Maurícius

Kombinácia s Rodrigues

Rýchla kalkulácia hotela

Maurícius
Odlet
Noci v hoteli
JW Marriott Mauritius Resort
Hotel

Pro hotel JW Marriott Mauritius Resort není dostupná online kalkulace. Cenu Vám rádi sdělíme na vyžádání – prosím vyplňte svůj požadavek v kontaktním formuláři. Detail hotelu JW Marriott Mauritius Resort.

Typ izby
Strava

Letecká společnost
Bonus
CZK
EUR
Cena zájazdu
- EUR/osoba
Pôvodná cena
- EUR/osoba
Hotel,
- EUR/osoba- EUR/osoba
Naše ceny hotelů v Emirátech již zahrnují DPH ve výši 5%, poplatek obci ve výši 10% i poplatek za služby v ubytování ve výši 10%.
Dospělý
EUR
Dítě do let
EUR
Dítě do let
EUR
Dítě do let
EUR
Dítě do let
EUR
Dítě do let
EUR
Garancia najnižšej ceny
Transfer
- EUR/osoba
Dospělý
EUR
Dítě 2 až 12 let
EUR
Český delegátDelegát      
- EUR/osoba
Akční sleva
- EUR/osoba
Letenka od
- EUR/osoba
Dospělý
EUR
Dítě 2 až 12 let
EUR
Dítě do 2 let
EUR
Cena platí v prípade voľných miest v najvýhodnejšej rezervačnej triede
Podmínky zájezdu
Dítě do let
Podrobnosti zájazdu
EUR/dítě
Hotel,
- EUR/osoba
Transfer
- EUR/osoba
Český delegátDelegát
- EUR/osoba
Letenka od
- EUR/osoba
Dítě do let
Podrobnosti zájazdu
EUR/dítě
Hotel,
- EUR/osoba
Transfer
- EUR/osoba
Český delegátDelegát
- EUR/osoba
Letenka od
- EUR/osoba
Dítě do let
Podrobnosti zájazdu
EUR/dítě
Hotel,
- EUR/osoba
Transfer
- EUR/osoba
Český delegátDelegát
- EUR/osoba
Letenka od
- EUR/osoba
Dítě do let
Podrobnosti zájazdu
EUR/dítě
Hotel,
- EUR/osoba
Transfer
- EUR/osoba
Český delegátDelegát
- EUR/osoba
Letenka od
- EUR/osoba
Dítě do let
Podrobnosti zájazdu
EUR/dítě
Hotel,
- EUR/osoba
Transfer
- EUR/osoba
Český delegátDelegát
- EUR/osoba
Letenka od
- EUR/osoba
Počítame cenu Vášho zájazdu. Vyčkajte prosím.
Počítame cenu
Vášho zájazdu.
Vyčkajte prosím.

 

Kombinácia Maurícia s nedotknutým ostrovom Rodrigues

Ak hľadáte miesto nedotknuté masovou turistikou a modernou civilizáciou, ostrov Rodrigues Vás nadchne! Čas sa tu zastavil pred desiatkami rokov. Vychutnajte si ten pravý kľud a šťastie, ktoré sú prirodzenou súčasťou každodenného života miestnych obyvateľov a turistov. Rodrigues (18 km dlhý, 8 km široký) sa nachádza 90 minút letu (asi 560km severovýchodne) od Maurícia. Líši sa od neho v mnohých smeroch. Nenájdete tu plantáže cukrovej trstiny ani vrcholky hôr zahalených do oblakov. Miesto toho Vás čakajú kopce porastené slamovo žltými travinami a rozkvitnutými kermi ružovej farby. Stretnete tu prívetivých a usmievavých domorodcov tmavej farby pleti, ktorí hovoria slangom pretkaným starými francúzskymi slovami, aj bielych obyvateľov, ktorých predkovia kedysi ušli z Británie.

