Srí Lanka

Naše odporúčanie - Srí Lanku sme precestovali

 

Užitočné tipy pre cestovanie po Srí Lanke

Doprava

Na Srí Lanke sa jazdí vľavo, maximálna povolená rýchlosť je 50 km/h v obci a 70 km/h mimo obec. Po ostrove je možné sa pohybovať niekoľkými spôsobmi. Klientom odporúčame vzhľadom k obtiažnejšej orientácii používať vozidlá taxi (malé percento má zabudované počítadlo). Cena za 1 km sa pohybuje okolo 30 Rs. Na cestu dlhú 60 km a viac si môžete nárokovať zľavu. Na kratšie úseky využite tzv. Tuk Tuk (trojkolesové vozítko určené pre mesto) alebo si prenajmite vozidlo (aj so šoférom – ktorý je zároveň dobrým sprievodcom). Ak si chcete prenajať automobil, musíte mať medzinárodný vodičský preukaz a byť starší ako 23 rokov (niekedy 25 rokov). Využiť môžete taktiež miestne autobusové linky.

Oblečenie

Pokiaľ sa chystáte po Srí Lanke cestovať, nezabudnite si okrem plaviek pribaliť aj teplejšie oblečenie. Teploty sa značne líšia, v Kolombe sú po celý rok nad 25 stupňov, avšak v horách sa teploty pohybujú aj pod 10 stupňov. Obyvatelia Srí Lanky sú veľmi citliví na poriadne obliekanie. Všeobecne platí, že to, čo si môžete obliecť na pláž, určite nepatrí do kláštorov a chrámov. Odporúčame si dostatočne zakryť ruky, nohy a hlavu.

Etiketa

Pokiaľ Vás niekto pozve na návštevu alebo oslavu, mali by ste so sebou priniesť malý darček ako poďakovanie – balíček sušienok alebo čaj úplne postačí. Nedivte sa, že obdarovaný nerozbalí darček pred Vami, je to vysoko neslušné. Nemali by ste prísť v oblečení, v ktorom ste chodili celý deň. Platí tu, rovnako ako v Indii, že je slušnosť používať ku všetkému pravú ruku, napríklad pri podávaní účtu v reštaurácii. Ľavá je nečistá. Pozor na zákaz fotografovania v oblastiach, kde sídli armáda, v prístavoch, na letiskách a na ďalších vládnych miestach. Pokiaľ chcete fotografovať miestnych obyvateľov, je slušné ich požiadať o povolenie. Nepózujte nikdy pred sochou v chráme, porušuje to diskrétnosť miesta. Na niektorých miestach budete požiadaní o malý poplatok za vyhotovovanie fotografií.

Mena

Menovou jednotkou je srílanská rupia (LKR), bežne označovaná symbolom Rs. Jedna srílanská rupia sa delí na 100 centov. Bankovky existujú v hodnotách 10, 20, 50, 100, 500, 1000 a 2000 Rs. Cudzie meny, cestovné šeky, zmenky a ďalšie bankovné nástroje môžu byť dovážené na ostrov bez obmedzenia. Peniaze je možné bez problémov zameniť už na letisku alebo vo väčších hoteloch, banky a bankomaty (niektoré sú určené pre výber do 40 000 Rs, sú zreteľne označené) máte k dispozícii takmer v každom meste. Akceptované sú kreditné karty American Express, Diners, MasterCard a Visa. Za platbu kartou sa cena zvyšuje o 10% poplatok banke. Toto zvýšenie platí aj pre hotely. Viac sa na Srí Lanke používajú kreditné karty, s platbou debetnou kartou občas býva problém. Odporúčame si vziať min. dve karty a to od odlišných spoločností, najlepšie jednu debetnú a druhú kreditnú.

Elektrický prúd

Na Srí Lanke sa používa elektrický prúd s napätím 240 V. Výpadky elektriny nie sú rozhodne tak časté ako v Indii, ale je dobré s nimi počítať. Elektrina je dostupná všade. A to vrátane malých dedín, kde sa nájde minimálne jedno miesto so zásuvkou. Zásuvky majú tri vstupy ako napríklad na Maldivách. Je možné zakúpiť adaptér zhruba za 150 Rs v takmer všetkých obchodoch s elektronikou.

Sviatky

Na Srí Lanke je celý päťdenný pracovný týždeň raritou, sú tu sviatky buddhistické, hinduistické, kresťanské a moslimské. Mnohé zo sviatkov sa počítajú podľa lunárneho kalendára a pripadajú tak každý rok na iný deň. Zaujímavé je, že hinduistické sviatky sú počítané podľa zložitých astrologických výpočtov a presné dátumy sú známe asi mesiac vopred. Oslavuje sa každý spln, kedy je pracovné voľno. Známy je predovšetkým Vesak Pója – pripomína Buddhovo narodenie, osvietenie a smrť. Pod šírym nebom sa hrá divadlo a veriaci navštevujú chrámy s honosnými kvetinovými darmi. Vrcholom je zapálenie papierových lampášov a olejových lámp. Sviatok končí púťou na Adamovu horu. Za zmienku stoja aj oslavy Nového roku – buddhisti a hinduisti ho oslavujú 14.apríla, v deň kedy slnko opúšťa znamenie Rýb.

 sri-lanka-075.jpgsri-lanka-078.jpgsri-lanka-081.jpgsri-lanka-089.jpg
 

 

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.