Polynézia

Aktivity v Polynézii

 

Najlepší spôsob k preskúmaniu ostrova sú prechádzky prírodou vedené sprievodcom. Môžete si však požičať aj bicykel, motorový čln, outrigger kanoe alebo prenajať súkromnú helikoptéru.

Cesty na sever ostrova vás zavedú až na kopec Farepiti Point, pri hlbokej zátoke Faanui. Prejdete okolo bývalej US námornej základne z roku 1942 a uvidíte prstenec ostrovčekov obklopujúci letisko Bora Bora, postavené americkými vojakmi. V najjužnejšej časti ostrova Matira Point sa nachádza krásna lagúna, ktorá je však taktiež hojne navštevovaná turistami. Ak navštívite majestátnu zátoku Povai, naskytne sa vám prekrásny výhľad na vrchol Otemanu. Od ostrovčekov Toopua motu zasa uvidíte tmavú siluetu legendárnych ozvenových skál Hiro´s bells. Táto časť západného pobrežia okolo Vaitape je najrušnejšou a najviac osídlenou oblasťou, s najviac hotelmi, športovými a relaxačnými aktivitami.

 polynesie-novy-web-028.jpg
 

 

 polynesie-novy-web-038.jpg

Potápanie

Najvhodnejšie obdobie na potápanie

Potápanie v Polynézii je možné praktikovať po celý rok. Voda má príjemnú teplotu, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 26 do 29°C a viditeľnosť je až do 40 metrov. Poznávanie miestneho podmorského sveta je obrovský zážitok pre každého potápača od januára do decembra.

 

 

Najvhodnejšie miesta na potápanie

Na Tahiti a okolitých ostrovoch je nespočetné množstvo úžasných miest na potápanie. Špičkové a kvalitne vybavené potápačské centrá môžete nájsť na viac ako 12 ostrovoch, takmer na všetkých súostroviach, dokonca aj na súostroví Tuamotu. Na všetkých ostrovoch sa dá objavovať krása v lagúnach (priezračná a teplá voda, húfy farebných rýb) alebo na morskom dne plnom rôznofarebných koralov a predátorov.

Čo môžete pod hladinou vidieť

Po celý rok môžete natrafiť na veľké množstvo zaujímavých živočíchov, napríklad korytnačky, žraloky, raje, barakudy, úhory, delfíny, tuniaky, kajmanky a nespočetné množstvo mušlí a lastúr. Veľkým lákadlom sú aj podmorské vraky, jaskyne alebo koralové steny. Niektoré živočíšne druhy je možné vidieť len v určitých oblastiach

Od novembra do apríla na súostroví Tuamotu sú k videniu žraloky kladivohlavé, od júna do novembra raje a od júla do októbra veľryby Megaptery.

V Polynézii sa vyskytuje viacero druhov žralokov, avšak žraloky v tejto oblasti nie sú agresívne ako v iných častiach sveta, takže potápači sa môžu v kľude potápať a pozorovať tieto nádherné a zaujímavé živočíchy. V rámci zachovania a ochrany podmorského života nie je vhodné dotýkať sa koralov, lastúr, premiestňovať ich či vynášať na pevninu.

Potápačské centrá ponúkajú širokú paletu ponorov, samozrejmosťou je zapožičanie potápačskej výstroje. Väčšina týchto centier je súčasťou hotelov a pre klientov organizujú väčšinou dva až štyri ponory denne. Inštruktori ovládajú francúzštinu a angličtinu, niektorí aj taliančinu, španielčinu alebo japončinu. Cena ponoru zahŕňa sprievodcu, transfer loďkou a zapožičanie potápačského vybavenia. Je možné si požičať aj počítač.

Povolená hmotnosť batožiny v rámci vnútroštátnych letov je 25 kg na osobu a platí pre cestujúcich s leteckou spoločnosťou Air Tahiti. Pri tejto špeciálnej ponuke musia klienti po prílete na letisko pri check-in predložiť medzinárodný potápačský preukaz a tiež letenku.

Väčšina ponorov na Tahiti a okolitých ostrovoch je klasifikovaná ako Open Water alebo Advance Open Water, to znamená, že ponory sa konajú v hĺbke 5–25 metrov. Pre skúsených potápačov je samozrejmosťou možnosť potápania vo väčších hĺbkach, prípadne v jaskynných, koralových tuneloch, apod.

Potápanie v Polynézii je veľmi bezpečné vďaka príjemným teplotám vody, vysokej viditeľnosti, slabému prúdu a veľmi kvalitným miestnym inštruktorom. Na hlavnom ostrove Tahiti sa nachádza priamo v nemocnici dekompresná komora. Klienti musia mať so sebou potápačský preukaz, prípadne kópiu o absolvovaní skúšok (CMAS Level 1 alebo PADI Open Water), v ostatných prípadoch je možné absolvovať kurz priamo na mieste počas dovolenky. Pre všetkých záujemcov o potápanie odporúčame poistenie vrátane poistky vzťahujúce sa na tento šport.

Deti od 8 rokov si môžu vyskúšať potápanie s inštruktorom. Väčšina potápačských centier má k dispozícii špeciálnu výstroj pre deti. Rodič sa nemusí zúčastniť výcviku ani samotných ponorov.

 polynesie-novy-web-018.jpgpolynesie-novy-web-032.jpg
 

 

Kŕmenie žralokov a rají

Hoci môže znieť nápad kŕmenia žralokov hrozivo, je to jeden z najobľúbenejších zážitkov v južnom Pacifiku. Počas návštevy mora na vás v plytkej vode čakajú ladné raje, ktoré budú neustále krúžiť okolo vašich nôh a skupinky prívetivých žralokov sa nechajú nakŕmiť priamo z rúk vášho sprievodcu.

 

polynesie-novy-web-004.jpg 

4x4 Safari

Aj keď je Bora Bora pomerne malý ostrov, nemôžeme to isté tvrdiť o dobrodružstvách, ktoré sa v ňom ukrývajú. 4×4 Safari je obľúbenou aktivitou návštevníkov hlavne kvôli výprave do vysokých hôr s impozantnými panoramatickými výhľadmi na lagúnu a jazdou v  džungli.

 

 

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.