Bali

Exkurzie na Bali

 

 bali-novy-web-019.jpg

Naša cestovná kancelária spolupracuje na ostrove Bali s miestnym touroperátorom. Pri odbavení pred odletom od nás obdržíte zoznam ponúkaných výletov. Priamo od nás dostanete podrobnú mapu s popiskami. Po prílete na Bali dostanete ponuku od nášho partnera v angličtine, nemčine a francúžštine, kde sú aj malé fotky toho, čo každá exkurzia zahŕňa. Všetky výlety si môžete zakúpiť pred odletom v našej cestovnej kancelárii alebo až na mieste kontaktovať nášho kolegu. Platiť môžete kartou alebo v hotovosti.

 

Výlety na Bali - čo podniknúť

 

Pestrá oblasť Ubud a jej okolie

Tvrdenie, že „Ubud je skutočné Bali“ má naozaj niečo do seba. Bude na Vás čakať návšteva tradičnej a živej dediny, v ktorej nájdete mnoho malebných reštaurácií a obchodov. Za povšimnutie stojí aj tunajšia kultúra a životný štýl obyvateľov, čo spozorujete v podobe ručnej a rezbárskej výroby a tunajšej poľnohospodárskej činnosti.

Vydáte sa preskúmať taktiež okolie tejto dediny, aby ste neprepásli žiadnu z tunajších pozoruhodných zaujímavostí. Medzi ne patrí hinduistické pútne miesto, kúpele a pamiatka UNESCO Goa Gajah (slonia jaskyňa) z 9. storočia, ďalej posvätný Monkey Forest so šedými makakmi a úžasná scenéria tunajších terasovitých ryžových polí Ceking. Zaujať Vás môže aj návšteva reliéfov Yeh Pulu vytesaných do skaly, komplex 22 chrámov Besakih z 8. storočia, Tirta Empul – miesto s najsvätejším prameňom, chrámom a kúpeľami či kráľovské hrobky v skale v Gunung Kawi.

bali-novy-web-052.jpg 
 

 

Výšľap na Gunung Agung

Pre prírodných nadšencov a milovníkov turistiky je tu možnosť výšľapu na najvyššiu horu Bali Gunung Agung (3.142 m n.m.), ktorá je navyše ešte stále činným vulkánom. Tento výlet je určený pre zdatných turistov, nakoľko trvá približne sedem hodín a vyráža sa už v skorých ranných hodinách (o druhej ráno), aby ste si mohli vychutnať jedinečný pohľad na východ slnka z vrcholku hory.

Pre menej zdatných turistov je odporúčaný cca trojhodinový výšľap na kráter Gunung Batur (1.716 m n.m.).

 

Dobrodružná cesta na sever

Pri ceste z Ubudu sa môžete vydať do severnej časti ostrova, kde na Vás čaká plno atraktívnych miest. Už po ceste zažijete skutočné dobrodružstvo pri dvojhodinovom raftingu na rieke Yeh Ayung, kde budete prechádzať okolo kolónie kaloňov a sprievodca Vám mnohokrát zastaví, aby ste si spravili fotografie. Dokonca sa vykúpete aj pod veľkolepým vodopádom. Nasledovať bude návšteva kráľovskej botanickej záhrady Kabun Raya s viac ako 450 druhmi orchideí a 650 druhmi stromov. Naskytne sa Vám taktiež možnosť navštíviť jedinečný chrám Ulun Danu na brehu jazera Danau Bratan. Potom ešte budete prechádzať okolo dvoch menších (ale nádherných) jazier Danau Buyan a Danau Tamblingan, aby ste si spravili malú prechádzku k vodopádu Munduk, ktorý padá z výšky 80 metrov.

 bali-novy-web-048.jpg
 

 

Nielen morský život v oblasti Pemuteran

Pre milovníkov morského a podmorského života je táto oblasť ako stvorená. Mnoho rokov tu prebieha záchrana koralov a vy budete môcť už z brehu obdivovať tunajšie krásy. Pri šnorchlovaní budete pozorovať veľké množstvo druhov rýb a koralov na umelých koralových stenách. Navštívite aj Jelení ostrov, ktorý je vzdialený len 20 minút jazdy autom a 20 minút loďou. Tu objavíte prekrásny koralový útes. Oblasť patrí do NP Bali Barat a preto je vstup možný len so sprievodcom a v organizovaných skupinách. Práve tento ostrov je vyhľadávaným miestom pre potápačov. V západnej časti Bali navštívite taktiež oblasť Tegal Bunder s umelým odchovom balijských škorcov.

