Botswana

Safari v Botswane

 

Botswana je známa pre svoj zmysel pre ochranu a zachovania prírodného prostredia a života v ňom. To dokazuje aj fakt, že plných 38% území zaberajú národné parky a rezervácie. Tunajšie zvieratá majú vďaka tomu obrovskú voľnosť a človek tu v podobe safari spozná pravú divokú Afriku v celej svojej kráse. Botswana je jednou z mála rarít v dnešnom modernom svete. Tunajšia neskrotená a neskrotiteľná príroda je skutočným živočíšnym rajom plným dobrodružstiev. Zanechá vo Vás dojem obrovskej rozľahlej divočiny, ktorá sa tiahne od obzoru k obzoru. Pocit neobmedzeného priestoru, množstvo rozmanitých živočíšnych a rastlinných druhov a ohromujúci západ slnka nad savanou Vás bude sprevádzať v tejto krásnej destinácii. Po preskúmaní krás divokého života sa budete cítiť v absolútnom súlade s prírodou. V zimnom období (máj až august) sa zver nevzďaluje ďaleko od zdrojov vody, a tak je v tomto období pozorovanie jednoduchšie.

 botswana-novy-web-002.jpg
 

 

Rezervácia Linyanti

Súkromná prírodná rezervácia Linyanti sa rozkladá na ploche 112 tisíc hektárov nedotknutej divokej Afriky a je situovaná na západnej hranici národného parku Chobe. Táto obrovská plocha skrýva nekonečné možnosti safari dobrodružstiev a pocit určitej samoty a prázdneho priestoru mimo civilizácie. Pri safari jazdách sa Vám naskytne príležitosť pozorovať obrovské množstvo slonov na jednom mieste v období sucha, dravých šeliem, vzácneho vtáctva, stád zebier a nespočet ďalších. Na území rezervácie sa nachádzajú len 3 kempy. Dva z nich figurujú v našej ponuke – Kings Pool a Savuti.

 

Rezervácia Jao

Kúzelná rezervácia na severozápade delty Okavango sa rozprestiera na 60 tisíc hektároch bohatej africkej prírody. Rieka Okavango tu vytvára unikátnu mokraď, v ktorej prežíva veľké množstvo rozmanitej zveri. Táto oblasť je obzvlášť známa svojou populáciou levov. Rezervácia Jao sa vyznačuje ostrovčekmi medzi riečnymi tokmi, ktoré sú známe pre počty afrického vtáctva aj v podobe ohrozených druhov. Nachádzajú sa tu komfortné kempy, z ktorých je možné zmieniť napríklad Kwetsani Camp či Jao Camp.

 botswana-novy-web-018.jpg
 

 

Rezervácia Moremi

Mnohými cestovateľmi a dobrodruhmi je Moremi považovaná za najkrásnejší kút africkej divočiny. Každopádne rozmanitosť tunajších druhov aj prírody Vám pripravia neobyčajné zážitky. Je to prvá rezervácia, ktorá bola založená africkým ľudom. Okrem klasickej safari v terénnom vozidle je tu tiež jedinečná možnosť zažiť pešie safari. Jedinečnú deltu tu vytvára rieka Okavango, na ktorej ramenách je možné sa plaviť v tradičných člnoch. Rezervácia zaberá celkovo 25% delty. Natrafíte tu na akáciové a lužné lesy, mokrade, záplavové územie, ale aj na otvorené piesočné savany. Môžete sa tešiť na nespočet antilop, hrochov, byvolov, žiráf, slonov, ale tiež šeliem ako leopardy, gepardy, levy či vzácne psi hyenovité a stoviek druhov vtáctva.

botswana-novy-web-017.jpg 
 

 

Národný park Nxai Pan

Severná Botswana ukrýva skvost v podobe 2,5 tisíc km2 národného parku s lesmi, lesnými savanami a otvorenými pastvinami. Lákadlom sú dve veľké soľné panvy s akáciovými a mopanovými stromami a unikátnymi baobabmi – tzv. Bainesovy baobaby. Na sviežich zelených pastvinách okolo troch väčších jazier, kde sa sústredí väčšina divokého života, tak uvidíte veľké stáda zvierat aj s predátormi. Na svoje si prídu taktiež milovníci vtáctva. Cez túto oblasť migrujú v období dažďov veľké masy slonov, zebier či gazel. Zaujímavé sú tiež väčšie stáda zebier a okrem iného levy, gepardy či šakaly. Pre ubytovanie môžete využiť služby rezortu Nxai Pan.

 

Národný park Chobe

Ďalší národný park v severnej časti Botswany sa môže pochváliť najvyššou koncentráciou miest pre pozorovanie divokej zveri v Afrike. Je jedným z najväčších (11 tisíc km2) a najnavštevovanejších parkov v Botswane. Vďaka vodným tokom ako rieka Chobe, nemá toto miesto vzhľad typickej vyprahnutej Afriky, ale pôsobí sviežo a zeleno. Rieky a jazerá sú tými najlepším miestami pre pozorovanie zveri, ktorá sa sem chodí napájať. Ponúkajú sa aj možnosti rybolovu a jazdy v loďkách. Pozorovatelia môžu v NP Chobe naraziť na viac ako 440 druhov vtákov, pričom hlavne vodné vtáctvo je zárukou neuveriteľného pohľadu. Najväčším unikátom je fakt, že park je miestom s najväčšou koncentráciou slonov. Vyskytujú sa tu ale aj hrochy, byvoly, zebry, žirafy, levy, gepardy, leopardy a ďalšie.

Viac o národných parkoch a prírodných rezerváciách nájdete po kliknutí tu.

botswana-novy-web-011.jpg 
 

 

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.