Srí Lanka

Srí Lanka

 

Srí Lanka (niekedy tiež Šrí Lanka) je krajina mnohých tvárí. Od prvého okamihu Vás krajina dostane svojim kultúrnym a prírodným bohatstvom. Dovolenka na Srí Lanke Vás nabije energiou. Kultúrne aj prírodné bohatstvo sú zárukou nezabudnuteľnej dovolenky.

Srí Lanka je ostrov s rozmermi 433 × 244 km a každý kus tohto ostrova je iný. V samom srdci Srí Lanky nájdete tak známy kultúrny trojuholník, kde sa môžete vydať po stopách buddhizmu a starovekých civilizácií. Východné pobrežie zažíva v súčasnosti pravý boom. Pokiaľ chcete navštíviť Srí Lanku v letných mesiacoch, odporúčame pláže na tomto pobreží. Väčšinu plážových rezortov nájdete na juhozápadnom pobreží. Pravé safari si môžete užiť v mnohých národných parkoch, z ktorých najznámejším je Yala, nachádzajúci sa na juhu ostrova. Tešiť sa môžete na divo žijúce leopardy, slony, medvede pyskaté, varanov a mnoho iných druhov. Nezabudnuteľným zážitkom sú tiež čajové plantáže v Nuwara Eliya rozprestierajúce sa vo výške viac ako 2000 m.n.m., chuť a vôňa pravého srí lanského čaju a všadeprítomná zelená farba čajových kríkov Vás nabije energiou.

Srí Lanka je veľmi rozmanitá, pokiaľ sa vydáte na niektorý z našich okruhov, určite budete dlho spomínať na cestu plnú prekrásnych zážitkov.

Hlavne milovníkom podmorského sveta odporúčame neďaleké Maldivy, ktoré sú vyhľadávané pre svoj pestrofarebný podmorský život a snehovo biele pláže. Maldivy sú od Srí Lanky vzdialené len 1,5 hodiny letu. Okrem toho môžete svoj pobyt spestriť zastávkou v Dubaji na ľubovoľne dlhú dobu.

sri-lanka-060.jpg 
 

 

Niečo málo z histórie Srí Lanky

Prvými osadníkmi ostrova Srí Lanka boli nomádski Védovia. Ostrov obsadili v 5. stor. pred n. l. Vzniklo tu sinhálske kráľovstvo a od 4. stor. pred n. l. až do 10. stor. pred n. l. bola hlavným mestom Anuradhapura.

Dôležité medzníky:

1505 priplávali k ostrovu Portugalci,

1597 začala kolonizácia ostrova a Portugalci sa snažili o získanie ostrova,

1658 Holanďania podporili sinhálske kráľovstvo a odrazili útoky Portugalcov,

1796 priplávali Briti,

1815 nadvláda Britov nad celým ostrovom. Vznik čajovníkových, kokosových a škoricových plantáží obrábaných väčšinou Tamilmi. Angličtina sa stala národným jazykom,

1948 Srí Lanka dosiahla nezávislosť, bolo tu cez 800 000 Tamilov pracujúcich na rozvíjajúcich sa plantážach, vďaka ktorým sa zlepšila ekonomika štátu,

1956 sinhálsky nacionalista Solomon Bandaranaike zvíťazil vo voľbách a presadil sinhálske práva, oficiálnym jazykom sa opäť stala sinhálština,

1972 buddhizmus je najsilnejším náboženstvom na ostrove, Tamilovia začínajú bojovať za svoju nezávislosť,

1977 vo voľbách zvíťazil tamilský Junius Richard Jayewardene a presadil v tamilských oblastiach Tamilštinu ako oficiálny jazyk,

1983 Tamilskí tigri – LTTE zmasakrovali vojenskú hliadku, na oplátku vyvraždili sinhálske davy tisíce Tamilov a spálili ich majetok. Väčšina Tamilov odišla na sever, sinhálske obyvateľstvo začalo sever opúšťať,

1985 v utečeneckých táboroch žilo 50 000 Srílančanov, 100 000 Tamilov žilo v exilových táboroch v indickom štáte Tamilov,