Ostrov je obklopený obrovskou tyrkysovou lagúnou s plytkými vodami a hojným koralovým životom, čo sú ideálne podmienky pre šnorchlovanie a objavovanie prírodných krás podmorského života. Pobrežie je lemované nedotknutými plážami s bielym pieskom a skalnými útvarmi s jaskyňami, ktoré sú obývané vzácnymi druhmi vodného vtáctva. Rodrigues je obklopený 17 malými ostrovčekmi, ktoré sú obľúbeným vyletným miestom zvedavých turistov. Odporúčame hlavne potápačom, ktorí budú nadšení množstvom čiastočne zachovaných vrakov aj objavovaním podmorských krás. Okolitý oceán je ideálny na rybolov aj adrenalínový windsurfing a kitesurfing. Pokiaľ Vám nevadí jednoduchosť servisu a niekedy mierne menší komfort, a pritom chcete kľud za nižšie ceny, tak Vás ostrov Rodrigues viac ako uspokojí.

rodrigues-005.jpg 
 

 

Doprava

Niekoľkokrát denne lieta z Maurícia na Rodrigues lietadlo ATR 60 spoločnosti Air Mauritius, let trvá cca 1 hodinu. Letový program nájdete tu. Môžete však tiež zvoliť romantiskejší prejazd loďou „Mauritius Pride“, ktorá prepravuje osoby aj tovar určený pre obyvateľov Rodriguesu. Cesta trvá zhruba 24 hodín a počas prepravy je zaistené stravovanie.

Potápanie na ostrove Rodrigues

Rodrigues je pravým rajom pre všetkých potápačov a milovníkov šnorchlovania. Všetky zázraky podmorského života si vychutnáte už v hĺbkach 15–25m, čo sú takmer ideálne podmienky, ktoré ocenia skúsení potápači, ale predovšetkým začiatočníci nemajúci veľa ponorov. Budete uchvátení obrovskými „carangues“, morskými korytnačkami, tropickými rybami tisícov odtieňov a prekrásnymi koralovými záhradami, ktoré čakajú na svoje objavenie.

Návrat z takého potápačského výletu je vždy zážitkom. Ostrov sa vynorí z mora a s Vašim približovaním postupne rastie a objavuje sa v celej svojej kráse. Pomaly vplávate do modravého kanálu, po ktorého stranách sa lámu vlny o koralové útesy a preplávete do krištáľovo čistej lagúny. Moment takmer magický.

Najvhodnejšie lokácie pre potápanie sú neďaleko Pointe Coton a Pointe Roche Noire na východnom pobreží ostrova a tiež Pointe Palmiste na západnom pobreží. Často vyhľadávané je aj Baladirou pri Pointe aux Cornes. Na ostrove je niekoľko potápačských centier (niektoré majú aj certifikáciu P.A.D.I.), kde sa môžu zapísať do kurzov potápania začiatočníci aj rôzne pokročilí. Vybavenie je k zapožičaniu na mieste za poplatok. Nezabudnite však, že medzi posledným ponorom a odletom z Rodriguesu by malo byť aspoň 24 hodín!

Exkurzie po ostrove Rodrigues

Ostrov nesmie byť poznávaný narýchlo. Doprajte si čas a prejdite si celý ostrov s rukami vo vreckách a očami a ušami v pohotovosti. Každý deň budete objavovať nové a nové veci, ktoré Vám predtým unikli.

História

Historici sa dodnes nezhodli, kto tento zabudnutý ostrov objavil. Najčastejšie sa uvádza portugalský moreplavec Diego Rodrigues, ktorý v roku 1528 priplával k ostrovu. Isté však je, že Arabi o ňom vedeli už od desiateho storočia, pretože už vtedy bol súčasťou ich navigačných máp. Počas nasledujúcich storočí sa ostrov stal zastávkou mnohých anglických, francúzskych a holandských posádok na ceste do Indie. Ty si tu však zadovážili len potraviny na ďalšiu cestu, prevažne ovocie a tiež mäso z korytnačiek obrovských, ktorými bol ostrov známy. Tie však boli vyhubené na konci 18. storočia, kedy bol ostrov dočasne okupovaný Francúzskom, ale na ostrove nežili žiadny stáli obyvatelia. Až v roku 1807 prevzali vládu nad ostrovom Briti, to na Rodriguesu žilo 22 kolonistov a 82 francúzsky hovoriacich otrokov. S postupným rastom populácie sa ostrov rozvíjal len v oblasti farmárčenia a stal sa sýpkou Maurícia. Svetové vojny nemali na život na ostrove takmer žiadny vplyv. Až v roku 1930 bola sprevádzkovaná prvá cesta, ale prvý automobil sa objavil až roku 1954. Prvá nemocnica bola otvorená na konci roku 1955.

