Srí Lanka

Aktivity na Srí Lanke

 

Pokiaľ hľadáte inšpiráciu, čo by ste mohli vidieť a robiť počas svojej dovolenky na Srí Lanke, ste na správnom mieste. Poradíme Vám, čo by ste si rozhodne nemali nechať ujsť.

Srí Lanka je predovšetkým o histórii, buddhizme, safari, ale aj o kúpaní na krásnych plážach. Zaujíma Vás história? Staroveké mestá, počiatky buddhizmu alebo hádam 8. div sveta? V odstavci Kultúrny trojuholník nájdete inšpiráciu.

Značnú časť Srí Lanky zaujímajú národné parky a rezervácie. Na safari môžete uvidieť leoparda, opice, ale aj dikobraza a slony. Na ktoré parky určite nezabudnúť si môžete prejsť v sekcii Národné parky.

Šálku dobrého cejlonského čaju si najlepšie vychutnáte na čajových plantážach v okolí Nuwara Eliya

sri-lanka-081.jpg 
 

Kultúrny trojuholník

Jedná sa o staré hlavné mestá: Kandy, Anurádhapura a Polonnaruva ležiace v samom srdci Srí Lanky.

 

Kandy

Hlavné mesto regiónu Vysočina ponúka históriu, kultúru, prírodu aj mestský ruch. Bolo to hlavné mesto sinhálskeho kráľovstva, ktoré v roku 1815 podľahlo Britom. Mesto je obklopené sviežou zeleňou, centrum sa nachádza neďaleko jazera a láka k prechádzkam. Nájdete tu obchody ponúkajúce starožitnosti, drahé kamene a mnoho iného. Nezabudnite na prechádzku okolo jazera, návštevu Chrámu Buddhovho zubu, svätyne k uctievaniu hinduistických alebo miestnych božstiev tzv. dévalé (sú štyri – Nátha, Pattini, Višna, Kataragama), národné múzeum a pokiaľ radi pijete čaj, tak aj na nedávno otvorené múzeum čaju v Hanthane.

 

sri-lanka-088.jpg 
 

 

Anurádhapura

VIac ako 1000 rokov odtiaľto vládli sinhálski králi, vo vtedajšej dobe bola najdôležitejším a najrozsiahlejšim mestom na Srí Lanke. Dnes je stará časť mesta veľmi príjemným miestom so vzrastlými stromami. Prehliadku je najlepšie začať pri Srí Mahá Bódhi, posvätnom strome buddhistov, a budov okolo neho (Mosadzný palác, dagóba Ruvanveliséja boli súčasťou Veľkého chrámu). Srí Mahá Bódhi je posvätná smokvoň stará 2000 rokov, inšpirovala k vytvoreniu všetkých veľkých stavieb v Anurádhapure. Trosky, poskytujúce zbytky 1600 stĺpov Mosadzného paláca nájdete neďaleko posvätného stromu. Palác mal 9 poschodí a cely pre 1000 mníchov a návštevníkov. Severne od posvätného stromu za dagóbou Ruvanvelisejá sa nachádza Dagóba Thuparama, ktorá je najstaršou stúpou na svete. Zo severných zrúcanín stojí za návštevu socha Samandhi Buddhy (zo 4. storočia) a zvyšky Kráľovského palácu. Na juh od posvätného stromu sa nachádza skalný chrám Issarasamana známy svojou reliéfnou výzdobou.

 

Polonnaruva

Po tri storočia bola hlavným mestom dynastie Čólov a následne sinhálskej ríše. Je mladšia ako Anuradhapura a taktiež zachovalejšia. Starobylá čast začína na severnom okraji starej časti a tiahne sa smerom na sever. Nové mesto sa rozkladá na juhu. Najzaujímavejšie sú zrúcaniny okolo Kráľovského paláca, tzv. štvoruholník (zrúcaniny na vyvýšenom mieste obohnanom stenou, najväčšia koncentrácia budov pri starovekých mestách), dagóba rankota vihára a skupina sôch Gal vihára v severnej skupine. V okolí Polonnaruvy sa nachádza tiež rada národných parkov, na návštevu sa môžete vydať do Národného parku Minneriya alebo Kaudulla (len autom a so sprievodcom).

 

sri-lanka-089.jpg 
 

 

Národné parky a prírodné rezervácie

Územie chránené vládou na Srí Lanke zaberá viac ako 8 % celkovej rozlohy. Na Srí Lanke je viac ako 100 oblastí, ktoré chráni vláda. Medzi najatraktívnejšie patrí: Národný park Hortonské pláne, Národný park Minneriya, Národný park Yala, Lesná rezervácia Sinharádža.

Národný park Minneriya

Nachádza sa v oblasti kultúrneho trojuholníku medzi Habaranou a Polonarruvou. Návšteva je možná len so sprievodcom s licenciou a vozidlom. Vládne mu veľká nádrž Minneriya. Najlepšou dobou pre návštevu je obdobie sucha od júna do septembra. Môžete pozorovať voľne žijúce slony, vodné vtáctvo, makaka bandara, jeleňa sambara a mnoho iného.

Národný park Yala

Je najznámejším z národných parkov na ostrove. Nachádza sa na juhovýchodnom pobreží a delí sa do piatich blokov. Je kombináciou prísnej prírodnej rezervácie (bez možnosti vstupu) a národného parku. Budete tu mať jedinečnú možnosť pozorovať leopardy na území, ktoré patrí k územiam s najväčšou koncentráciou týchto zvierat na svete. Celkový počet je tu 35! Ďalšími obyvateľmi sú krokodíly, slony, jelene indické, byvoly, šakaly, opice, divoké kance. Najlepšou dobou pre návštevu je február – júl. 

Národný park Hortonskej pláne

Mierne zvlnená náhorná plošina vo výške 2000 metrov nad morom. Plošina náhle končí jedinečným zrázom, kedy terén klesá o viac ako 800 m, miesto sa nazýva Koniec sveta. Pre najlepší výhľad odporúčame vstať veľmi skoro, tak aby výhľad nebol zastrený mrakmi. Najjasnejšie býva od januára do marca.

Lesná rezervácia Sinharádža

Rezervácia je zapísaná do zoznamu UNESCO. Jedná sa o poslednú veľkú nenarušenú oblasť dažďového pralesa na Srí Lanke. Leží na juhovýchode na širokom horskom hrebeni. Žije tu rada endemických druhov stromov a popinavých rastlín. Najlepšou dobou k návšteve sú suchšie mesiace (od januára do apríla a v auguste a septembri).

Nuwara Eliya - s vôňou čaju

Malé mestečko Nuwara Eliya má typickú atmosféru koloniálneho horského strediska. Centrum mesta je moderné, avšak okraj mesta má ráz britskej dediny. Živé ploty, ružové záhradky a malé domčeky s typickou červenou strechou. Nájdete tu aj Hill Club postavený v štýle anglického vidieckeho sídla, plného rôznych loveckých trofejí a obrazov.

V mestečku nájdete 18 jamkové golfové ihrisko, ktoré je vo veľmi dobrom stave. Vlastný golfový klub má útulný drevený bar, vlastnú bedmintonovú a gulečníkovú sálu.

 sri-lanka-060.jpgsri-lanka-061.jpgsri-lanka-071.jpg
 

 

 

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.