Srí Lanka

Exkurzie na Srí Lanke

 

Ak hľadáte inšpiráciu, čo by ste mohli vidieť a robiť počas svojej dovolenky na Srí Lanke, ste na správnom mieste. Poradíme Vám, čo by ste si rozhodne nemali nechať ujsť.

Srí Lanka je predovšetkým o histórii, budhizme, safari, ale aj o kúpaní sa na krásnych plážach. Zaujíma Vás história? Staroveké mestá, počiatky budhizmu alebo snáď 8. div sveta? V odseku Kultúrne trojuholník nájdete inšpiráciu.

Značnú časť Srí Lanky zaujímajú národné parky a rezervácie. Na safari môžete uvidieť leoparda, opice, ale aj dikobraza a slony. Na ktoré parky určite nezabudnúť si môžete prejsť v sekcii Národné parky.

Šálku dobrého cejlonského čaju si najlepšie vychutnáte na čajových plantážach v okolí Nuwara Eliya. 

 

Kultúrny trojuholník
Jedná sa o stará hlavné mestá: Kandy, Anurádhapura a Polonnaruva ležiace v samom srdci Srí Lanky.

 

 

Kandy
Kandy je mesto ležiace v Centrálnej provincii v rovnomennom okrese. Jeho počiatky siahajú do 14. storočia. Celé mesto je pretkané sieťou budhistických chrámov a od roku 1988 je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Celé mesto je navyše obklopené krásnou zeleňou a lesnatými svahmi hôr. Blízko centra mesta sa rozprestiera kandyjské jazero.

Jedno z najznámejších a najposvätnejších miest pre budhistov z celého sveta je chrám Dalada Maligawa - podľa budhistickej tradície je tu uložený Buddhov zub, jedna z najcennejších budhistických relikvií. Buddhov zub bol do Srí Lanky prevezený už v 4. storočí.

 

Anurádhapura
Od roku 380 pred n. l. bola Anurádhapura najväčším a najdôležitejším kráľovským mestom Cejlónu a v roku 1982 bolo toto starobylé mesto zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Na veľkej ploche tu stojí množstvo budhistických kláštorov a pozostatkov starovekých budov, čo z Anuradhapura robí dôležitú archeologickú oblasť.

Väčšina historických pamiatok sa nachádza v Sacred City (Sväté mesto), ale aj napriek tomu sú pamiatky mnohokrát ďaleko od seba. Ak budete chcieť prejsť všetky, nachodíte veľa kilometrov. Nie je turistami navštevovaná toľko ako Kandy a Polonnaruwa.

 

 

Polonnaruwa

Bývalé kráľovské mesto, ktoré bolo založené neskôr ako ostatné, vznik sa odhaduje až na 11. storočie. V 12. storočí tu bolo postavených mnoho palácov, sôch Budhu a vznikli tiež rozsiahle záhrady. Po dobu 250 rokov, do roku 1215 bola Polonnaruwa hlavným mestom Cejlónu. Samotné mesto sa delí na novú časť a časť historickú.

Medzi najzaujímavejšie miesta patrí určite kráľovský palác s citadelou a poradnou sieňou a sú to pomerne veľké ruiny budovy paláca. Sacred Quadrangle (posvätný štvorcový priestor, v ktorom sa nachádzajú významné chrámy) je jednou z najvýznamnejších atrakcií historickej Polonnaruwy, kde uvidíte stavby a sochy, ktoré sú veľmi často zobrazované na propagačných materiáloch Srí Lanky.

Práve tu potom nájdete jeden z najkrajších objektov na ostrove - kruhový chrám Vagadage. Celkom iste medzi najzaujímavejšie miesta Polonnaruwy patrí aj 54 m vysoká dagoba Rankota Vihare, ktorá patrí medzi najväčšie na Srí Lanke a je skutočne impozantná. 

 

 

Kolombo
Kolombo (anglicky Colombo) je najväčšie mesto, kultúrne, priemyselné a komerčné centrum ostrovného štátu Srí Lanka. Leží na západnom pobreží ostrova. Kolombo je tiež administratívne centrum Západnej provincie a centrum okresu Kolombo. Počet obyvateľov dosahuje okolo 750 tisíc. Kolombo je rušné mesto, kde sa mieša moderná architektúra s koloniálnymi budovami z čias Britského impéria.

Vďaka jeho veľkému prístavu a výhodnej polohe bol známy už Grékom, Peržanom, Rimanom, Arabom a Číňanom pred viac ako 2 000 rokmi. Hlavným mestom ostrova sa stalo po pripojení k Britskému impériu v roku 1815 a štatút hlavného mesta mu bol ponechaný aj po získaní nezávislosti v roku 1948. Po odobratí štatútu hlavného mesta začalo byť mesto koncipované ako komerčné centrum Srí Lanky.