1987 Tamilskí tigri zatlačení spät do Jaffny, mierové jednanie medzi Jayewardenem a miestopredsedom vlády Indie Rajivem Gandhim, tigri zaútočili na sinhálcov, sinhálci na tigrov a tak vznikla takmer bezvýchodisková situácia plná násilia

1989 IPKF (Indian Peace Keeping Force – jednotka udržujúca mier) znovu získala kontrolu nad severom, niekoľko politických potýčiek a vrážd,

1994 miestopredsedom vlády sa stáva Chandrika Bandaranaike Kumaratunga,

1995 Chandrika zvolený prezidentom,

1995 matka Chandrika – Sirimavo Bandaranaike sa stala miestopredsedkyňou vlády,

1995 vyhlásené prímerie,

1996 prímerie porušili tamilskí tigri a zaútočili na vládne jednotky, teroristická akcia,

1994 prvá žena bola zvolená prezidentkou – Chandrika Kumaratunga,

1999 opätovné zvolenie prezidentky Chandriky Kumaratunga,

2000 mierové jednania za účasti nórskej delegácie,

2009 koniec občianskej vojny, mier medzi Tamilmi a Sinhálcami.

 
sri-lanka-070.jpg 

Srí Lanka a geografia

Srí Lanka je ostrovný štát, ktorý sa nachádza v Indickom oceáne, asi 30 km od pobrežia Indie. Má rozlohu 65 610 km2. Hlavné mesto je Colombo s 615 000 obyvateľmi. Srí Lanka sa rozdeľuje na 9 provincií.

Zo severu na juh je Srí Lanka dlhá len 353 km a široká 183 km . Najvyššie vrcholy sa nachádzajú v horskej oblasti Piduratagala. Najvyšší vrchol – Mt. Pidurutalagala – neďaleko mesta Nuwara Eliya dosahuje výšku 2 524 m n. m., Adam´s Peak ,na Vysočine, dosahujúci nadmorskú výšku 2 224 m n.m. je veľmi obľúbeným cieľom športovcov.

Najdhšia rieka Srí Lanky nesie názov Mahaweli, pramení pri úpätí hory Adam´s Peak a vlieva sa do Indického oceánu v Trincomalle.

 

 

Provincie Srí Lanky:

Central Province
Eastern Province
Northern Province
North-Central Province
North-Western Province
Sabaragamuwa Province
Southern Province
Uva Province
Western Province

 
Obyvatelia Srí Lanky

Na ostrove žije cez 22 409 000 obyvateľov (57. najľudnatejšie miesto na svete, odhad z roku 2005), ktorí sú rôzneho pôvodu aj náboženského vyznania. Nájdete tu buddhistov (70%), hinduistov (15%), kresťanov (8%) aj moslimov (7%). Hustota zaľudnenia vychádza na 306 obyvateľov/km².

Buddhisti, inak nazývaní Sinhálci prišli pravdepodobne zo severu bengálskeho zálivu. Hovoria jazykom Sinhala a vyznávajú kastovný systém.

Tamilovia tvoria druhú najsilnejšiu skupinu obyvateľstva na Srí Lanke. Väčšina z nich vyznáva hinduistické náboženstvo, hovoria jazykom Tamil. Tamilovia sa rozdeľujú na dve základné skupiny. Prvou z nich sú srílanskí Tamilovia – asi 12,7 %, ktorí sa koncentrujú prevažne na severe krajiny a údajne prišli z Indie. Druhou skupinou sú Indickí Tamilovia – asi 5,3 %, ktorí boli privezení z Indie britskými okupantmi ako pracovná síla na čajovníkové plantáže. História a kastovný systém týchto dvoch skupín sa líši.

Moslimovia sú nazývaní aj Moorovia, ktorí pravdepodobne pochádzajú z arabských alebo indických moslimov. Hovoria jazykom Tamilov. Menšou skupinou moslimov sú Malajci, ktorí si udržujú dodnes svoj jazyk.

