Srí Lanka

Srí Lanka

Krajina mnohých tvárí

Od prvého okamihu Vás krajina dostane svojim kultúrnym i prírodným bohatstvom. Dovolenka na Srí Lanke Vás nabije energiou. Kultúrne aj prírodné bohatstvo sú zárukou nezabudnuteľnej dovolenky.

Srí Lanka je ostrovným štátom, ktorý sa nachádza v Indickom oceáne, asi 30 km od pobrežia Indie. Má tvar slzy s rozlohou 65 610 km², je 353 km dlhá a 183 km široká a každý kus tohto ostrova je iný. V samom srdci Srí Lanky nájdete tak známy kultúrny trojuholník, kde sa môžete vydať po stopách budhizmu i starovekých civilizácií. Východné pobrežie teraz zažíva pravý boom. Pokiaľ chcete navštíviť Srí Lanku v letných mesiacoch, odporúčame pláže na tomto pobreží. Väčšinu plážových rezortov nájdete na juhozápadnom pobreží. Pravé safari si môžete užiť v mnohých národných parkoch, z ktorých najznámejší je Yala, nachádzajúci sa na juhu ostrova. Tešiť sa môžete na divoko žijúce leopardy, slony, medvede pyskaté, varany a mnoho iných druhov. Nezabudnuteľným zážitkom sú aj čajové plantáže v Nuwara Eliya rozprestierajúce sa vo výške viac ako 2000 m.n.m., chuť i vôňa pravého srí lanského čaju a všadeprítomná zelená farba čajových kríkov Vás nabije energiou.

Srí Lanka je veľmi rozmanitá. Pokiaľ sa vydáte na niektorý z našich okruhov, určite budete dlho spomínať na cestu plnú prekrásnych zážitkov.

sri-lanka-060.jpg 
 

 

sri-lanka-070.jpg 

Doprava

Na Srí Lanke sa jazdí vľavo, maximálna povolená rýchlosť je 50 km/h v obci a 70 km/h mimo obce. Po ostrove sa dá pohybovať niekoľkými spôsobmi. Klientom odporúčame vzhľadom na ťažšiu orientáciu používať vozidlá taxi (malé percento má zabudované počítadlo). Cena za 1 km sa pohybuje okolo 45 Rs. Na cestu dlhú 60 km a viac si môžete nárokovať zľavu. Na kratšie úseky využite tzn. Tuk Tuk (trojkolesové vozidlo určené pre mesto) alebo si prenajmite vozidlo (aj s vodičom – ktorý je zároveň dobrým sprievodcom). Ak si chcete prenajať automobil, musíte mať medzinárodný vodičský preukaz a byť starší ako 23 rokov (niekedy 25 rokov). Využiť môžete tiež miestne autobusové linky.

 

 

Užitočné informácie pre cestovanie po Srí Lanke

Obyvateľstvo

Na ostrove žije cez 22 409 000 obyvateľov (57. najľudnatejšie miesto na svete, odhad z roku 2015), ktorí sú rôzneho pôvodu aj náboženského vyznania. Nájdete tu budhistov (70%), hinduistov (13%), kresťanov (7%) i moslimov (10%). Hustota zaľudnenia vychádza na 326 obyvateľov/km².

Budhisti, inak zvaní Sinhálci prišli pravdepodobne zo severu bengálskeho zálivu. Hovoria jazykom Sinhala a vyznávajú kastový systém.

Tamilovia tvoria druhú najsilnejšiu skupinu obyvateľstva na Srí Lanke. Väčšina z nich vyznáva hinduistické náboženstvo, hovorí jazykom Tamil. Tamilovia sa rozdeľujú na dve základné skupiny. Prví z nich sú srílanskí a druhou skupinou sú Indickí Tamilovia, ktorí boli privezení z Indie britskými okupantmi ako pracovná sila na čajovníkové plantáže.

Moslimovia sú nazývaní aj Moorovia, ktorí pravdepodobne pochádzajú z arabských alebo indických moslimov. Hovoria jazykom Tamilov. Menšou skupinou moslimov sú Malajci, ktorí si udržujú dodnes svoj jazyk. Samozrejme tu žije mnoho ďalších etnických skupín.

Jazyk

Úradným jazykom je svahilčina (75 %), necelých 25 % obyvateľov hovorí aj tamilsky, angličtina je bežne používaná vo verejnej správe, na komunikatívnej úrovni ňou hovorí zhruba 10%.

Očkovanie

Žiadne vstupné očkovania nie sú povinné. Odporúčame však dodržiavať základné hygienické návyky a piť iba balenú vodu.

Zdravotné služby

Zdravotné služby na Srí Lanke sú rôznorodé. V Colombe je niekoľko veľmi dobrých kliník poskytujúcich nadštandardnú starostlivosť. Kvalitná lekárska starostlivosť sa Vám dostane taktiež v niektorých nemocniciach vo väčších mestách.

Mena

Menovou jednotkou je srílanská rupia (LKR), bežne označovaná symbolom Rs. Zmenárne a bankomaty máte k dispozícii takmer v každom meste. Rupie dostanete ako za doláre, tak aj za eurá a odporúčame zmenu v štátom kontrolovaných zmenárňach (hneď na letisku). Bez väčších problémov môžete platiť aj USD. Platby platobnou kartou sa pomaly rozširujú, ale určite je dobré mať pri sebe hotovosť.