Názov Kolombo bol prvýkrát zavedený Portugalcami v roku 1505, bolo vybrané zo sinhálskeho názvu Kolon Thot - prístav na rieke Kelani. Ďalšou možnosťou je význam Kolesá-amba-Thot - prístav s listnatými mangovníkmi.

 

 

Galle
Galle (anglicky sa vyslovuje gól, miestne jeho názov vyslovujú normálne Galle) je mesto ležiace na juhozápadnom pobreží Srí Lanky, cirka 110 kilometrov od Colomba. Jedná sa o 4. najväčšie mesto ostrova (po Kolombe Kandy a mestu Jaffna, ktoré leží na severe Srí Lanky), ktoré v histórii ostrova hralo veľmi dôležitú úlohu.

Galle vraj využíval aj sám kráľ Šalamún, ktorý odtiaľto do svojho kráľovstva dovážal slonovinu, pávy a ďalšie v tej dobe veľmi cenné tovary. Príchod európskych kolonizátorov je datovaný do roku 1505, kedy sem bola búrkou zahnaná portugalská loď a keďže miestni obyvatelia nechceli Portugalcom umožniť vstup, tí si ho vynútili silou.

Dnes je Galle predovšetkým prekrásnou ukážkou holandskej koloniálnej architektúry a je oprávnene považované za najkrajšie mesto Srí Lanky. Za zmienku určite stojí miestny maják a hodinová veža, ktorú tu postavili Briti. Maják je veľmi fotogenický a nachádza sa priamo pri hradbách pevnosti, takže ho určite neminiete.

 

Hikkaduwa
Pôvodne rybárska dedinka a teraz malé mestečko ležiace na juhozápadnom pobreží Srí Lanky, v distrikte Galle. Hikkaduwa pretína rušná cesta Galle Road, ktorá spája Colombo s Galle. Hikkaduwa je známa svojím bohatým podmorským svetom s koralovými útesmi a plážami s možnosťou vodných športov.

Populárny je tu najmä surfing. Najlepšie podmienky pre surfovanie sú tu v období od novembra do marca. Najlepšie obdobie pre potápanie je potom od novembra až do apríla.

V Hikkaduwe môžete vidieť tiež budhistický chrám Gangarama Mahavhara, blízko sú aj chrámy Seenigama, Purana Totagama Kaja Mashavihara alebo Kumarakanda Vihr.

 

 

Národné parky a prírodné rezervácie
Územie chránené vládou na Srí Lanke zaberá viac ako 8% celkovej rozlohy. Na Srí Lanke je viac ako 100 oblastí, ktoré chráni vláda. Medzi najatraktívnejšie patrí: Národný park Hortonské pláne, Národný park Minneriya, Národný park Yala, Lesná rezervácia Sinharádža.

 

 

Národný park Minneriya
Nachádza sa v oblasti kultúrneho trojuholníku medzi Habarana a Polonarruvou. Návšteva je možná len so sprievodcom s licenciou a vozidlom. Dominuje mu veľká nádrž Minneriya. Najlepšou dobou pre návštevu je obdobie sucha od júna do septembra. Môžete pozorovať voľne žijúce slony, vodné vtáctvo, makaka Bandara, jeleňa Sambar a mnoho iného.

 

 

Národný park Yala
Je najznámejší z národných parkov na ostrove. Nachádza sa na juhovýchodnom pobreží a delí sa do piatich blokov. Je kombináciou prísnej prírodnej rezervácie (bez možnosti vstupu) a národného parku. Budete mať jedinečnú možnosť pozorovať leopardy, zahliadnete tu tiež krokodíly, slony, jelene indické, byvoly, šakaly, opice i diviaky. Najlepšími mesiacmi pre návštevu Národného parku Yala je február - júl.

 

 

Národný park Hortonské pláne
Mierne zvlnená náhorná plošina vo výške 2000 metrov nad morom. Plošina náhle končí jedinečným zrázom, kedy terén klesá o viac ako 800 m, miesto sa nazýva Koniec sveta. Pre najlepší výhľad odporúčame vstať veľmi skoro, tak aby výhľad nebol zastretý mrakmi. Najjasnejší býva od januára do marca.

 

Lesná rezervácia Sinharádža
Rezervácia je zapísaná na zozname UNESCO. Ide o poslednú veľkú nenarušenú oblasť dažďového pralesa na Srí Lanke. Leží na juhovýchode na širokom horskom hrebeni. Žije tu rad endemických druhov stromov a popínavých rastlín. Najlepšou dobou k návšteve sú suchšie mesiace (od januára do apríla a v auguste a septembri).

