zajtra 09.10. od 09:00 do 17:30
Zanzibar
Zanzibar
zajtra 09.10. od 09:00 do 17:30
Zanzibar - ostrov korenia a bielych pláží
Len 40 km na východ od pobrežia africkej Tanzánie v teplých vodách Indického oceánu sa nachádza prekrásny ostrov Zanzibar, na ktorom ucítite vôňu klinčeka a ktorého biele pláže Vás úplne uchvátia.
Ostrov Zanzibar (známy medzi miestnymi ako Unguja) sa pýši úctyhodnou rozlohou 1684 km2 (96x32 km). Nájdete tu nielen kúzelné biele piesočnaté pláže s koralovými útesmi, ale aj mesto s bohatou históriou – Stone Town. O Stone Town sa navyše hovorí, že je jediným funkčným starobylým mestom vo Východnej Afrike.
Málokto vie, že názov Zanzibar nezahŕňa iba jeden ostrov, ale zastupuje súostrovie a súčasne poloautonómny región Tanzánie. V skutočnosti sa Zanzibar skladá z dvoch väčších ostrovov Unguja a Pemba. K nim patrí niekoľko menších ostrovov, ktoré sú často iba neobývané koralové útesy.
Určité časti takzvaného čierneho kontinentu, čo je synonymum pre africký svetadiel, zažívajú v súčasnej dobe turistický boom, pretože turisti hľadajú niečo nové a inšpiratívne, čo naplní ich neutíchajúce predstavy. Práve Zanzibar je typickým predstaviteľom takejto destinácie. Aj keď tu nestretnete masy turistov, tunajšie nepreberné množstvo prekrásnych pláží s bielym pieskom Vás bude uspokojovať po celom pobreží ostrova. Na tomto mieste spoznáte novú tvár exotickej destinácie v podobe jedného z posledných prírodných rajov na Zemi.
Pre návštevníkov túžiacich po aktívnom vyžití a zaujímavých exkurziách predstavuje zanzibarské prostredie presne to, čo hľadajú. Kúpanie sa v teplom Indickom oceáne, potápanie a objavovanie podmorského sveta s jeho exotickým životom a neuveriteľnými koralovými útvarmi, ale aj poznanie miestnej kultúry a vnútrozemia ostrova, výpravy do bujných pralesov alebo výlet cez more do dych vyrážajúceho safari v Tanzánii. Pri takých zážitkoch sa často tají dych. Na dotvorenie predstavy o pobyte na Zanzibare môžete využiť naše vlastné zážitky.
Ideálna poloha pod rovníkom garantuje po celý rok teplé tropické počasie. Za optimálne mesiace pre návštevu sú považované jún až október, ale Európania uprednostňujú január až marec. V apríli a máji je časť hotelov uzavretá z dôvodu pravidelných rekonštrukcií. Časový posun je tu iba +1 hodina (v letnom čase) a +2 hodiny (v zimnom čase), doba letu z Prahy či Viedne je približne 10 hodín.
Príroda
Na ostrovoch návštevník nenájde žiadne veľké divé zvieratá. Zalesnené oblasti ako napríklad Jozani sú obývané opičkami, prasiatkami a malými antilopami. Občas sa tu vraj vyskytne aj bájny zanzibarský leopard, ale pravdepodobnejšie je, že narazíte skôr na langustu indickú alebo na podobné malé tvory.
Na ostrove svoje útočisko nachádza aj množstvo druhov vtáctva a vo vidieckych oblastiach aj húfy motýľov. Koralové útesy, ktoré obklopujú Východné pobrežie, sú bohatou pokladnicou pre potápačov hľadajúcich zaujímavý morský život, čo robí zo Zanzibaru ideálne miesto na šnorchlovanie a potápanie.