Medzi ďalšiu národnosť obývajúcu ostrov patria Burgheri, ktorí majú európsky pôvod a tvoria asi 0,4% obyvateľstva. Ďalej sú tu Malajci a ostatné čínske a európske komunity. Wanniyala-aetto alebo tiež „ľudia lesa“ je názov etnickej skupiny – Védov. Sú to jediní pôvodní obyvatelia tohto ostrova, bohužiaľ však takmer vymreli. Véda znamená v sinhálštine niečo ako „zaostalý“. Védovia nemajú žiadnu špecifikú kultúru, náboženstvo, tradície, jazyk – preto tiež mnoho ľudí popiera ich existenciu. Védovia žili na území národného parku Maduru Oya, bohužiaľ však boli postupne vysťahovaní, okrem jednej dediny. V roku 1990 obdržali od štátu Védovia časť územia v parku k obsadeniu, ale po príchode na toto územie ľudia zistili, že je príliš malé k uživeniu. V roku 1998 vláda toto územie opäť rozšírila a udelila Védom na tomto území právo loviť a tiež zhromažďovať sa. Napriek tomu bol ale v roku 1999 zastrelený jeden dedinčan z dôvodu lovu zveri. Dodnes nie je tento problém doriešený a Védovia stále žiadajú o rozšírenia svojich práv.

Nákupy na Srí Lanke

Srí Lanka ponúka turistom širokú škálu výberu rôznych predmetov a suvenírov ku kúpe na pamiatku, na túto neobyčajnú krajinu. Veľmi populárnym a tradičným predmetom nákupu turistov su srílanské masky. Pokiaľ sa budete chcieť dozvedieť niečo viac o pôvode týchto masiek, môžete si zakúpiť knihu the Masks of Sri Lanka" z roku 1976.

Rozdeľujú sa tri základné typy masiek:

  • „kolam“ – tie sa používajú pri dramatickom tanci, majú znázorňovať ľudský charakter, vyrábajú sa len pre použitie pri tanečných predstaveniach a pre turistov nie je možné ich zakúpiť,
  • „sanni“ – je diabolská tanečná maska, ktorú tanečníci nosia za účelom odohnania zlých mocností,
  • „raksha“ – tento druh masky sa používa pri festivaloch a v procesiách, je asi 25 druhov tohto typu masky, jedna z nich je napríklad „naga raksha“ – podoba kobry s démonickými očnými bulvami.

Masky, ktoré môžete vidieť na trhu, sú masky predstavujúce 18 tvárí a majú zahnať rôzne ochorenia. Väčšina masiek je vyrobená z ľahkého balzového dreva miestne nazývaného „kaduru“, ktoré sa pred vyrezávaním vysušuje vypálením. Základnou farbou je žltá, ďalšie farby sa používajú podľa fantázie a nálady. Nakoniec sa maska natiera zmesou oleja a smoly.

Ďalším zaujímavým produktom je batikované oblečenie. Môžete tu vidieť rôzne techniky batikovania, najznámejšie sú batikované obrázky vyrobené v Upali Jayakody v Kandy a Fresco Batiks z Peradeniyai kúsok od Kandy. Cena za batikované obrázky sa pohybuje od 50 do 1000 Rs.

Na Srí Lanke je možné zakúpiť veľmi lacný a kvalitný kožený tovar, obzvlášť rôzne druhy tašiek, batohov a peňaženiek. Obchod s drahokamami prináša Srí Lanke veľký zisk. Nálezisko drahokamov sa nachádza väčšinou okolo Ratnapury, preto je tu hádam takmer každý predajca drahokamov. Medzi ďalšie suveníry, ktoré si môžete priviezť zo Srí Lanky patria výrobky z bambusu, z mušlí, z kokosových výhonkov, keramika a predmety vyrobené z korytnačiek a slonoviny.

A samozrejme aj svetoznámy cejlonský čaj.

sri-lanka-008.jpgsri-lanka-014.jpgsri-lanka-058.jpgsri-lanka-059.jpg 
 

 

 

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.