Najprv bol Rodrigues spojený s Mauríciom len prostredníctvom lode MV Mauritius, ktorá raz mesačne prepravovala osoby a tovar. V prístave bola vždy nadšene vítaná davmi ľudí, ktorí sa ešte na konci 80. rokov najviac tešili na noviny a časopisy. V roku 1991 bola v značne nostalgickej atmosfére vyradená a dnes spojenie zaisťuje 2× mesačne nová loď, Mauritius Pride. Prevoz na leteckej linke zahájil malý Piper v 70. rokoch. V súčasnosti lety prevádzkuje Air Mauritius lietadlom ATR 42.

Keď v roku 1968 získal Maurícius nezávislosť, Rodrigues sa stal volebným obvodom, ktorý je v maurícijskej vláde zastúpený ministrom pre záležitosti ostrova a je spravovaný určeným sekretárom.

Klíma a aktuálne počasie

Vzhľadom k polohe na južnej pologuli trvá letné obdobie od októbra do apríla a obdobie miernej zimy od mája do septembra. Klíma je všeobecne suchšia a teplejšia ako na Maurúciu a podlieha pravidelným vetrom vanúcim od juhovýchodu, ktoré so sebou čas od času prinesú cyklón. Minimálne zrážky, spôsobujúce rôzne dlhé obdobie sucha, sú hlavnou príčinou prekážok rozvoja miestneho poľnohospodárstva. Na ostrove sa nachádza množstvo suchých korýt, ktoré sa pri daždi naplnia vodou a poskytujú návštevníkom pohľad na nádherné vodopády.

Populácia

Na ostrove žije okolo 40.000 obyvateľov,  absolútns väčšina z nich sú kreolovia (98%) s katolíckym vyznávaním, ale nájdu sa tu aj moslimovia alebo veriaci hindu. Všetci však majú jedno spoločné – neobyčajne silný charakter a veľkú dávku priateľskosti, ktorú dávajú neustále najavo. Oproti Mauríciu sú tunajší kreolovia skôr afrického než indického pôvodu. Obyvatelia ostrova Rodrigues majú radi veľa životného priestoru, a preto tu nenájdete domy, ktoré by boli namačkané jeden na druhý.

Ekonomika

Hlavnou ekonomickou aktivitou je poľnohospodárstvo, ktoré zápasí s veľkými problémami, ktorých príčinou je obrovské sucho a tiež pôdne erózie. Nasleduje chov poľnohospodárskych zvierat, prevažne dobytka, ovcí a hydiny, ktoré sa vyvážajú na Maurícius a príjmy z tohto exportu tvoria značnú časť rozpočtu ostrova. Veľké očakávanie sa v súčasnosti kladie na rozvoj turistiky, ktorá by mohla byť riešením značnej nezamestnanosti. Zároveň je však potrebné zachovať nezmenené životné prostredie, ktoré je hlavnou devízou ostrova.

Folklór

Miestni obyvatelia si veľmi potrpia na svoju tradičnú kultúru, ktorá je vzhľadom k čiastočnej izolácii ostrova stále zachovaná vo svojej pôvodnej podobe a presne odráža históriu ostrova. Autenticita folklóru je zaistená tým, že je stále pravidelnou súčasťou každodenného života obyvateľov a tak nie je potrebné ho nejakým umelým spôsobom oživovať. A to je hlavný dôvod, prečo je charakter tohto miesta tak zvláštny a špeciálny – ostrov je žijúcou studnicou kreolskej kultúry. Pravdou je, že kontakt s vonkajším svetom sa začína prejavovať aj tu. Európania obohatili obľúbené ostrovné tance o polku či waltz, zoznámili ostrovanov s huslami a gitarou a neskôr aj s akordeónom. Každú sobotu večer sa tu usporiadávajú typické Rodrigueské bály, ktorým dominujú Sega tance, oslavujúce tunajší život a tiež piesne, ktorých pôvodné melódie pochádzajú z 18. storočia. Vzniká tak nenapodobiteľná atmosféra, ktorú zažijete len na Rodriguese.