Čas

Oproti Slovenskej republike je na Srí Lanke v zime o 4,5 hodiny viac a v lete o 3,5 hodiny viac.

Oblečenie

Pokiaľ sa chystáte po Srí Lanke cestovať, nezabudnite si okrem plaviek pribaliť aj teplejšie oblečenie. Teploty sa značne líšia, v Kolombe sú po celý rok nad 25 stupňov, avšak v horách sa teploty pohybujú aj pod 10 stupňov. Obyvatelia Srí Lanky sú veľmi citliví na riadne obliekanie. Všeobecne platí, že to, čo si môžete obliecť na pláž, určite nepatrí do kláštorov a chrámov, kam je nutné dostatočne zakryť ruky, nohy a hlavu, pričom sa často chodí na boso. Pre ženy sú teda určite praktické šatky pareo, ktoré využijú najmä pri návšteve chrámov a posvätných miest a ďalej aj 3/4 rukáv či šaty s dĺžkou pod kolená na večere. Páni by potom mali rešpektovať dlhé nohavice ako pri návšteve chrámov, tak aj počas večerí v hoteloch.

Etiketa

Pokiaľ Vás niekto pozve na návštevu alebo oslavu, mali by ste so sebou priniesť malý darček ako poďakovanie – balíček sušienok alebo čaj plne postačí. Nedivte sa, že obdarovaný nerozbalí darček pred Vami, je to vysoko neslušné. Nemali by ste prísť v oblečení, v ktorom ste chodili celý deň. Platí tu, rovnako ako v Indii, že je slušnosť používať ku všetkému pravú ruku, napríklad pri podávaní účtu v reštaurácii. Ľavá je nečistá. Pozor na zákaz fotografovania v oblastiach, kde sídli armáda, v prístavoch, na letiskách a na ďalších vládnych miestach. Ak chcete fotografovať miestnych obyvateľov, je slušné ich požiadať o povolenie. Nepózujte nikdy pred sochou v chráme, porušuje to diskrétnosť miesta. Na niektorých miestach budete žiadaní o malý poplatok za urobenie fotografií.

Elektrický prúd

Na Srí Lanke sa používa elektrický prúd s napätím 240 V. Výpadky elektriny nie sú rozhodne tak časté ako v Indii, ale je dobré s nimi počítať. Zásuvky majú tri vstupy, adaptér je možné zakúpiť zhruba za 150 Rs v takmer všetkých obchodoch s elektronikou.

Sviatky

Na Srí Lanke je celý päťdňový pracovný týždeň raritou, sú tu sviatky budhistické, hinduistické, kresťanské i moslimské. Mnohé zo sviatkov sa počítajú podľa lunárneho kalendára a pripadajú tak každý rok na iný deň. Zaujímavé je, že hinduistické sviatky sú počítané podľa zložitých astrologických výpočtov a presné dáta sú známe asi mesiac vopred. Oslavuje sa každý spln, kedy je pracovné voľno. Známy je predovšetkým Vesak Pója – pripomína Budhovo narodenie, osvietenie a smrť. Pod holým nebom sa hrá divadlo a veriaci navštevujú chrámy s honosnými kvetinovými darmi. Vrcholom je potom zapálenie papierových lampášov a olejových lámp. Sviatok končí púťou na Adamovu horu. Za zmienku stoja aj oslavy Nového roka – budhisti a hinduisti ho oslavujú 14. apríla, v deň keď slnko opúšťa znamenie Rýb.

 sri-lanka-013.jpgsri-lanka-008.jpgsri-lanka-009.jpgsri-lanka-058.jpgsri-lanka-060.jpgsri-lanka-061.jpg
 

 

Nákupy na Srí Lanke

Srí Lanka ponúka turistom širokú škálu výberu rôznych predmetov a suvenírov na kúpu na pamiatku, na túto neobyčajnú krajinu. Veľmi populárne a tradičným predmetom nákupu turistov sú srílanské masky.

Masky, ktoré môžete vidieť na trhu, sú masky predstavujúce 18 tvárí a majú zahnať rôzne choroby. Väčšina masiek je vyrobená z ľahkého balzového dreva miestnymi nazývaného „kaduru“, ktoré sa pred vyrezávaním vysušuje vypálením. Základnou farbou je žltá, ďalšie farby sa používajú podľa fantázie a nálady. Nakoniec sa maska natiera zmesou oleja a smoly.

Ďalším zaujímavým produktom je batikované oblečenie. Môžete tu vidieť rôzne techniky batikovania, najznámejšie sú batikované obrázky vyrobené v Upal Jayakody v Kandy a Fresco Batiks z Peradeniyai kúsok od Kandy. Cena za batikované obrázky sa pohybuje od 50 do 1000 Rs.

Na Srí Lanke je možné zakúpiť veľmi lacný a kvalitný kožený tovar, obzvlášť rôzne druhy tašiek, batohov a peňaženiek. Obchod s drahokamami prináša Srí Lanke veľký zisk. Náleziská drahokamov sa nachádzajú väčšinou okolo Ratnapury, preto je tu snáď takmer každý predajca drahokamov. Medzi ďalšie suveníry, ktoré si môžete priviezť zo Srí Lanky, patria výrobky z bambusu, z mušlí, z kokosových výhonkov, keramika a predmety vyrobené z korytnačiny a slonoviny.

A samozrejme tak svetoznámy cejlónsky čaj.

 

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.