zajtra 09.10. od 08:00 do 15:00
Bali
Bali
zajtra 09.10. od 08:00 do 15:00
Dovolenka vašich snov na ostrove Bali
Ak ste zvyknutí tráviť svoju dovolenku v tieni paliem na pláži, je pre Vás Bali to pravé miesto. Ak holdujete slnku a radi sa schladíte v priezračných azurových vodách najvýchodnejšej časti Indického oceánu, budete Bali milovať. Ak sa Vám pozdáva úslužnosť hotelového personálu, príďte si vychutnať exotické miešané nápoje priamo k hotelovému bazénu alebo si doprajte tie najvyberanejšie špeciality šéfkuchára servírované v súkromí Vašej vily. Ak prahnete po výletoch do prírody, pozorovaní východu slnka na vrchole aktívnej sopky a ryžových terasách ako vystrihnutých z prírodopisných dokumentov, musíte Bali navštíviť. Ak túžite okúsiť, ako surférom chutí radosť z dobrej vlny, aké pestré farby vidia pod hladinou potápači a ako Vás nabudí adrenalín pri parasailingu, príďte na Bali. A ak si neviete zatiaľ predstaviť, ako sa dá tancovať každým prstom a očami, po videní balijskej tanečnice to budete vedieť úplne presne.
Bali – nazývané tiež „Ostrov bohov" – je súčasťou päť tisíc kilometrov dlhého reťazca indonézskeho súostrovia tvoreného viac ako sedemdesiatimi tisícami ostrovov. Bali leží 8° južne od rovníka v súostroví Malé Sundy medzi ostrovmi Jáva a Lombok. Bali spadá do Indonézie, je jedným z Indonézskych ostrovov. Susedí s ostrovmi Jáva (vzdialený len 3,2 km od Bali) a Lombok. Hlavným mestom ostrova je Denpasar, ktorý leží na juhu ostrova. Hlavným mestom Indonézie, do ktorej Bali patrí, je Jakarta. Ostrov sa skladá zo siedmich provincií: Badung, Bangli, Buleleng, Denpasar (mesto), Gianyar, Jembrana, Karangasem, Klungkung, Tabanan a mesta Kota.
Ostrov Bali má na šírku asi 153 km a na dĺžku cca 112 km, rozlohu 5632 km². Najvyššou horou krajiny je v súčasnosti aktívna sopka Mount Agung s nadmorskou výškou 3142 metrov nad morom, ku ktorej tiež usporiadávame veľmi zaujímavé výlety. Posledná nebezpečná aktivita sopky bola v roku 1963. Okrem Mount Agung je na ostrove ešte sopka Mount Batur, ktorá je tiež stále aktívna a nemenej zaujímavá. Zo stredu na východ ostrova sa tiahne pohorie. Na juhu je krajina rovinatá s množstvom sezónnych riek. Celé pobrežie ostrova Bali omýva Indický oceán. Čo sa týka pláží, na juhu ostrova sú bielo-zlatavé, v ostatných častiach ostrova prevažne šedočierne vulkanické. Zaujímavosťou sú chrámy obklopené vodou a tiež morské rezervácie s bielym pieskom a množstvom koralových útesov, ktoré lákajú k potápaniu a šnorchlovaniu. Množstvo plážových možností nájdete okrem svojho hotela aj v našej ponuke výletov v sekcii Výlety na Bali. Ak chcete v raji stráviť viac ako 10 nocí, výborným riešením je rozdeliť pobyt na dve rôzne miesta – na Ubud, kde Vás ohromia ryžové polia a storočie histórie, a potom pláž Nusa Dua, kde si vychutnáte jedinečný čierny piesok sopečného pôvodu. Spoznáte tak celú krásu ostrova Bali. Transfery pre Vás samozrejme zariadime.
Zábava patrí k Bali rovnako neodmysliteľne ako oddych. Nezáleží, aký druh zábavy preferujete, na Bali nájdete všetko od vystúpení tradičných balijských tanečníc až po divoké technopárty. Ak plánujete pobyt vo väčšom hotelovom komplexe, bude vám stačiť zájsť do hotelovej reštaurácie, kde spravidla býva kultúrne predstavenie každý večer po ôsmej hodine. V ponuke nájdete tradičné tance, živú hudbu hrajúcu hity v štýle oldies aj estrádne predstavenia hotelového personálu. Hotelové predstavenia sú zadarmo, trvajú kľudne aj dve hodiny a veľakrát sú pripravené na veľmi profesionálnej úrovni. Ak zostávate však v hoteli dlšie ako týždeň, začne sa program opakovať. Ak sa zdržíte na predstavení v hoteli, rozhodne sa nebojte, že by Vám utiekol nočný život. Na rozdiel od Slovenska, skutočné dianie v balijských baroch a nočných kluboch začína až po polnoci. Ak vyhľadávate zábavu v diskokluboch, ktorými je Bali preslávené, nájdete ich najväčšiu koncentráciu na pomedzí Kuty a Legianu na uliciach Jalan Padma a Jalan Kuta. Bali môžeme odporučiť milovníkom potápania, surfovania, turistiky, histórie, adrenalínových športov, prírody a odpočinku.