 

Kuchyňa

Tajomstvo ostrovnej kuchyne, ktorá je považovaná za jednu z najlepších v Indickom oceáne, je v maximálne čerstvých produktoch, ktoré sú pripravované postupmi dediacimi sa z generácie na generáciu. Rodrigues je miestom, kam by mal zavítať každý gurmán a milovník dobrého jedla. Kreolská kuchyňa totiž ponúka množstvo špecialít, ktoré priam lákajú k ochutnaniu. Povinná je delikátna polievka z drobných kôrovcov ochutená koriandrom, šalát „cono-cono“, ktorý je údajne afrodiziakom, chobotnicové kari, údená šunka a predovšetkým chilli papričky nakladané s malými zelenými citrónikmi, čo je takmer neodolateľná kombinácia. Ako dezert si môžete dať papayu, kokosové koláče s čerstvo nastrúhaným kokosom alebo ochutené škoricou a Vašej pozornosti by taktiež nemal uniknúť múčnik pripravovaný zo sladkých zemiakov.

Slávnosti

Rodrigues žije svojim vlastným životom a každý deň je jeho oslavou. Čas tu plynie pokojným tempom, ktoré je pravidelne niekoľkokrát do roka prerušené miestnymi slávnosťami. Najdôležitejšou z nich je „Bonne Année“ alebo oslava nového roku, kedy sa pripravujú špeciálne misy jedál z tých najdelikátnejších pochutín a usporiadávajú sa hostiny s pečenými prasiatkami. Zábava trvá celý týždeň a je zavŕšená pijackou súťažou „Lé Roi boire“. Významným sviatkom je aj 1. marec, čo je zahajujúci deň novej rybárskej sezóny a je potrebné ho odpovedajúcim spôsobom osláviť. Každú sobotu ráno sa v hlavnom meste Port-Mathurin konajú trhy, ktoré lákajú svojou neuveriteľnou zmesou farieb, chutí a vôní a sú tiež spoločenským dôvodom pre zhromažďovanie miestnych obyvateľov. Večery sú potom v znamení tanca, ktorý je pre ostrovanov rovnako prirodzeným ako chôdza a aj  speváckych súťaží, ktoré sa odohrávajú v atmosfére hojně rozlievaného miestneho piva a rumu. Veľkým zážitkom sú tradičné svadby, ktoré si zachovávajú svoj neodolateľný štýl. Pripravujú sa veľa týždňov dopredu a sú typické slávnostným sprievodom vo farebných historických kostýmoch, ktorý je vedený harmonikárom s miestnou kapelou. Oslavy môžu trvať niekoľko dní, ale svadobný deň je nemenným rituálom – predávajú sa dary, spievajú sa milostné piesne, usporiadáva sa ohňostroj a tiež prepychový banket.

Ďalšie športy

Ak ste športovo zameraný, tak je tento ostrov tým pravým miestom pre Vás. .= Rodrigues je skôr miestom pre relaxáciu, kľud a užívanie si miestnej krásnej prírody než pre vykonávanie športov. Avšak aj napriek tomu tu vzhľadom ku kľudným vodám lagúny nájdete ponuku vodných športov, ktorá so svojou škálou síce nevyrovná Mauríciu, ale rozhodne má vďaka miestnemu prostrediu svoje zvláštne kúzlo.