V NP Bali Barat je možné dohodnúť trek podľa obtiažnosti (od 2 do 7 hodín) a skúsený sprievodca Vám potom ukáže tukany, šedé opice a zoznámi Vás s tunajším prostredím.

 bali-novy-web-043.jpg
 

 

Tabanan so svojim prírodným dobrodružstvom

Oblasť Tabanan patrí medzi najlepšie východiskové miesta pre spoznanie západnej časti Bali. Navštívite Motýlí park, kde sa budete priamo medzi motýľmi prechádzať, sledovať liaheň a ich kuklenie v prirodzenom prostredí. Potom budete pokračovať cez ryžové pole s krásnou vyhliadkou k smerovému chrámu Luhur Batukau na úpätí hory Gunung Batukau (2.276 m.n.m.) s tropickou prírodou. Práve na túto horu je pre turistických nadšencov možnosť výstupu, ktorý trvá sedem hodín (vyráža sa o druhej hodine ráno). Pre menej fyzicky zdatných je k dispozícii dvoj až trojhodinová prechádzka v okolí (vyráža sa z malého penziónu Sarinbuana Eco Lodge). Následne sa priesuniete na pobrežie, kde sa na malom ostrovčeku nachádza hinduistický chrám Tanah Lot, ten je prístupný len pri odlive.

 

Úžasný ostrovný výlet na Nusa Lembonga

Po hodinovej plavbe katamaránom z prístavu Benoa Harbour sa dostanete k ostrovu Nusa Lembonga pri juhovýchodnom pobreží Bali. Uvidíte tunajší jedinečný životný štýl v podobe miestnych obyvateľov, ktorí každý deň pestujú a sušia chaluhy. V okolí navštívite aj niekoľko obľúbených pláží a miest k šnorchlovaniu a zazriete aj raje. Pokiaľ budete mať záujem, môžete si požičať vodný skúter a celý ostrov si na ňom obísť. (Pozn.: Teplota vody tu môže byť oproti Pemuteranu až o 5°C nižšia.)

 
 

 

Nusa Dua so svojim dynamickým životom

V tejto oblasti sa nachádzajú prevažne veľké hotelové komplexy, ktoré ale ponúkajú širokú infraštruktúru pre turistov. Tu si každý večer vychutnáte večeru v inej elegantnej reštaurácii. Spoločne s obchodmi sú tu totiž práve reštaurácie hojne zastúpené. Vyberte si napríklad sami morský úlovok, ktorý Vám kuchár pripraví podľa vašich predstáv za presklenou stenou.

 

 bali-novy-web-034.jpg

Výlet Kintamani

Najskôr sa pozrieme na slávny tanec Barong & Kris v Batubulanu. Výlet pokračuje prehliadkou umeleckého centra na Bali, kde môžeme obdivovať výrobky zo zlata, striebra, moderné aj tradičné maľby. Jednou z najlepších častí výletu bude nádherný pohľad na jazero a sopku Batur v Kintamani. Pri ceste späť do hotela sa zastavíme v chráme s posvätným prameňom v Tampaksiringu. Dĺžka výletu činí osem hodín.

 

 

Výlet Kintamani – Bangli

Najskôr sa pozrieme na slávny tanec Barong & Kris v Batubulanu. Pokračovať budeme prehliadkou umeleckej oblasti, kde sú výrobky zo zlata, striebra, moderné aj tradičné maľby v centre Ubud/Peliatan. Jednou z najlepších častí výletu bude nádherný pohľad na jazero a sopku Batur v Kintamani. Pri ceste späť do hotela sa zastavíme v chráme s posvätným prameňom v Tampaksiringu. Výlet bude pokračovať do Bangli, kde navštívime tradičnú dedinu Penglipuran a chrám z 9. storočia a môžete vidieť krásne ryžové políčka. Dĺžka výletu je deväť hodín.

 

Výlet Karangasem

Výlet vás zavedie do východnej časti Bali, kde sa zastavíme v chráme Goa Lawah (netopieria jaskyňa) v Kusume, potom navštívime dedinu Aga s pôvodnými obyvateľmi, ktorá je slávna pre svoje látkové výrobky a umeleckú výrobu. Cesta pokračuje do príjemnej oázy s vodnými záhradami (Tirta Gangga), kde sú prírodné „bazény“ z prameňov. Navštívime Palác Puri Agung Karangasem, ktorý pripomína dobu, kedy Karangasem bolo kráľovstvom. Výlet je na osem hodín.

 

Výlet do Bedugulu

Najskôr navštívime slávny vodný chrám Tanah Lot vystavaný Dang Hyang Nirarthou a potom budeme pokračovať návštevou posvätného Alas Kedatonu, kde žijú opice. Nasledovať bude cesta do Bedugulu k jazeru Beratan, kde je slávny chrám Ulun Danu a ovocný trh v Candikuningu. Posledná zastávka bude v Mengwi, ktoré bolo jedným z hlavných ostrovných kráľovstiev. Uvidíme najväčší chrám so záhradami na ostrove Taman Avun, vystavanom okolo roku 1740, ktorý symbolizuje kozmickú jednotu mora a hôr. Tento výlet je na osem hodín.