Ľudia na Bali
Aj keď si väčšina Európanov Bali predstavuje ako malý ostrovček, presahuje momentálna populácia ostrova 4,3 milióny obyvateľov. Majoritou sú Indonézania, ale v mestách je možné naraziť tiež na čínskych a indických obchodníkov. Permanentne stúpa počet západných turistov trvale sa usadzujúcich na Bali. Dohľad nad demografiou je jednou z priorít indonézskej vlády organizujúcou kampaň pre plánované rodičovstvo so sloganom „Two is enough" (Dve deti stačia). Zdá sa, že akčný program vlády sa stretáva s úspechom, nakoľko mladé rodiny majú momentálne priemerne 2–3 potomkov, zatiaľ čo u predošlých generácií bolo bežných aj 9 detí. Prevažná časť obyvateľstva žije v južnej a juhovýchodnej časti ostrova, kde sa taktiež sústreďuje najväčšia časť turistického ruchu.
Balijci sú veľmi tolerantní ľudia, no v závislosti na kultúnych odlišnostiach sa našinec môže nevedomky dopustiť nepekného faux-pas alebo dokonca urážky. Nikdy sa nesnažte dotknúť niekoho na hlave. Balijci považujú hlavu za sídlo duše a hlava je im preto posvätná. Ak podávate veci, podávajte ich výhradne pravou rukou. Ľavá ruka sa v regióne používa k osobnej hygiéne a je považovaná za nečistú. Pred vstupom do mešity alebo niekoho domu si vyzujte topánky. Keď s niekym hovoríte, nedávajte si ruky v bok. Tradičný výraz tohto gesta je agresia a útok (všimnite si to napríklad pri scéne v tieňovom bábkovom divadle). Ak mávate na taxík, nezdvíhajte ruku, skôr len naznačte miesto pred Vami, kde má taxikár zastaviť. Ak začnete rozhovor s miestnymi, ktorí sa Vás budú pýtať na Vašu rodinu, aspoň zo slušnosti sa ich spýtajte tiež. Vo všeobecnosti platí, že miestni sa radi rozprávajú, ale len aby sa uistili, že sa cítite príjemne a nič Vám nechýba. Ak Vám budú ponúkať služby, o ktoré nemáte záujem, stačí slušne a podľa potreby rázne odmietnuť. Na rozdiel od Thajska nič nepokazíte, keď poviete, že si ponuku „do zajtra premyslíte".
Náboženstvo
Hoci je hlavným indonézskym náboženstvom islám, patrí na Bali až 90% populácie k špeciálnej vetve balijského hinduizmu. Počet moslimských veriacich sa pohybuje okolo 5 % a pozvoľna stúpa s prílivom pracovnej sily z ostrova Jáva a Lombok. Okolo 1 % obyvateľov vyznáva kresťanstvo alebo buddhismus.
Jazyky na Bali
Úradným jazykom je Indonézština (Bahasa Indonesia), ktorej základ tvorí doplnená a upravená Malajčina. Miestni na Bali medzi sebou hovoria endemickým balijským dialektom, ktorý je odlišný od oficiálnej bahasy. Rovnako aj na Lomboku miestni okrem oficiálneho jazyka používajú svoj dialekt. V turistických oblastiach sa však bez problémov dohovoríte anglicky. Môže sa Vám dokonca stať, že Vás osloví miestny s prianím nezáväzne konverzovať v angličtine. Častokrát sa jedná o študentov jazykových alebo hotelových škôl, ktorí majú povinné hodiny anglických konverzácií a radšej ako medzi sebou hovoria anglicky s turistami. Máte právo ich slušne odmietnuť, ale môžete sa tiež popýtať na miestne pomery, pamiatky, dobré reštaurácie či zaujímavé výlety. Mnoho študentov má dobrý prehľad a bez nároku na odmenu Vám bude dlho rozprávať o neďalekom chráme alebo systéme pomenovávania balijských detí. Veľká časť poskytovateľov služieb v oblasti cestovného ruchu hovorí tiež japonsky alebo pozná základy ďalších ázijských jazykov.
