerákom drog (napríklad na cestách na vjazdoch do Windhoeku). Tieto stanoviská sú bežné, slúžia ako prevencie. Rozhodne nie je treba sa znepokojovať.

Pokiaľ sa pri cestovaní autom od vozidla vzdialite, určite v ňom nenechávajte cennosti. Pozor je treba dávať na niektorých miestach pri hraniciach s Angolou, hlavne v okolí vodopádov Ruacana. Sem sa odporúča vstup len so sprievdocom. V okolí mesta Lüderitz platí na určité územia zákaz vstupu kvôli ťažbe diamantov.

Odporúčame očkovanie proti žltej zimnici, hepatitíde A a B a tetanu. Pokiaľ cestujete do severných regiónov Namíbie, predovšetkým do oblasti Caprivi, sú nevyhnutné antimalariká a repelenty ako opatrenie proti malárii; v južnej Namíbii malária nehrozí. V Namíbii je veľmi vysoký výskyt HIV. Pred cestou sa žiada vybavenie poistenia liečebných výloh.

Víza

Pre vstup do Namíbie je potrebné mať turistické vízum. Pokiaľ sem prichádzate na lov a privážate si vlastnú zbraň, tak je ešte nutné vyplniť špeciálne prehlásenie. Pre českých a slovenských občanov víza vydáva Ambasáda Namíbijskej republiky vo Viedni, vybavenie trvá minimálne päť dní. Naša cestovná kancelária Vám víza vybaví. Pri prílete prejdete pasovou kontrolou a dostanete do pasu razítko na dobu pobytu.

Časový posun

V septembri a októbri platí rovnaký čas ako v Slovenskej republike. Od apríla do augusta je v Namíbii o hodinu menej, od novembra do marca o hodinu viac.

Elektronika a internet

V Namíbii sa používajú iné typy zásuviek (typ D – tri kolíky usporiadané do trojuholníku), je vhodné obstarať si adaptér. Niektoré hotely (ale nie všetky) sú vybavené aj zásuvkami, ktoré sa používajú v SR. Pokrytie signálom pre mobilné telefóny je na hlavných turistických miestach a na hlavných cestných ťahoch výborné. Na štrkových cestách a odľahlejších miestach je slabší či úplne chýba.
S internetom môže byť v Namíbii problém. Pripojenie ponúkajú len niektoré hotely, avšak často býva veľmi pomalé a padá. Výhodnejšie je používať internet v mobile, ten väčšinou funguje spoľahlivejšie.

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.