Ľudia, náboženstvo a jazyk
Ľudia na Zanzibare sú neuveriteľným mixom rôznych etník v závislosti od ich pestrofarebnej histórie. Islam je na ostrovoch dominantným náboženstvom, ktoré praktizuje väčšina obyvateľov Zanzibaru. Napriek tomu sa tu nájdu aj menšiny hlásiace sa ku kresťanstvu a hinduizmu.
Populácia má vzostupnú tendenciu a odhaduje sa, že na ostrovoch trvalo býva viac ako 1 300 000 ľudí. Najväčšia koncentrácia ľudí je samozrejme v hlavnom meste – tým je Zanzibar city so svojimi takmer 206 000 obyvateľmi.
Miestni obyvatelia hovoria Swahilštinou (niekedy sa jazyk tiež nazýva Kiswahilli) – jazykom, ktorý je vo východnej Afrike veľmi rozšírený. Jazykovedci dokonca tvrdia, že práve Zanzibar je miestom, kde sa Swahilčina zrodila zmiešaním iných jazykov a postupne sa rozšírila aj do iných častí afriky.
Bežne sa hovorí aj arabčinou, avšak turista nemusí mať obavy, že by sa nedohovoril, pretože v službách spojených s cestovným ruchom i obchodom ľudia obvykle aspoň na základnej úrovni ovládajú angličtinu.
Politická situácia
Zanzibar je ostrovným územím Spojenej republiky Tanzánia a má svoju čiastočne autonómnu vládu tvorenú z Revolučnej rady a Snemovne reprezentantov. Zanzibar je súhrnný názov pre dva ostrovy - Unguja a Pemba
Politická situácia a bezpečnosť na Zanzibare aj pevninskej Tanzánii je dlhodobo stabilná. Všetci obyvatelia aj politickí činitelia sú si totiž veľmi dobre vedomí, že ich krajina prosperuje aj vďaka cestovnému ruchu v oblasti – a ten funguje dobre iba vo chvíli, keď je situácia v krajine dlhodobo stabilná a návštevníci sa cítia bezpečne.
Ekonomika
Rybolov a poľnohospodárstvo je napriek tomu stále hlavnou ekonomickou aktivitou miestnych ľudí. Zanzibar býval vždy jedným z najväčších producentov klinčekov na svete a jeho ekonomika bola založená na veľkom príjme odvodenom práve z vývozu klinčekov. Hoci je jeho vývoz zároveň s exportom kokosových produktov stále najväčším zdrojom príjmov, čím ďalej väčšiu úlohu zohráva aj zahraničný cestovný ruch, z ktorého priteká na ostrovy cudzia mena a prichádza každý rok viac ľudí.
V súčasnej dobe sú však počty príchodov stále pomerne nízke (okolo 100 000 ľudí ročne) a potenciál turizmu stále ešte nie je príliš zmapovaný.
Miestna doprava
Pre dopravu po ostrove odporúčame využiť taxislužby. Predovšetkým v mestách sú taxíky všadeprítomné a ich cena nie je ani nijako závratná - zvezenie po meste vyjde na pár dolárov, na dlhšej trase mimo mesta sa ceny pohybujú okolo 20 dolárov. Frekventovaná trasa taxíka je z letiska do hlavného mesta - zaujímavosťou je, že zatiaľ čo trasa z letiska stojí aj okolo 40 dolárov, tam sa môžete dostať oveľa lacnejšie vďaka tzv. shared taxi - dohodnete sa s niekým, kto mieri rovnakým smerom.
Aj výlety po ostrove odporúčame podnikať taxíkom, vodič obvykle vie, kde sú zaujímavé miesta, čomu sa vyhnúť a kde zaparkovať.
Autobusová doprava je využívaná predovšetkým miestnym černošským obyvateľstvom. Autobusom je tu obvykle myslený nákladný automobil s lavicami na korbe, na ktorý sa miestni ľudia vo väčšom počte za malý poplatok naskladajú a na dohodnutých miestach postupne vystupujú.