Obchody na Bali
Oficiálnou indonézskou menou je indonézska rupia (IDR, Rp). Cudzie meny, cestovné šeky, zmenky a ďalšie bankovné nástroje môžu byť dovážané na ostrov bez obmedzenia. Obmedzenie platí len na vývoz rupie. Peniaze je možné bez problémov zameniť už na letisku alebo vo väčších hoteloch. Banky a bankomaty sú k dispozícii takmer v každom meste. Akceptované sú kreditné karty American Express, Diners, MasterCard a Visa. Neoficiálne sa dá platiť aj americkými dolármi, avšak počítajte len s menšími transakciami bez potvrdenia (zaplatenie šnorchlovacej výbavy alebo výlet súkromným člnom na priľahlý ostrovček). Približný kurz 1USD = cca 9.000 Rp.
Indonézska ekonomika je trhovo orientovaná, avšak štát hrá významnu úlohu. K hlavným odvetviam hospodárstva patrí ropný, textilný, potravinársky a nábytkársky priemysel. Neustále narastá aj význam cestovného ruchu. Hoci si Indonézia v uplynulom roku počínala ekonomicky dobre, momentálne je ohrozovaná stúpajúcimi cenami ropy a elektrickej energie. Indonézia má značné zásoby mnohých ďalších nerastných surovín. Krajina je na predných miestach na svete v ťažbe medi, cínu, niklu a zlata, pre domácu spotrebu a export ťaží vlastnú ropu a zemný plyn.
V poslednom období expanduje sektor služieb, hlavne zvyšujúci sa rozvoj turizmu. Maloobchod a cestovný ruch dominujú odvetviu nefinančných služieb, s približne 15% podielom na tvorbe celkového HDP. Bali má klasický pracovný týždeň od pondelka do piatku. Otváracia doba úradov a bánk je 9:00–15:00. V piatok je pracovná doba skrátená do 13:00. Cez víkend je zatvorené. Nonstop otváraciu dobu majú spravidla minimarkety, čerpacie stanice a pouličné vývarovne. Pouličné zmeňárne sú častokrát v prevoze aj počas víkendov. Reštaurácie a hotelové bary mávajú otvorené do 23:00, bary a kluby v meste kľudne aj do rána.
Veľa turistov navštevuje Bali práve kvôli nakupovaniu. Ak hľadáte značkový tovar, nájdete ho v Kute, ručne vyrábané výrobky a umelecké galérie sa nachádzajú v Ubude a okoliu. V obchodoch platia fixné ceny, v obchodíkoch a na trhoviskách je možnosť vyjednávať. Pamätajte, že cenu, ktorú Vám na začiatku povie predavač je vyjednávaním možné znížiť kľudne aj na polovicu. Medzi obľúbené drobné suveníry z Bali patria hlavne maľované drevené masky a bábky z tradičných divadelných hier. Pri nákupe väčších umeleckých diel počítajte s obmedzením váhy batožiny pri spiatočnom lete.
Niekedy si reštaurácie automaticky započítajú 10% prepitné (service charge), údaj nájdete v menu. Ak nie je prepitné počítané automaticky, môžete nechať 5 až 10 %, ak ste spokojní. Proces je opačný ako na Slovensku. Uhradíte účet a obsluha Vám naspäť vydá presnú čiastku. Z vrátených peňazí necháte personálu obnos, ktorý Vám príde vhodný. Odnos batožiny z recepcie do izby, z letiska k autobusu, atď. nie je v cene ubytovania. Je slušnosť zaplatiť 1 až 2 doláre za batožinu za jednu službu alebo si kufor odneste sami.
Zdravotná starostlivosť na Bali
Pre cestu na Bali nie je potrebné špeciálne očkovanie ani profylaxi. Ťažkosti, s ktorými sa turisti štandardne stretávajú plynú zvyčajne z podcenenia miestnej klímy: prehriatie, dehydratácia, úpal alebo zranenia vzniknuté neopatrnosťou pri športe. Citlivejšie osoby by mali byť opatrné pri manipulácii s klimatizáciou, aj v Indonézii platí rovnaké pravidlo ako v SR: rozdiel medzi vonkajšou teplotou a teplotou v izbe/aute by nemal presiahnuť 6° Celzia.
Odporúča sa používanie repelentu, nakoľko kusnutia komárom v horúcej vlhkej klíme radi opúchajú a hoja sa dlhšie. Ak sa objavia ľahšie zdravotné ťažkosti, základnú pomoc je možné si vo väčšine hotelov vyžiadať priamo na recepcii. Z recepcie je tiež možné kontaktovať miestnu odbornú zdravotnú starostlivosť. Štátne nemocnice sa nachádzajú len v hlavnom meste Bali, v Denpasaru, no aj tak sa turistom odporúča kontaktovať súkromné kliniky pre lepší štandard starostlivosti. Úhrada za zdravotnú starostlivosť je nutná priamo v hotovosti, výdaje Vám po predložení dokumentov preplatí Vaša poisťovňa v SR v závislosti od Vašej dohodnutej poistky.