Bali

Aktivity na Bali

 

Zaujímavosti na Bali - aké miesta by ste mali určite navštíviť

Cestovná kancelária Deluxea je špecialistom na cestovanie na indonézske Bali. Naši zamestnanci Bali osobne navštívili, zoznámili sa s prostredím, prešli zaujímavé časti ostrova a radi Vám poradia a odovzdajú svoje osobné skúsenosti. Ostrov Bali je len jedným z 17 tisíc indonézskych ostrovov, a preto je možné dohodnúť sa priamo v cestovnej kancelárii aj na výletoch mimo Bali. Územie Indonézie je pretkané hustou dopravnou sieťou miestnych leteckých spoločností, ktoré Vás v priebehu hodinového letu dopravia do niektorej zo zaujímavých destinácií. Aj ciest na Bali je viac, v závislosti od vybranej leteckej spoločnosti, takže výlety do okolia je možné absolvovať cestou na Bali alebo z Bali.

bali-novy-web-014.jpg 
 

 

Lombok

Ostrov vzdialený len 30 minút letu východne od Bali. Rozlohou o niečo menší ako jeho západný sused, avšak rozhodne stojí za návštevu. Letisko nachádzajúce sa v hlavnom meste Mataramu prijíma len vnútroštátne lety, a tak drží ostrov v relatívnej izolácii od masového turistického ruchu. Sieť pozemných komunikácií je na európske pomery len základná, časť miestnych obyvateľov využíva pre dopravu na kratšie vzdialenosti vozy ťahané koňmi. Lombok je oázou kľudu a človek rýchlo nadobudne pocit, že sa tu zastavil čas. V severozápadnej časti Lomboku sa nachádza malé súostrovie ostrovčekov Gili. Sú povestné nedotknutosťou prírodných krás, azúrovou vodou, nádhernými bielymi plážami a skvelými možnosťami na potápanie a šnorchlovanie. Na ostrovoch nenájdete políciu ani motorizovanú dopravu. Jednotlivé ostrovy sú tak malé, že sa dajú ľahko obísť aj pešo. Skúsiť môžete aj prenájom typického povozu cidomo ťahaného koňmi

Gili ostrov

V severozápadnej časti Lomboku sa nachádza malé súostrovie ostrovov Gili (Gili Trawangan, Gili
Meno a Gili Air). Sú povestné nedotknutosťou prírodných krás, azúrovou vodou, nádhernými bielymi
plážami a skvelými možnosťami potápania a šnorchlovania. Na ostrovoch nenájdete políciu ani
motorizovanú dopravu. Jednotlivé ostrovy sú také malé, že sa dajú ľahko obísť aj pešo. Skúsiť môžete
aj prenájom typického povozu cidomo ťaženého koňom alebo si požičajte bicykel a obíďte ostrov
celý dokola na bicykli.

 

 bali-novy-web-030.jpg
 

 

Yogjakarta

Mesto sa nachádza v západnej časti ostrova Jáva, hodinu letu od Bali a je ideálnou základňou pre videnie dvoch unikátnych pamiatok registrovaných na zozname svetového dedičstva UNESCO. Len hodinu jazdy autom smerom na západ leží Borobudur – najposvätnejšie miesto buddhistických veriacich a zároveň najväčšia buddhistická svätyňa na svete. Borobudur bol postavený na prelome 8. a 9. storočia, ale následne upadol do zabudnutia. Západný svet sa o jeho existencii dozvedel až v 19. storočí. Borobudur bol konštruovaný ako podobenstvo cesty k osvieteniu, jeho jednotlivé terasy sú prepojené strmými schodíkmi a lemované kamennými reliéfmi s výjavmi zo života princa Siddhárty. Putovanie jednotlivými úrovňami Vám môže zabrať aj niekoľko hodín, ak sa rozhodnete preskúmať Buddhov život podrobne. Druhou vzácnou pamiatkou približne 20 kilometrov východne od Yogjakarty je hinduistický chrámový komplex Prambanan z 9. storočia. Jedná sa o jednu z najväčších a najstarších hindustických pamiatok a svojim významom býva porovnávaný s chrámovým komplexom Angkor Watt v Kambodži. Okrem výletov do okolia zaujme Yogjakarta aj atrakciami vo svojom centre: bývalý sultánov palác Kraton s dômyselným vodným hradom a predstavenie tradičného bábkového divadla.