 

 

Sigiriya (Levia skala)
Kúsok severovýchodne od mesta Dambulla a asi 90 km od mesta Kolombo, leží uprostred rovín areál posvätnej Levej skaly Sigiriya, ktorá je dnes zapísaná do zoznamov UNESCO. Už z diaľky vás zaujme svojou jedinečnosťou v okolitej krajine, ktorá je rovná ako placka, z ktorej naraz do výšky asi 200 metrov čnie takmer kolmá skala, vzdialene pripomínajúci austrálsku Ayers rock (taktiež Uluru).

Pôvodne schodisko, teda aspoň jeho kúsok prechádza medzi obrovskými levím labami. Práve odtiaľto pochádza názov skaly Sigiriya (Levia skala). Kráľ Kashyap tu totiž nechal vybudovať obrovskú sochu leva - každý návštevník tak prechádzal okolo tejto neskutočnej sochy, ktorá symbolizovala silu kráľa Kashyap (lev je na Srí Lanke najvyššom symbolom sily a moci).

 

 

Skalné chrámy Dambulla
Jedná sa o krásne skalné chrámy plné malieb a sôch Budhu, srílanských kráľov a božstiev. Výzdoba jaskýň je skutočne krásna a zachytáva Buddhov život, skutky a významné udalosti v živote občanov Srí Lanky. Skalné chrámy v Dambulle rozhodne stoja za návštevu, predsa len sa historicky jedná o jedno z najvýznamnejších budhistických miest na Srí Lanke.

 

Kráľovská botanická záhrada Peradeniya
Peradeniya je najväčšou botanickou záhradou na Srí Lanke. Vznikla v roku 1374. Nachádza sa tu viac ako 4 tisíc druhov stromov, rastliniek či lián. Obdivovať tu môžeme okrem iného rôzne druhy orchideí, ktorých tu rastie asi 300. Medzi ďalšie zaujímavosti patrí obrí figovník alebo stromoradie kráľovských paliem. Zaujímavá je tiež zbierka seychelských paliem - každý orech váži medzi 10 a 20 kg. Neďaleko vchodu sa nachádza záhrada korenia, kde sa môžete pozrieť na škoricu, klinčeky, muškátový oriešok alebo ďalšie zaujímavé druhy.

 

 

Sloní sirotinec Pinnawala
Západne od obľúbeného mesta Kandy (neďaleko cesty smerujúce na Kolombo) máte možnosť navštíviť sloní sirotinec, ktorý sa nachádza pri mestečku Pinnawala. Jedná sa o medzi turistami veľmi obľúbené miesto, kde môžete prísť do úzkeho kontaktu s nádhernými slonmi indickými, čo sú naozaj impozantné a krásna zvieratá (hoci nedosahujú veľkosti slonov afrických).

Sloní sirotinec v Pinnawala je zariadenie, ktoré vzniklo v roku 1975 a od svojho vzniku si vzalo na starosť starostlivosť o opustené mláďatá a dospelé slony, ktorí sa o seba nemôžu postarať sami. Väčšina slonov, ktorí sa tu dostanú, boli ešte mláďatá, ktoré boli choré, zranené a opustené svojim stádom. Jedna slonica prišla o nohu po kontakte s nášľapnou mínou, jeden slon je tu slepý. Sirotinec v Pinnawala sa o slony stará, kŕmi ich, udržuje ich každodenný režim a pripravuje ich na vypustenie do voľnej prírody.

 

 

Nuwara Eliya
Leží v horskej oblasti Srí Lanky, vo výške 1868 metrov nad morom a je pravdepodobne najvyššie položeným mestom Srí Lanky. Leží na úpätí najvyššej hory Srí Lanky Pidurutalagala (2524 m.n.m), ktoré však Briti pre jej ľahko nezapamatovatelný názov začali hovoriť Mount Pedro.

Asi najväčšími atrakciami v okolí mesta je celý rad vodopádov (z ktorých niektoré ležia doslova pri ceste), možnosť navštíviť niektorú z tovární na čaj (napr. Mackwoods tea factory v Labookelie) alebo vyraziť trekovať do Národného parku Horton Plains.

Samotné mestečko Nuwara Eliya nie je ničím extra zaujímavé. Teda ak vynecháme skutočnosť, že si tu budete pripadať tak trošku zvláštne. Predstavte si, že sem vyrazíte z pobrežných oblastí, kde je horúco na odpadnutie. Už počas cesty vás najprv prekvapí to, že uvidíte stále viac ľudí v zimných bundách. Po príchode do Nuwara Eliyi ale pochopíte, že je niečo naozaj trošku inak, než ako ste na Srí Lanke zvyknutí. Ak si totiž odmyslíte, že ste na Srí Lanke a že okolo vás pochoduje veľa opálených miestnych (hoci v oných bundách), budete si pripadať ako v Anglicku. Doslova.

 

 

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.