Maurícius

Rybolov Blue Marlin

Rýchla kalkulácia hotela

Maurícius
Odlet
Noci v hoteli
JW Marriott Mauritius Resort
Hotel

Pro hotel JW Marriott Mauritius Resort není dostupná online kalkulace. Cenu Vám rádi sdělíme na vyžádání – prosím vyplňte svůj požadavek v kontaktním formuláři. Detail hotelu JW Marriott Mauritius Resort.

Typ izby
Strava

Letecká společnost
Bonus
CZK
EUR
Cena zájazdu
- EUR/osoba
Pôvodná cena
- EUR/osoba
Hotel,
- EUR/osoba- EUR/osoba
Naše ceny hotelů v Emirátech již zahrnují DPH ve výši 5%, poplatek obci ve výši 10% i poplatek za služby v ubytování ve výši 10%.
Dospělý
EUR
Dítě do let
EUR
Dítě do let
EUR
Dítě do let
EUR
Dítě do let
EUR
Dítě do let
EUR
Garancia najnižšej ceny
Transfer
- EUR/osoba
Dospělý
EUR
Dítě 2 až 12 let
EUR
Český delegátDelegát      
- EUR/osoba
Akční sleva
- EUR/osoba
Letenka od
- EUR/osoba
Dospělý
EUR
Dítě 2 až 12 let
EUR
Dítě do 2 let
EUR
Cena platí v prípade voľných miest v najvýhodnejšej rezervačnej triede
Podmínky zájezdu
Dítě do let
Podrobnosti zájazdu
EUR/dítě
Hotel,
- EUR/osoba
Transfer
- EUR/osoba
Český delegátDelegát
- EUR/osoba
Letenka od
- EUR/osoba
Dítě do let
Podrobnosti zájazdu
EUR/dítě
Hotel,
- EUR/osoba
Transfer
- EUR/osoba
Český delegátDelegát
- EUR/osoba
Letenka od
- EUR/osoba
Dítě do let
Podrobnosti zájazdu
EUR/dítě
Hotel,
- EUR/osoba
Transfer
- EUR/osoba
Český delegátDelegát
- EUR/osoba
Letenka od
- EUR/osoba
Dítě do let
Podrobnosti zájazdu
EUR/dítě
Hotel,
- EUR/osoba
Transfer
- EUR/osoba
Český delegátDelegát
- EUR/osoba
Letenka od
- EUR/osoba
Dítě do let
Podrobnosti zájazdu
EUR/dítě
Hotel,
- EUR/osoba
Transfer
- EUR/osoba
Český delegátDelegát
- EUR/osoba
Letenka od
- EUR/osoba
Počítame cenu Vášho zájazdu. Vyčkajte prosím.
Počítame cenu
Vášho zájazdu.
Vyčkajte prosím.

Úlovok mečúňa Blue Marlin alebo prvý rybolov riaditeľa cestovnej kancelárie na ostrove Maurícius

Ostrov Maurícius ako ideálna destinácia na športový rybolov


Ostrov Maurícius má mnoho krás vo vnútrozemí ako vodopády, vulkanickú vyvrelinu, krokodýliu a korytnačiu farmu, múzeum známok, botanickú záhradu Pamplemousses a ponúka i možnosti shoppingu. V priebehu cesty na Maurícius som býval na juhozápadnom pobreží, ktoré je vyhlásené ako najlepšie miesto pre športový rybolov mečúňa blue marlin.

Hotel Paradis 5***** ponúka zdarma výborné športové vyžitie na 6 tenisových kurtoch, vo fitness i na vodných lyžiach. Za poplatok je možné hrať golf priamo pri pláži na 18 jamkovom ihrisku alebo sa potápať. Mňa ale lákal adrenalínový šport, rybolov. Koniec marca je hlavne záverom rybárskej sezóny na vyhláseného modrého marlina, Blue Marlin. Pri kúpaní na nádhernej pláži pred hotelom Paradis som si každé popoludnie všimol niekoľko rybárskych lodí, ktoré sa vracali z oceánu.