 

Singapore

Mestský štát Singapur sa nachádza vo východnom cípe kontinentálnej časti Malajzie. Jeho rozloha je 707 km² a žije tu 5,6 miliónov obyvateľov. Singapur je úchvatná metropola budúcnosti žiariaca čistotou a poriadkom, na ktorú sú jej obyvatelia veľmi pyšní. Nezáleží na tom, či sa spýtate taxikára, servírky alebo náhodného okoloidúceho, všetci Vám ochotne poradia. Angličtina je oficiálnym štátnym jazykom a teda úplnou samozrejmosťou. V centre mesta nájdete udržované pamiatky z koloniálnych dôb 19. storočia, povestný hotel Raffles i Merlion Park so symbolom mesta – levom chŕliacim vodu. Singapur je ideálne miesto pre nákupy, od drobných suvenírov za pár dolárov až po exkluzívne značkové oblečenie tu zaobstaráte úplne všetko. Ak hľadáte novinky z oblasti elektroniky, nakúpite ich práve v Singapure, a to častokrát aj s niekoľkomesačným predstihom a za rozumnú cenu. Toto mesto jednoducho musíte vidieť.

 bali-novy-web-032.jpg
 

 

Gurmánske zážitky na Bali

Indonézia je známa svojou kuchyňou, ktorá odráža vplyv tradičných miestnych kultúr: moslimskej a hinduistickej. Základom miestnych jedál je ryža, ktorú miestni konzumujú ako súčasť všetkých jedál dňa, vrátane raňajok. Národnou špecialitou je jedlo príbuzné španielskej paele: tzv nasi goreng, ryža opekaná so zeleninou, mäsom, vajcom a rôznymi druhmi korenia. Obľúbenou prílohou k ryži sú rôzne druhy tzv curries, mäsa alebo zeleniny v aromatickej omáčke. Ďalšou miestnou špecialitou je pečené prasiatko (babi guling). Indonézska kuchyňa tradične využíva korenie a pálivé prísady (cesnak, chilli, zázvor), preto ak nie ste milovníkom pikantných jedál, určite obsluhu na tento fakt upozornite. 
Samostatnou kapitolou jedálnička sú ryby a morské plody, ktoré sú na Bali vždy čerstvé a delikátne. Cenová dostupnosť je veľmi dobrá: 1kg homár príde na cca. 500.000 Rp, krab cca. 150.000 Rp, steak z tuniaka cca. 60.000 Rp. Hotelové komplexy mávajú špecializovanú reštauráciu, v ktorej podávajú len pokrmy z rýb a morských živočíchov. 
Ceny nápojov v obchodoch sú veľmi podobné tým českým: 1.5l fľašu neperlivej vody možno zaobstarať od 1, - USD, drahšie je pivo a alkoholické nápoje všeobecne. Ceny v reštauráciách sú tiež porovnateľné s českými, výnimkou sú čerstvé ovocné džúsy (výrazne lacnejšie).

Ak sa plánujete stravovať výlučne vo svojom hoteli, počítajte s cenami približne ako v SR. Jedlo v reštaurácii v meste je lacnejšie o 20 – 50 %. Nie je potrebné sa báť nákupu miestnych špecialít ani v stánkoch s občerstvením priamo na ulici, avšak tu budete potrebovať aspoň základné slovíčka v miestnom jazyku. Ceny uvedené v reštauračnom jedálnom lístku sú vždy bez DPH a servisného príplatku, ktorý činí okolo 15 – 20 % (presná výška je uvedená v jedálnom lístku).

Ceny nápojov v obchodoch sú veľmi podobné tým slovenským: 1.5l fľašu neperlivej vody možno zaobstarať od 3.000 Rp, 0.5l chladeného zeleného čaju príde na 10.000 Rp, drahšie je pivo a alkoholické nápoje všeobecne. Ceny v reštauráciách sú tiež porovnateľné so slovenskými, výnimkou sú čerstvé ovocné džúsy (výrazne lacnejšie) a alkohol (výrazne drahší). Ceny v hoteli sú navýšené úmerne jeho kategórii. Väčšina hotelov ponúka koktejlové happy hours s donáškou k bazénu alebo na izbu.

 

 

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.