Jednou z najobľúbenejších aktivít je potápanie a šnorchlovanie. Začiatočníci aj skúsení potápači nájdu pod morskou hladinou svoj raj, ktorého sa budú len ťažko vzdávať. Veľkej pozornosti sa teší aj rybolov, predovšetkým ten hlbokomorský – na dobre vybavených lodiach sa môžete vydať za modrými marlinami, tuniakmi či barakudami. Možno práve na Vás čaká rekordný úlovok, ktorým sa zapíšete do histórie ostrova! Na svoje si tu prídu aj milovníci windsurfingu, predovšetkým v prekrásnej lagúne pri juhovýchodnom pobreží, ktoré je ideálnym miestom pre začiatočníkov, pre holé potešenie z jazdy. Ostrov si obľúbila aj windsurfingová šampiónka Nathalie Simon, ktorá tu založila pre všetkých záujemcov windsurfingový klub.

Ak chcete spraviť niečo pre svoje telo na pevnine, vydajte sa na jazdu na horských bicykloch. To je najlacnejší a vzhľadom k pomerne malým vzdialenostiam na ostrove aj najjednoduchší spôsob dopravy. Milovníci peších túr si určite nájdu trasu, ktorá im bude pre spoznanie ostrova vyhovovať. Najlepšie miesta sú okolo Mt. Limon a Mt. Malartic, čo sú najvyššie body ostrova (390 m.n.m.) a tiež pozdĺž pobrežia z Port Mathurinu okolo východného konca ostrova smerom k Port Sud-Est. Obľúbenou aktivitou sú aj romantické jazdy na koňoch organizované niektorými hotelmi.

 

Suveníry

Klasickým suvenírom z Rodriguesu je tovar vyrábaný z miestnych typických travín. Kúpiť si môžete slamené klobúky rôznych tvarov, prútené koše z vlákien aloe, rohože a koberčeky alebo stolné prestieranie. Peknou spomienkou budú určite aj šperkovnice z vysušených kokosov, modely lodí, suché kvetiny a mnoho ďalších. Aj keď si žiadny suvenír nekúpite, Rodrigues zostane navždy zapísaný hlboko vo Vašej pamäti.

Doprava po ostrove

Prvý automobil, jeep, sa na ostrove objavil až v roku 1954. V súčasnej dobe je na Rodriguese vozov viac, ale dopravné zápchy tu rozhodne nepoznajú. Funguje tu taxislužba, ktorá disponuje 3 automobilmi, ale úplne bezproblémovo sa je možné pohybovať pešky či na bicykloch. Môžete si prenajať moped, automobil alebo jeep. Je však potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť, pretože rovnako ako na Mauríciu sa aj tu jazdí vľavo. Použiť môžete aj miestny autobus.

Fauna a flóra

Rodrigues je známy rôznymi druhmi vtákov, plazov, zab alebo jašteríc. Rodrigueská pinka a iní aj morskí vtáci žijú v chránenej krajinnej oblasti. Aj oni sú chránení a mierni. Zdomácnel tu aj rodriguesský kaloň (netopier). Čo sa flóry týka, vládne tu orchidea Ramosmania rodriguesii.

mauricius-novy-web-004.jpgmauricius-novy-web-026.jpgmauricius-novy-web-031.jpgmauricius-novy-web-036.jpg rodrigues-001.jpgrodrigues-002.jpgrodrigues-003.jpgrodrigues-004.jpgrodrigues-007.jpgrodrigues-008.jpgrodrigues-010.jpg
 

 

Praktické informácie

  • Poloha: Indický oceán, 650 km severovýchodne od Maurícia.
  • Klíma: Tropická, 28 – 35 stupňov Celsia (leto: Október – Máj), 18 – 27 stupňov Celsia (zima: Jún – September)
  • Hlavné Mesto: Port Mathurin
  • Oficiálny jazyk: Angličtina
  • Ďalšie jazyky: Kreolčina, francúzština a angličtina
  • Časová zóna: GMT + 4 zimného času, + 5 letného času
  • Cestovný pas/vízum: cestovný pas s platnosťou min. 6 mesiacov po odcestovaní. Víza väčšinou pre návštevníkov nie je nutné.
  • Očkovanie: žiadne očkovanie nie je povinné
  • Mena: Mauricíjska rupia (MUR)
  • Zásuvky: 220 voltov / 60 Hz

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.