Začiatok môjho rybárskeho dobrodružstva


Len 3 dni pred návratom z výbornej dovolenky ma v neskorých popoludňajších hodinách na lehátku na pláži vyrušil hawker – plážový predavač s ponukou rybolovu. Vraj má voľnú loď so skúsenou 2 člennou posádkou práve na zajtra. Ponúkol mi last minute cenu 500 EUR za poldenný nájom lode. Ukázal mi fotoalbum lode a úlovkov a sľúbil všetky nealko nápoje na palube zdarma. Ponuka zabrala a tak sme sa začali dohadovať na detailoch. Zraz vraj bude v 6:30 pri hotelovom móle a poldenný program bude trvať do 12 až 13 hodín. Predpoveď počasia na druhý deň znela : zamračené v dopoludňajších hodinách, takže na pláži by to bolo nič moc. Vo finálnom jednaní som vysvetlil, že mi stačí nájom len do 11 hodín. Nakoniec sme sa dohodli na cene 350 EUR vrátane nealko nápojov. Ako Čech som si povedal o klasický extra bonus, o miestne pivo, ktoré sa volá Blue Marlin.

Priateľka prijala ponuku s tým, že na rybárskej lodi ešte nikdy nebola a bude sa na hornej palube opaľovať. Trochu nás mrzelo, že sme večer museli skrátiť zábavu kvôli skorému vstávaniu, ale už sme sa tešili na ďalší deň. Hotel nám prisľúbil nachystať za malý poplatok košík s bagetou s tuniakom a čerstvý ananás.

Adrenalinový rybolov blue marlinov


O 6:30 pri móle čakala súkromná loď, o niečo staršia ako tie značkové hotelové, a kapitán sa skipperom, ktorý hovoril výborne kreolsky, dobre francúzsky, ale anglicky len rukami. Vyrážame! Najlepšie miesta na rybolov, blue marlina, barracud i tuniakov, sú na západnom pobreží ostrova Maurícius. Slnko vychádzajúce nad obzor za ostrovom mi poskytlo prvé možnosti na krásne fotky. Spiaci hotel Paradis s mystickou horou Le Morne a za tým prvé ranné lúče slnka. Korálové more s reefem asi 500 metrov od brehu, ktorý zastavoval nárazy vĺn z otvoreného mora. Skipper a nahodené udice. Šedivé oblaky nad nami. Prvá hodina bola neuveriteľne fotogenická, takže mi ani nevadilo, že zatiaľ nezabrala žiadna ryba. Keď som odložil kameru, tak mi kapitán vysvetlil, že nasledujeme vtáky. Kde sú čajky, budú i malé ryby a je tu pravdepodobnosť i väčších rýb. Kapitán ďalekohľadom hľadal vtáky a loď jazdila po mori všetkými smermi.

Ďalšia hodina, kedy nič nezabralo. To už teda prišla chuť na pivo. Blue Marlin. Neviem prehrávať, tak snáď zaženie depresiu, že nič nechytím. Marlin sa zrejme chytá na pivo! Presne v okamžiku, kedy som dopil fľašu, to nastalo. Na najväčšej zo 6 udíc sa roztočil navijak, kde návnadu tvorila umelá rybička. Skipper začal dávať dole ostatní udice, aby sa náhodou nezamotali dohromady a kapitán ma začal obliekať do vesty. Adrenalín začal.

Udicu mi pripevnili k veste. Všetko v šialenom tempe, pri ktorom obaja Maurícijci strašne kričali. Ryba zmizla kdesi v hĺbke a začala obrovskou rýchlosťou odmotávať vlasec. Kapitán nasadil spätný chod, skipper polieval vodou navijak. Potom nastalo moje pomalé priťahovanie, na ktoré ryba reagovala rýchlym odmotávaním vlasca.