 
 

 

Výlet Bedugul – Singaraja

Cesta povedie okolo hôr a jazera v Bedugulu. Zastavíme sa na trhu s korením a ovocím v Candikuningu, pri nádhernom vodopáde v Gitgitu, v chráme Beji na pláži s čiernym pieskom v Lovine a buddhistickom chráme Arama Wihara v Banjaru. Pri ceste naspäť do hotela pôjdeme cez Pupuan – Antosari alebo Munduk, kde sa budeme kochať panoramatickými výhľadmi na jazerá Tamblingan a Buyan. Výlet na deväť hodín.

 bali-novy-web-038.jpg
 

 

Ubud a umenie

Ubud je známym centrom všetkých umelcov na Bali. Pri tomto výlete sa pozriete na sochárske výtvory v Batubulane, pokračovať budete do Celuku za krásnymi výrobkami zo striebra. Dedina Mas/ Kemenuh je oceňovaná pre svoje rezbárske výrobky. V Peliatane budete môcť obdivovať balijské maliarske umenie. Výlet na päť hodín.

 

Výlet Tanah Lot

Navštívite prekrásny chrám kráľovskej rodiny, ktorý je najväčším na ostrove a bol vystavaný okolo roku 1740 v malom meste Mengwi. Zastavíte sa v pralese s opicami v Alas Kedaton a posledná zastávka bude pri najslávnejšom chráme na Bali – Tanah Lot, ktorý byl vystavaný v 16. storočí na skale pri mori. Výlet zaberie päť hodín.

 bali-novy-web-045.jpg
 

 

Prehliadka Denpasaru

Denpasar je hlavným mestom Bali a za návštevu určite stojí oblasť Kumbasari a Badung s tradičným trhom s domácim tovarom, oblečením, korením, ovocím, atď. Potom nasleduje návšteva Musea Bali založenom v roku 1932, kde uvidíte miniatúry zo života na ostrove. V Bali Art Center si pozriete umenie a architektúru typickú pre miestne podmienky. Výlet je na päť hodín.

 

Ohnivý tanec alebo tanec Kecak

Za jeden večer máte možnosť si vybrať jeden z dvoch unikátnych tancov pri živej hudbe. Nebude použitý žiadny iný nástroj a scény Vás zavedú do eposu Ramajána. Predstavenie trvá tri hodiny.

Petulu – tanec Legong

Nahliadnete aj do severnej časti Ubudu, do dediny Petulu, kde budete prekvapení stovkami bielych volaviek, ktoré sa vracejú na noc domov. Biele volavky sa v dedine objavujú od roku 1965 a je zakázané ich akokoľvek rušiť, chytať či strieľať. Výlet pokračuje do Ubudu, kde uvidíte tradičný tanec nazývaný Legong. Výlet na päť hodín.

bali-novy-web-041.jpg 
 

 

Vtáčí a plazí park

Taman Burung (vtáčí park) je umiestnený v Batubulane a je domovom pre viac ako tisíc vtákov z celej Indonézie a zvyšku sveta. Je umiestnený v nádherných záhradách s tropickými rastlinami a vodnými potôčikmi a rybníčkami. Budete si môcť prehliadnuť rôzne druhy vtáctva v prvej časti parku. V druhej časti parku je veľké množstvo plazov, vrátane komodských drakov, hadov, korytnačiek, jašteríc a leguánov. Výlet zaberie štyri hodiny.

 bali-novy-web-042.jpg
 

 

Orchideová záhrada a Zoo

Orchideová záhrada bola vytvorená k príjemnej prechádzke medzi rôznymi druhmi prekrásnych a vzácnych orchideí. Zoo je pre viac ako 350 druhov zvierat, vrátane primátov, jeleňov, klokanov, antilop, medveďov a tigrov. Pri prechádzke v Zoo môžete tiež vidieť mnoho papagájov, holubov, pávov, apod.

 

Jednotlivé výlety je možné pripraviť predom a Vy si len môžete užívať servis miestnej partnerskej kancelárie. Pri každom výlete Vám bude k dispozícii skúsený sprievodca, ktorý ochotne zodpovie na všetky Vaše otázky. Pre všetky výlety je odporúčané skoré vstávanie, hlavne pri výšľapoch na sopky, kde určite oceníte nádherné výhľady. Okolo 11 hodín sa môže začať zaťahovať a mraky by Vám mohli pokaziť zážitok.

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.