Ako hobby behám polmaratóny, čo sú 2 hodiny tvrdého športu bez zastávky. Ryba ale mala veľmi rýchly štart a získavala náskok. Po 40 minútach ma musel skipper vystriedať. Necítil som si chrbát, pravé rameno ani prsty. Avšak adrenalín pomohol a po 20 minútach som išiel do vesty zase ja. Zhruba tak po ďalšej hodine sme začali mať tušenie, že tá rybička, s ktorou bojujeme, môže byť blue marlin. Súčasne jej odpor začal oslabovať, ale stále mala ešte veľa síl. Presne po hodine a 45 minútach, keď zostávalo vymotaných okolo 150 metrov vlasca, ryba začala skákať nad hladinu. Posádka začala kričať radosťou. Áno, Blue Marlin bol potvrdený. Tými skokmi sa ale sám veľmi oslabil a naopak mne dodal silu a vôľu k víťazstvu

Trvalo to ďalších 40 minút tvrdej práce. Omráčeného, skoro umierajúceho modrého marlina som pri boku lode uvidel až po 2 hodinách a 30 minútach boja. Nádherného, temne modrého Blue Marlina. Skipper ju drevenou násadou pre istotu niekoľkokrát udrel do hlavy. Ale objavil sa problém, ako dostať rybu na loď, dvierka na palubu sa zdali príliš malé. Nakoniec sme ju v počte 3 ľudí úplne natesno pretiahli na loď, ale teraz pre zmenu nastal problém s jej dĺžkou. Až po chvíli sme vyriešili i tento posledný problém a dvierka sme zavreli a otvorili pivo Blue Marlin na oslavu.

Víťazstvo a triumfálny úlovok Blue Marlina


Aj napriek tomu,že sme boli 20 km od pobrežia, tak na mori bol signál mobilného telefónu a kapitán kreolsky obvolal snáď celý ostrov, nech nás privítajú na móle. Cesta späť na breh trvala viac ako hodinu. Pred príjazdom skipper vytiahol malú červenú vlajočku. V prístave sa zhromaždil dav ľudí, minimálne polovica zo všetkých hotelových hosťov. Personál vzal vozík a 5 chlapov naložilo blue marlina a viezlo ho k háku, kde ho zvážili. Nasledovalo fotenie najskôr moje a potom sa u marlina vyfotili desiatky hotelových hostí.

Výsledok, Blue Marlin 460 libier, 205 kg, ulovený 25.03. 2006 Liborom Ševčíkom pri hoteli Paradis na ostrove Maurícius pri jeho prvom hlboko-morskom rybolove v živote

Marlin bol jediná ryba na palube našej lode. Úlovky ďalších lodí boli len malé ryby a všetci nám našu korisť závideli. Posádka si vypýtala bakšiš za svoju šikovnosť. Dohodli sme sa, že mi za 3 hodiny prinesú steak. Nakoniec mal snáď 2 kg a hotelová reštaurácia s potešením urobila najlepšiu večeru. Druhý deň mi preparátor priniesol trofej, nos Blue Marlina s dĺžkou 70 cm na luxusnom drevenom podklade.

Loď Viking, s ktorou som mal tú česť spolupracovať, uloví za sezónu od decembra do marca v priemere len 2 až 3 blue marliny! Na Mauríciu sa ich ročne chytí okolo 300, väčšinou omnoho menších ako ten môj. Rekordný blue marlin vážil okolo 400 kg. Chytať modrého marlina jazdia i turisti maniaci, ktorí si najmú loď na 14 dní a vyrážajú každý deň. Väčšina z nich neuspeje a chytia len baracudy či tuniakov.

Marlin World Cup


Na záver výzva pre všetkých, ktorých môj príbeh zaujal. Každoročne sa na Mauríciu koná Marlin World Cup, medzinárodné majstrovstvá sveta v rybolove, vysielajú sa na Eurosporte. Súťaží okolo 20 posádok od 2 do 5 účastníkov. Akcia trvá týždeň, na more sa jazdí vždy obdeň. Lode sa každý deň losujú. Vzhľadom ku športovému zameraniu súťaže sa ryby dokumentujú a väčšinou púšťajú. Víťaz sa určí podľa bodovej hodnoty ulovenej ryby a jej odhadnutej hmotnosti či veľkosti.

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.